Česko trápí silné bouřky a vydatný déšť, na Zlínsku a Kroměřížsku hrozí povodně

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 7. 2016 20:20
Výstraha před velmi silnými bouřkami, vydatnými dešti a vysokými teplotami platí pro Jihomoravský, Jihočeský, Královéhradecký, Moravskoslezský, Olomoucký, Pardubický a Zlínský kraj a Kraj Vysočina až do zítřejšího rána. Pro Zlínský kraj vydali meteorologové výstrahu také před povodněmi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: HZS Zlínského kraje

Kraje napříč republikou zasáhly v neděli odpoledne bouřky. Největší škody napáchaly v Jihočeském, Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Výstraha před bouřkami a silným deštěm ale platí až do zítřejšího rána i v dalších krajích, uvádí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Kvůli počasí mají hasiči ve Zlínském kraji hlášeno již přes stovku událostí. Bouřky začaly trápit region zhruba od 15:30. "V pohotovosti je vše. V tuto chvíli nejvíce zasahujeme ve Zlíně a nejbližším okolí, část událostí je také na Kroměřížsku a Vsetínsku," uvedl k 18:00 mluvčí hasičů Libor Netopil. Situaci komplikovalo i to, že vypadla na nějakou dobu mobilní síť.

Meteorologové vydali pro Zlínsko a Kroměřížsko upozornění také na extrémní stupeň nebezpečí povodňového ohrožení. "Ve Zlínském kraji, zejména na Zlínsku a Kroměřížsku, se obnovují velmi silné bouřky provázené přívalovými srážkami s úhrny kolem 50 milimetrů za hodinu," uvedl Josef Hanzlík z Centrálního předpovědního pracoviště ČHMÚ. Na Lukovském potoku v Kostelci byl v podvečer dosažen třetí povodňový stupeň, na Dřevnici v Kašavě druhý a na Januštici v Dolní Vsi a Fryštáckém potoku ve Fryštáku první stupeň.

Během večera a noci podle nich přejdou srážky do trvalého deště, který bude místy vydatný.

Podobná situace je i v sousedním Olomouckém kraji. Nejhůře je v Lipníku nad Bečvou, řadu událostí mají hasiči také v Přerově a v Hranicích. Přerovsko zasáhly bouřky před 15:00, do terénu vyrazili na pomoc profesionálním hasičům i jejich kolegové z dobrovolných jednotek. V okolí Přerova byly slyšet odpoledne sirény, kterými se jednotky svolávaly.

Moravskoslezští hasiči vyjížděli v neděli odpoledne a podvečer k pěti desítkám událostí souvisejících se silným deštěm a větrem. Nejvíce výjezdů měli na Novojičínsku a také v Ostravě a okolí. "Jde o likvidaci popadaných stromů, mimo jiné na elektrické dráty a garáž a tradičně na silnice, o čerpání vody na několika místech a v Kujavách (okres Nový Jičín) řeší profesionální hasiči stabilizaci rodinného domku po utržení střechy," uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela. Střechu odnesl vítr do potoka.

Například v Odrách na Novojičínsku spadl strom na střechu garáže. Hasiči tam řešili také výpadek elektrické energie v místní nemocnici. "Ve Vratimově (okres Ostrava-město) hasiči odřezávali strom, který spadl na elektrické dráty vysokého napětí a začal hořet," uvedl Kůdela.

V Brně se kvůli podmáčenému trávníku odložil nedělní zápas prvního kola fotbalové ligy mezi Zbrojovkou Brno a pražskou Slavií. Částečně zaplavená byla ulice Koliště v centru Brna. "To už je tradice, kanály to tam nestíhají. A řidiči si myslí, že tu vodu projedou a skončí uprostřed," řekl David Jirouš z krajského střediska hasičů.Bouřky zasáhly také Břeclavsko, Hodonínsko a Blanensko.

Na Třeboňsku nejezdí vlaky

Bouřky přidělali hasičům práci odpoledne také na Jindřichohradecku v okolí Třeboně. Nejhorší situace je v obci Příbraz, kde jsou vytopené tři sklepy. Podle operačního důstojníka jihočeských hasičů v obci zasahují tři jednotky hasičů. Za posledních 90 minut mají hasiči na kontě 15 případů z okolí Třeboně, mezi nimi i evakuaci lidí z vlaku u obce Majdalena. Podle meteorologů během silných přívalových dešťů spadlo na Třeboňsku za hodinu místy kolem 50 litrů vody na metr čtvereční.

"Přímo v obci máme čtyři zásahy a tři vytopené domy. Na místě zasahují tři jednotky hasičů. Jedná se o vytopené sklepy. Nikdo není ohrožen na životě," uvedl operační důstojník jihočeských hasičů. Ti musí kvůli povodním zasahovat i v sousední Stráži nad Nežárkou.

Hasiči také evakuovali 51 lidí z vlaku, který jel z Veselí nad Lužnicí do Českých Velenic a narazil do stromu u obce Majdalena. Vlaky mezi Třeboní a Majdalenou kvůli spadlému stromu podle webu Českých drah nejezdí. Pro cestující je zde zřízena náhradní autobusová doprava.

Výstraha před velmi silnými bouřkami, vydatnými dešti a vysokými teplotami platí pro Jihomoravský, Jihočeský, Královéhradecký, Moravskoslezský, Olomoucký, Pardubický a Zlínský kraj a Kraj Vysočina až do zítřejšího rána.

 

Právě se děje

před 6 minutami

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

MMF zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok, varoval ale před rozdíly v jednotlivých zemích

Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok na 4,9 procenta, zatímco dosud čekal růst o půl procentního bodu nižší. Uvedl to v úterý v aktualizaci svého jarního výhledu. Fond ale varoval, že ekonomika se zotavuje nerovnoměrně, což je podle něj důsledek slabého postupu očkování proti covidu-19 v některých zemích. Výhled na letošní rok měnový fond ponechal beze změn a nadále počítá s šestiprocentním růstem, který do značné míry jen smazává loňský rekordní propad způsobený pandemií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy