Uherské Hradiště - Ředitel uherskohradišťské nemocnice Antonín Karásek se razantně postavil lékařům, kteří v rámci akce "Děkujeme, odcházíme" podali výpověď.
Pětačtyřicet lékařů nevezme zpět, ani kdyby chtěli své výpovědi stáhnout. To je přitom jeden z požadavků Lékařského odborového svazu (LOK) při jednáních s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09).
"Sděluji vám, že váš pracovní poměr na funkční pozici lékař v naší nemocnici k 28. únoru 2011 končí. Dostavte se na personální oddělení k vyřízení nezbytných formalit," napsalo jim vedení nemocnice podle zlínské Mf Dnes.
Radní: Sami naznačili, že chtějí jinam
"Odcházející lékaře vystřídá adekvátní personální náhrada," řekl listu Karásek s tím, že pacienti nemají důvod k obavám. "I po 1. březnu budeme nadále normálně fungovat a zabezpečíme péči," uvedl.
Odborářům se ale s rozhodnutím nehodlají smířit. "Buď si pan ředitel Karásek vládne na svém léně bez ohledu na zájmy zřizovatele, nebo veškeré projevy hejtmana o zájmu kraje, aby lékaři zůstali na svých místech, byly lživé a neupřímné," nechal se slyšet předseda tamního LOK Petr Vysloužil.
Za Karáska se ovšem postavil i kraj. "Podání výpovědi je podle mě známka toho, že lékař nehodlá v daném zdravotnickém zařízení zůstat a patrně chce jít jinam," hájí ředitele krajská radní pro zdravotnictví Hana Příleská.
Vláda má v záloze manévry
Odchodem z nemocnic hrozí ke konci února bezmála 4000 lékařů, kteří požadují navýšení mezd. Heger zdravotníkům nabídl celkem dvě miliardy korun, přičemž 500 milionů by dostaly sestry.
S tím ovšem odboráři nesouhlasí, a tak všechna dosavadní jednání zkrachovala. Vláda proto připravila krizový plán, který počítá se zapojením armády.
Využít chce například i armádní vrtulníky. A hejtmani žádají lékaře, ať neodcházejí. Některé nemocnice proto přišly s nabídkami výrazného růstu platů samy.