Žena zaútočila nožem ve žďárské škole, jeden student zemřel

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 14. 10. 2014 12:08
Šestadvacetiletá agresorka zranila další dvě studentky a policistu. Zásahová jednotka ji zadržela a státní zástupce bude zřejmě žádat o vazbu.
Foto: ČTK

Žďár nad Sázavou - Šestnáctiletý chlapec nepřežil úterní ranní útok ženy, která ho pobodala nožem v budově střední školy ve Žďáru nad Sázavou. Šestadvacetiletá podezřelá zranila i další dvě studentky a jednoho policistu. Poté ji zadržela zásahová jednotka, použila při tom elektrický paralyzér.

"Došlo ke smrtelnému zranění šestnáctiletého chlapce, který i přes oživování zranění podlehl," uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Záchranáři převezli zraněné studentky do nemocnice v Novém Městě na Moravě. "Jedno poranění mělo spíš vážnější charakter, druhé bylo lehčí," řekla ředitelka krajské záchranky Vladislava Filová.

Škola byla dopoledne uzavřena, se studenty mluvil policejní psycholog.

Policie: byl to náhodný útok

Policie nyní podezřelou ženu vyslýchá, poté ji zřejmě obviní z vraždy. Státní zástupce chce podat k soudu návrh na vazbu.

"Jde o šestadvacetiletou ženu z Ostravska," uvedla mluvčí Kroutilová s tím, že žena nemá na Žďársko žádné vazby.

Motiv činu není jasný. Podle mluvčí krajské policie na Vysočině Dany Čírtkové ale zřejmě přišla do školy náhodně a zaútočila na neznámé studenty. "Žena se dostala do školy a napadla studentku. Přispěchal jí na pomoc student, toho taky napadla. Bohužel utrpěl zranění, kterému podlehl. Pak žena napadla další studentku," uvedla Čírtková.

Křičela a bodala

Případ se stal okolo půl osmé na Střední škole obchodní a služeb Českomoravského svazu spotřebních družstev, kterou navštěvují necelé čtyři stovky studentů.

Ve škole zasahoval policejní útvar rychlého nasazení a také policejní jednotka zajišťující ochranu Jaderné elektrárny Dukovany. Ředitel školy Zdeněk Musil zatím odmítá případ komentovat.

Přítel jedné ze studentek Pavel Homolka, který postává před školou, novinářům řekl, že mu přítelkyně popsala napadení telefonem. Žena, která přišla do školy, prý vypadala zfetovaná. Křičela a pobodala studenta. Pak nastal zmatek.

Útočnice následně údajně pořezala jednu studentku na ruce a zatáhla ji do šatny, kde prý měla nějaké rukojmí.

Policie zatím nepotvrdila, zda byla žena opilá nebo pod vlivem drog. Testy prý kriminalisté teprve nechají provést.

Sobotka přijel a zase odjel

Do Žďáru dnes shodou okolností ráno dorazil premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, který chtěl podpořit starostku Dagmar Zvěřinovou před druhým kolem senátních voleb. Sobotka ale po oznámení tragédie z Vysočiny odjel.

"Pokládal bych za neetické a hloupé, kdyby se dnes ve městě odehrávaly nějaké předvolební akce. Je to tragédie a vyjadřuji všem rodinám napadených studentů hlubokou účast," uvedl premiér. Pokračoval do Vyškova a o situaci se prý nechává pravidelně informovat.

Sobotkův stranický a vládní kolega, ministr školství Marcel Chládek, v České televizi řekl, že do Žďáru vyšle školní inspektory. Mají prošetřit okolnosti případu.

"Až nás policie do školy pustí, chceme zjistit, zda nebyla porušena bezpečnost ve škole a jak je vůbec možné, že se tam žena s nožem dostala," řekl Chládek. "Pokud tam došlo k pochybení, budeme hned vědět, kde přesně problém nastal," dodal Chládek.

Vstup do školy je zabezpečen čipy a to je podle krajského policejního ředitele Radka Malíře dostatečné opatření.

Útok v Havířově

Kvůli případu ve Žďáru se začalo spekulovat o souvislosti s podobnou kauzou z předloňského roku v Havířově. V květnu 2012 přišla čtyřiadvacetiletá žena do havířovské školy s několika zbraněmi. Nožem v jídelně napadla vychovatelku, která se snažila bránit sedmiletou školačku. Ženu pobodala a s dívkou se zavřela v jedné z vedlejších místností.

Při vyjednávání se ale policii podařilo dítě osvobodit a ženu zadržet. Trestní stíhání bylo v prosinci 2012 zastaveno, pachatelka byla psychicky nemocná.

K možné souvislosti úterního případu s útokem v Havířově se krajský policejní ředitel Radek Malíř nechtěl vyjádřit. "My samozřejmě zkoumáme trestní minulost zadržené a uvidíme, jakým způsobem se to dále promítne do vyšetřování," uvedl pouze.

Mladá žena před soudem nakonec nestanula. Trestní stíhání bylo v souvislosti s psychickou poruchou zastaveno. "Krajský soud nařídil psychiatrickou léčbu ústavní formou," řekl státní zástupce Vít Legerský, který případ tehdy dozoroval.

Žena skončila v opavské psychiatrické léčebně. Tam zůstala do letošního února. "Okresní soud v Opavě 19. února rozhodl, že se ústavní forma léčby mění na ambulantní," řekl mluvčí soudu Tomáš Kamrádek.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy