Česko trápí silné bouřky a vydatný déšť, na Zlínsku a Kroměřížsku hrozí povodně

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 7. 2016 20:20
Výstraha před velmi silnými bouřkami, vydatnými dešti a vysokými teplotami platí pro Jihomoravský, Jihočeský, Královéhradecký, Moravskoslezský, Olomoucký, Pardubický a Zlínský kraj a Kraj Vysočina až do zítřejšího rána. Pro Zlínský kraj vydali meteorologové výstrahu také před povodněmi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: HZS Zlínského kraje

Kraje napříč republikou zasáhly v neděli odpoledne bouřky. Největší škody napáchaly v Jihočeském, Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Výstraha před bouřkami a silným deštěm ale platí až do zítřejšího rána i v dalších krajích, uvádí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Kvůli počasí mají hasiči ve Zlínském kraji hlášeno již přes stovku událostí. Bouřky začaly trápit region zhruba od 15:30. "V pohotovosti je vše. V tuto chvíli nejvíce zasahujeme ve Zlíně a nejbližším okolí, část událostí je také na Kroměřížsku a Vsetínsku," uvedl k 18:00 mluvčí hasičů Libor Netopil. Situaci komplikovalo i to, že vypadla na nějakou dobu mobilní síť.

Meteorologové vydali pro Zlínsko a Kroměřížsko upozornění také na extrémní stupeň nebezpečí povodňového ohrožení. "Ve Zlínském kraji, zejména na Zlínsku a Kroměřížsku, se obnovují velmi silné bouřky provázené přívalovými srážkami s úhrny kolem 50 milimetrů za hodinu," uvedl Josef Hanzlík z Centrálního předpovědního pracoviště ČHMÚ. Na Lukovském potoku v Kostelci byl v podvečer dosažen třetí povodňový stupeň, na Dřevnici v Kašavě druhý a na Januštici v Dolní Vsi a Fryštáckém potoku ve Fryštáku první stupeň.

Během večera a noci podle nich přejdou srážky do trvalého deště, který bude místy vydatný.

Podobná situace je i v sousedním Olomouckém kraji. Nejhůře je v Lipníku nad Bečvou, řadu událostí mají hasiči také v Přerově a v Hranicích. Přerovsko zasáhly bouřky před 15:00, do terénu vyrazili na pomoc profesionálním hasičům i jejich kolegové z dobrovolných jednotek. V okolí Přerova byly slyšet odpoledne sirény, kterými se jednotky svolávaly.

Moravskoslezští hasiči vyjížděli v neděli odpoledne a podvečer k pěti desítkám událostí souvisejících se silným deštěm a větrem. Nejvíce výjezdů měli na Novojičínsku a také v Ostravě a okolí. "Jde o likvidaci popadaných stromů, mimo jiné na elektrické dráty a garáž a tradičně na silnice, o čerpání vody na několika místech a v Kujavách (okres Nový Jičín) řeší profesionální hasiči stabilizaci rodinného domku po utržení střechy," uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela. Střechu odnesl vítr do potoka.

Například v Odrách na Novojičínsku spadl strom na střechu garáže. Hasiči tam řešili také výpadek elektrické energie v místní nemocnici. "Ve Vratimově (okres Ostrava-město) hasiči odřezávali strom, který spadl na elektrické dráty vysokého napětí a začal hořet," uvedl Kůdela.

V Brně se kvůli podmáčenému trávníku odložil nedělní zápas prvního kola fotbalové ligy mezi Zbrojovkou Brno a pražskou Slavií. Částečně zaplavená byla ulice Koliště v centru Brna. "To už je tradice, kanály to tam nestíhají. A řidiči si myslí, že tu vodu projedou a skončí uprostřed," řekl David Jirouš z krajského střediska hasičů.Bouřky zasáhly také Břeclavsko, Hodonínsko a Blanensko.

Na Třeboňsku nejezdí vlaky

Bouřky přidělali hasičům práci odpoledne také na Jindřichohradecku v okolí Třeboně. Nejhorší situace je v obci Příbraz, kde jsou vytopené tři sklepy. Podle operačního důstojníka jihočeských hasičů v obci zasahují tři jednotky hasičů. Za posledních 90 minut mají hasiči na kontě 15 případů z okolí Třeboně, mezi nimi i evakuaci lidí z vlaku u obce Majdalena. Podle meteorologů během silných přívalových dešťů spadlo na Třeboňsku za hodinu místy kolem 50 litrů vody na metr čtvereční.

"Přímo v obci máme čtyři zásahy a tři vytopené domy. Na místě zasahují tři jednotky hasičů. Jedná se o vytopené sklepy. Nikdo není ohrožen na životě," uvedl operační důstojník jihočeských hasičů. Ti musí kvůli povodním zasahovat i v sousední Stráži nad Nežárkou.

Hasiči také evakuovali 51 lidí z vlaku, který jel z Veselí nad Lužnicí do Českých Velenic a narazil do stromu u obce Majdalena. Vlaky mezi Třeboní a Majdalenou kvůli spadlému stromu podle webu Českých drah nejezdí. Pro cestující je zde zřízena náhradní autobusová doprava.

Výstraha před velmi silnými bouřkami, vydatnými dešti a vysokými teplotami platí pro Jihomoravský, Jihočeský, Královéhradecký, Moravskoslezský, Olomoucký, Pardubický a Zlínský kraj a Kraj Vysočina až do zítřejšího rána.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy