Pro peníze zabil dědu, soud mu snížil trest o dva roky

ČTK ČTK
20. 11. 2013 11:30
Pokusil se zabít i dědovu družku. Zastavily ho až výstřely z plynové pistole
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Vrchní soud v Praze snížil o dva roky trest dvaadvacetiletému Martinu Kralovi, který podle obžaloby zavraždil svého dědu a pokusil se zabít i jeho družku.

Muž tak s definitivní platností ve vězení stráví 24 let. Kromě toho musí zaplatit pozůstalým přes 600 tisíc korun. Kral se před soudem doznal, že útok naplánoval. K činu ho prý dohnala finanční a psychická tíseň. Údajně očekával, že u dědy v bytě najde více než milion korun.

Drama se odehrálo loni v listopadu v Praze 5. Kral si nejdříve připravil pepřový sprej, kuchyňský nůž a zazvonil u svého dědy v bytě s tím, že mu jde vrátit půjčené peníze.

Ve chvíli, kdy pětašedesátiletý muž sjel výtahem ke vchodovým dveřím, Kral mu podle obžaloby nastříkal sprej do obličeje a pětkrát jej bodl. Muž na místě zemřel na selhání srdce, podle lékařů smrt nastala během několika desítek vteřin.

Mladík pak svou oběť odtáhl do sklepa, kde jí stáhl kalhoty, kterými utřel krev před výtahem. Poté vyšel do desátého patra domu, kde měl jeho děda byt. Sám si odemkl a zaútočil nožem i na dědovu družku.

Když se napadené podařilo nůž Kralovi z ruky vyrazit, zaútočil na ni střepem z rozbitého zrcadla. Kral ženu podle spisu bodl dvakrát a údajně se ji snažil také uškrtit. Přestal až ve chvíli, kdy na něho křičel a z plynové pistole střílel jeden z podnájemníků, který se zrovna v bytě nacházel.

Mladík již dříve u soudu prohlásil, že k vraždě ho dohnala tehdejší tísnivá situace, kdy neměl domov a žil na ulici. Domníval se, že si díky penězům pronajme byt v Praze.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy