Nejvyšší soud nařídil otevřít část případu lékaře Bartáka

Domácí Domácí
Aktualizováno 17. 7. 2014 11:05
Většinu činů Bartákova sexuálního násilí Nejvyšší soud potvrdil, uložil ale mírnější trest - dvanáct let místo čtrnácti. Zbývající skutky má městský soud přezkoumat ještě jednou.
Lékař Jaroslav Barták.
Lékař Jaroslav Barták. | Foto: Vojtěch Marek

Brno - Nejvyšší soud vyhověl lékaři Jaroslavu Bartákovi a částečně zrušil rozsudek za sexuální násilí.

Některé dílčí skutky, původně kvalifikované jako sexuální nátlak, pokus o znásilnění a nebezpečné vyhrožování, znovu projedná Městský soud v Praze. U většiny skutků ale soud Bartáka znovu uznal vinným a uložil mu 12 let vězení.

V původním procesu lékaře poslali na 14 let za mříže. Kardiolog poté podal k Nejvyššímu soudu dovolání, předchozí soudní instance podle něj nerespektovaly jeho právo na spravedlivý proces. Nynější verdikt také nemusí být definitivní, záleží na dalším postupu městského soudu.

Barták rozhodnutí Nejvyššího soudu vyslechl bez emocí. Působí rezignovaným dojmem. K brněnskému soudu jej přivezla eskorta za přísných bezpečnostních opatření. Těžkooděnci vězeňské služby se zakrytými tvářemi a zbraněmi v rukou zůstali v jednací síni i při vyhlašování rozsudku.

"Sexuálně náročný" šéf

Podle předsedkyně senátu Věry Kůrkové byl původní rozsudek nad Bartákem z velké části v pořádku. "V převážné většině nelze (Bartákovým) námitkám přisvědčit, nelze je však zcela odmítnout," řekla Kůrková.

Proto také Nejvyšší soud atypicky svolal veřejné jednání, část rozsudku zrušil a sám ve zbytku znovu rozhodl o vině a trestu. Není tak nutné znovu řešit vazbu a zopakuje se pouze projednání několika sporných skutků.

Hlavní výtky soudu se týkají jedné z obětí, kterou se Barták podle obžaloby pokusil znásilnit. Lékař dívce vyhrožoval tím, že ji nikdo nezaměstná, že ji zlikviduje, a dokonce ji zamkl v kanceláři. Bylo to však podle soudu v reakci na to, že mu vyhrožovala ukončením pracovního poměru asistentky, nikoliv v situaci, kdy mu odpírala sex. "Skutečně nelze říci, že by šlo o jednání jakkoliv sexuálně motivované," uvedla Kůrková.

Ostatní výhrady jsou spíše formální.

Obhajoba při středečním veřejném jednání tvrdila, že justice v kauze podlehla tlaku okolí a uložila nepřiměřeně přísný trest. Podle advokáta Martina Köhlera soudy pracovaly jen s důkazy, které vypovídaly proti Bartákovi, ostatní ignorovaly. Lékař se prohlásil za nevinného, dívky si podle něj údajná znásilnění vymyslely. Připustil, že byl "sexuálně náročný", což prý asistentky akceptovaly ze zištných důvodů.

Barták podle verdiktu vyžadoval po svých asistentkách sex jako součást práce. Trestná činnost se odehrála v letech 2006 až 2011. Barták ženy hladil a osahával proti jejich vůli, nutil k sexu a znásilnil, když odmítaly jeho naléhání. Někdy si pomohl tím, že dívky omámil chemikálií v pití. Asistentkám také vyhrožoval společenskou i fyzickou likvidací, upozorňoval je při tom na své známosti s prominenty.

Soudy jej původně postihly za šest znásilnění, pět případů vydírání, dále sexuální nátlak, nebezpečné vyhrožování a manipulaci s omamnými látkami. Nově Barták čelí také podezření z přípravy vraždy tří lidí. Jejich usmrcení prý plánoval s několika dalšími vězni. Obžaloba v případu zatím nepadla.

 

Právě se děje

Další zprávy