Ve školách obvykle útočí frustrovaní muži, kteří se mstí

Zahraničí Zahraničí
14. 10. 2014 11:30
V Evropě dosud žádný školní útok, při kterém někdo přišel o život, nespáchala žena.
Finský střelec zveřejnil svůj úmysl na YouTube.
Finský střelec zveřejnil svůj úmysl na YouTube. | Foto: Reuters

Praha – Žena s nožem napadla školu ve Žďáru nad Sázavou, jeden student zemřel.

V drtivé většině podobných případů v Evropě je útočníkem muž a vraždí střelnou zbraní.

Pachateli jsou obvykle neúspěšní lidé trpící pocitem, že jsou neuznaní nebo že se jim stala křivda. Někteří střelci útočili ve školách, které kdysi - nebo i v době činu - navštěvovali.

Do dnešního dne nebyl zaznamenán nikde v Evropě útok na školu s oběťmi, který spáchala žena.

Častým místem útoků na studenty nebo žáky jsou v Evropě Německo a skandinávské země.

Nejvíce mrtvých si vyžádal útok třiačtyřicetiletého Skota v Dunblane v červnu 1996. Hamilton zastřelil šestnáct školáků, jednoho dospělého a pak i sebe. Policií byl podezříván ze sklonů ke zneužívání chlapců. Nebyl však nikdy obviněn ani odsouzen.

Série pěti krveprolití zasáhla mezi roky 2002 až 2009 Německo. V Erfurtu 26. dubna 2002 devatenáctiletý Robert Steinhäuser postřílel v budově své bývalé střední školy dvanáct učitelů a čtyři další lidi. I on spáchal sebevraždu.

O sedm let později zemřelo šestnáct lidí pří střelbě na střední škole ve Winnendenu. Střílel sedmnáctiletý bývalý student školy Tim Kretschmer, který zbraň vzal ze skříně svého otce. Mezi oběťmi byly i dvě učitelky. Během přestřelky s policií spáchal Kretschmer sebevraždu.

Známí Kretschmera popsali jako uzavřeného a frustrovaného člověka, trpícího pocitem, že ho společnost odmítá.

Velkou diskusi o zákonech, které by zpřísnily držení zbraní a zajistily bezpečnost škol, vyvolaly dvě tragédie ve Finsku.

Osmnáctiletý Pekka-Eric Auvinen zastřelil ve škole ve městě Jokela šest studentů, ředitelku školy a další zaměstnankyni. Sám se postřelil a na následky zranění zemřel v nemocnici. Den před činem zveřejnil video s úmyslem zaútočit na YouTube.

Necelý rok poté střílel dvaadvacetiletý Matti Juhani Saari ve škole v Kauhajoki, kde dříve studoval. Usmrtil devět studentů a jednoho zaměstnance školy. Policie střelce našla poté, co se pokusil spáchat sebevraždu. Později na následky zranění zemřel.

 

Právě se děje

Další zprávy