reklama
 
 

Ředitel školy "léčil" studentky sexem, vystupoval jako guru

28. 7. 2014 13:17
Obžaloba viní Jaroslava Dobeše a jeho spolupracovnici ze znásilnění, hrozí jim až dvanáctileté vězení. Oba jsou stíhaní jako uprchlí.

Zlín - Krajský soud ve Zlíně začal řešit údajné sexuální zneužívání studentek esoterické školy Poetrie. Podle obžaloby se ho opakovaně dopouštěl vedoucí představitel školy, třiačtyřicetiletý Jaroslav Dobeš a jeho blízká spolupracovnice, čtyřicetiletá Barbora Plášková.

Obžaloba je viní ze znásilnění, hrozí jim až dvanáctileté vězení. Oba jsou stíhaní jako uprchlí. Dobešův obhájce Libor Knot řekl, že neví, kde se jeho klient nachází, nekomunikoval s ním a jeho názor nezná.

Dobeš známý ve své komunitě jako "guru Jára" podle obžaloby ženy a dívky na různých seminářích takzvaně "odháčkovával". Dobeš totiž tvrdil, že všemožné problémy žen jsou způsobeny háčky, které v nich zanechali dřívější sexuální partneři a které jim znemožňovaly žít plnohodnotný život. On pak tyto takzvané háčky sexuálním aktem ženám údajně uvolňoval.

Studentky však o této metodě nic nevěděly, většinou jim byla nabídnuta na konci i vícedenních seminářů, aniž by věděly, jak metoda probíhá. Některé se bránily, většina z nich však po úvodním dechovém cvičení nebyla schopná ovládat své tělo a reagovat.

Lektorky školy včetně Pláškové dívky většinou stimulovaly na pohlavních orgánech a řídily dechové cvičení, poté se nečekaně objevil Dobeš a zpravidla vykonal na dívkách krátkou soulož.

Podle obžaloby, která zmiňovala osm takových případů v letech 2004 až 2007, se u některých poškozených projevila posttraumatická stresová porucha. Poškozené vyčíslily svou škodu na více než milion korun.

Dobeš byl podle výpovědí svědkyň, které se u soudu četly, ve své komunitě velmi ctěn a obdivován. Jen on byl schopen provést údajné odháčkování. Hodně cestoval, v republice se objevoval jen občas. Škola nabízela semináře jógy, tantry, astrologie či práce s energií na několika místech v republice.

Dobeš se zpovídá také z pomluvy

U soudu v pondělí vypovídali také manželé ze Zlína, kteří se s Pláškovou a Dobešem přátelili a vedoucí představitelé Poetrie u nich občas bydleli. K manželům je chodily navštěvovat lektorky školy i další dívky, které manželé neznali.

U soudu tvrdili, že nevěděli, co se ve spodní samostatné části jejich domu dělo. Jezdili však na některé semináře školy a žena přiznala, že byla také "odháčkována", podle jejích slov však dobrovolně a s pozitivním účinkem. Žena také dala Pláškové na rok k dispozici svůj bankovní účet.

Dobeš je obžalován také za pomluvu. Údajně v roce 2009 vyvěsil v Benešově letáky s informacemi o lékařce, která pracovala na neurologii v místní nemocnici a měla údajně způsobit smrt pacienta. Letáky odkazovaly na další fakta na internetových stránkách Poetrie. Lékařka poté skončila pracovní poměr v nemocnici a byla nějakou dobu nezaměstnaná.

autor: ČTK | 28. 7. 2014 13:17

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Zlínský kraj

  reklama
  reklama
  reklama