Pro peníze zabil dědu, soud mu snížil trest o dva roky

ČTK ČTK
20. 11. 2013 11:30
Pokusil se zabít i dědovu družku. Zastavily ho až výstřely z plynové pistole
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Vrchní soud v Praze snížil o dva roky trest dvaadvacetiletému Martinu Kralovi, který podle obžaloby zavraždil svého dědu a pokusil se zabít i jeho družku.

Muž tak s definitivní platností ve vězení stráví 24 let. Kromě toho musí zaplatit pozůstalým přes 600 tisíc korun. Kral se před soudem doznal, že útok naplánoval. K činu ho prý dohnala finanční a psychická tíseň. Údajně očekával, že u dědy v bytě najde více než milion korun.

Drama se odehrálo loni v listopadu v Praze 5. Kral si nejdříve připravil pepřový sprej, kuchyňský nůž a zazvonil u svého dědy v bytě s tím, že mu jde vrátit půjčené peníze.

Ve chvíli, kdy pětašedesátiletý muž sjel výtahem ke vchodovým dveřím, Kral mu podle obžaloby nastříkal sprej do obličeje a pětkrát jej bodl. Muž na místě zemřel na selhání srdce, podle lékařů smrt nastala během několika desítek vteřin.

Mladík pak svou oběť odtáhl do sklepa, kde jí stáhl kalhoty, kterými utřel krev před výtahem. Poté vyšel do desátého patra domu, kde měl jeho děda byt. Sám si odemkl a zaútočil nožem i na dědovu družku.

Když se napadené podařilo nůž Kralovi z ruky vyrazit, zaútočil na ni střepem z rozbitého zrcadla. Kral ženu podle spisu bodl dvakrát a údajně se ji snažil také uškrtit. Přestal až ve chvíli, kdy na něho křičel a z plynové pistole střílel jeden z podnájemníků, který se zrovna v bytě nacházel.

Mladík již dříve u soudu prohlásil, že k vraždě ho dohnala tehdejší tísnivá situace, kdy neměl domov a žil na ulici. Domníval se, že si díky penězům pronajme byt v Praze.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy