Žena zaútočila nožem ve žďárské škole, jeden student zemřel

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 14. 10. 2014 12:08
Šestadvacetiletá agresorka zranila další dvě studentky a policistu. Zásahová jednotka ji zadržela a státní zástupce bude zřejmě žádat o vazbu.
Foto: ČTK

Žďár nad Sázavou - Šestnáctiletý chlapec nepřežil úterní ranní útok ženy, která ho pobodala nožem v budově střední školy ve Žďáru nad Sázavou. Šestadvacetiletá podezřelá zranila i další dvě studentky a jednoho policistu. Poté ji zadržela zásahová jednotka, použila při tom elektrický paralyzér.

"Došlo ke smrtelnému zranění šestnáctiletého chlapce, který i přes oživování zranění podlehl," uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Záchranáři převezli zraněné studentky do nemocnice v Novém Městě na Moravě. "Jedno poranění mělo spíš vážnější charakter, druhé bylo lehčí," řekla ředitelka krajské záchranky Vladislava Filová.

Škola byla dopoledne uzavřena, se studenty mluvil policejní psycholog.

Policie: byl to náhodný útok

Policie nyní podezřelou ženu vyslýchá, poté ji zřejmě obviní z vraždy. Státní zástupce chce podat k soudu návrh na vazbu.

"Jde o šestadvacetiletou ženu z Ostravska," uvedla mluvčí Kroutilová s tím, že žena nemá na Žďársko žádné vazby.

Motiv činu není jasný. Podle mluvčí krajské policie na Vysočině Dany Čírtkové ale zřejmě přišla do školy náhodně a zaútočila na neznámé studenty. "Žena se dostala do školy a napadla studentku. Přispěchal jí na pomoc student, toho taky napadla. Bohužel utrpěl zranění, kterému podlehl. Pak žena napadla další studentku," uvedla Čírtková.

Křičela a bodala

Případ se stal okolo půl osmé na Střední škole obchodní a služeb Českomoravského svazu spotřebních družstev, kterou navštěvují necelé čtyři stovky studentů.

Ve škole zasahoval policejní útvar rychlého nasazení a také policejní jednotka zajišťující ochranu Jaderné elektrárny Dukovany. Ředitel školy Zdeněk Musil zatím odmítá případ komentovat.

Přítel jedné ze studentek Pavel Homolka, který postává před školou, novinářům řekl, že mu přítelkyně popsala napadení telefonem. Žena, která přišla do školy, prý vypadala zfetovaná. Křičela a pobodala studenta. Pak nastal zmatek.

Útočnice následně údajně pořezala jednu studentku na ruce a zatáhla ji do šatny, kde prý měla nějaké rukojmí.

Policie zatím nepotvrdila, zda byla žena opilá nebo pod vlivem drog. Testy prý kriminalisté teprve nechají provést.

Sobotka přijel a zase odjel

Do Žďáru dnes shodou okolností ráno dorazil premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, který chtěl podpořit starostku Dagmar Zvěřinovou před druhým kolem senátních voleb. Sobotka ale po oznámení tragédie z Vysočiny odjel.

"Pokládal bych za neetické a hloupé, kdyby se dnes ve městě odehrávaly nějaké předvolební akce. Je to tragédie a vyjadřuji všem rodinám napadených studentů hlubokou účast," uvedl premiér. Pokračoval do Vyškova a o situaci se prý nechává pravidelně informovat.

Sobotkův stranický a vládní kolega, ministr školství Marcel Chládek, v České televizi řekl, že do Žďáru vyšle školní inspektory. Mají prošetřit okolnosti případu.

"Až nás policie do školy pustí, chceme zjistit, zda nebyla porušena bezpečnost ve škole a jak je vůbec možné, že se tam žena s nožem dostala," řekl Chládek. "Pokud tam došlo k pochybení, budeme hned vědět, kde přesně problém nastal," dodal Chládek.

Vstup do školy je zabezpečen čipy a to je podle krajského policejního ředitele Radka Malíře dostatečné opatření.

Útok v Havířově

Kvůli případu ve Žďáru se začalo spekulovat o souvislosti s podobnou kauzou z předloňského roku v Havířově. V květnu 2012 přišla čtyřiadvacetiletá žena do havířovské školy s několika zbraněmi. Nožem v jídelně napadla vychovatelku, která se snažila bránit sedmiletou školačku. Ženu pobodala a s dívkou se zavřela v jedné z vedlejších místností.

Při vyjednávání se ale policii podařilo dítě osvobodit a ženu zadržet. Trestní stíhání bylo v prosinci 2012 zastaveno, pachatelka byla psychicky nemocná.

K možné souvislosti úterního případu s útokem v Havířově se krajský policejní ředitel Radek Malíř nechtěl vyjádřit. "My samozřejmě zkoumáme trestní minulost zadržené a uvidíme, jakým způsobem se to dále promítne do vyšetřování," uvedl pouze.

Mladá žena před soudem nakonec nestanula. Trestní stíhání bylo v souvislosti s psychickou poruchou zastaveno. "Krajský soud nařídil psychiatrickou léčbu ústavní formou," řekl státní zástupce Vít Legerský, který případ tehdy dozoroval.

Žena skončila v opavské psychiatrické léčebně. Tam zůstala do letošního února. "Okresní soud v Opavě 19. února rozhodl, že se ústavní forma léčby mění na ambulantní," řekl mluvčí soudu Tomáš Kamrádek.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy