Oběť dr. Bartáka: Nikdy by mě nenapadlo, že se to stane

Tereza Šídlová
31. 12. 2012 11:33
Zpověď oběti lékaře Bartáka, který se u soudu zodpovídá ze sexuálního týrání asistentek
Zdravotní sestra Anna se odhodlala svěřit se se svými zážitky. V rozhovoru popsala, jak se z ní stala vedle Bartáka uzavřená rozklepaná troska.
Zdravotní sestra Anna se odhodlala svěřit se se svými zážitky. V rozhovoru popsala, jak se z ní stala vedle Bartáka uzavřená rozklepaná troska. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Pokud by to byl film, řekli byste si: Špatně napsaný, ty ženy by se přece dávno začaly bránit. Ale není to film.

Případ prominentního lékaře Jaroslava Bartáka, který podle obžaloby roky trýznil a sexuálně napadal své asistentky, letos obnažil, co všechno se může dít v práci, za zavřenými dveřmi.

Aféra, v níž se zjevují i jména vlivných Čechů, chvílemi připomínala pikantní frašku. Zejména kvůli Bartákovu způsobu vystupování. Nic to ale nemění na tom, že jde zřejmě o největší - známý - český případ sexuální šikany a agrese na pracovišti.

Bartákovy oběti přiměla až neúnosná míra brutality, aby se obrátily na policii. Do té doby ženy dlouhé měsíce mlčely. Styděly se. Měly strach z konexí, kterými se Barták neustále chlubil. Z následků a vyhrožování. Měsíce si opakovaly: To musím zvládnout sama, jsem dospělá.

Fotogalerie: „Žádaný nadsamec" u soudu

Tak to cítila zdravotní sestra Anna, která svolila svěřit se se svými zážitky. (Redakce jméno mladé ženy změnila na její přání kvůli probíhajícímu soudnímu procesu, její skutečnou identitu však zná).

V rozhovoru popsala, jak se z ní - ze společenské, rázné mladé ženy - stala vedle Bartáka uzavřená rozklepaná troska, která se začala bát každého zazvonění svého mobilu a měla strach svěřit se i svým nejbližším.

"Opravdu mě ani nenapadlo, co se mi může stát. Z dnešního pohledu je to nepochopitelné, ale mně to vůbec nedopínalo. Nikdy jsem nebyla typ slabé ženy, neuměla bych si představit, že bych se neuměla ubránit," popisuje.

Přitom jí trvalo jen pár dní, než pochopila, že Barták se ke svým podřízeným chová nejen vulgárně, ale i agresivně. A že si mladé ženy pracující na pozici asistentky plete s dobrovolnými sexuálními společnicemi.

Přesto se do pastí, které před ni kladl, zamotávala dál a dál.

Zpověď zdravotní sestry, čím ji lékař vydíral a jak se jí nakonec podařilo z bludného kruhu vystoupit, přináší placený deník Insider ve svém vydání 28. 12.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy