Ve školách obvykle útočí frustrovaní muži, kteří se mstí

Zahraničí Zahraničí
14. 10. 2014 11:30
V Evropě dosud žádný školní útok, při kterém někdo přišel o život, nespáchala žena.
Finský střelec zveřejnil svůj úmysl na YouTube.
Finský střelec zveřejnil svůj úmysl na YouTube. | Foto: Reuters

Praha – Žena s nožem napadla školu ve Žďáru nad Sázavou, jeden student zemřel.

V drtivé většině podobných případů v Evropě je útočníkem muž a vraždí střelnou zbraní.

Pachateli jsou obvykle neúspěšní lidé trpící pocitem, že jsou neuznaní nebo že se jim stala křivda. Někteří střelci útočili ve školách, které kdysi - nebo i v době činu - navštěvovali.

Do dnešního dne nebyl zaznamenán nikde v Evropě útok na školu s oběťmi, který spáchala žena.

Častým místem útoků na studenty nebo žáky jsou v Evropě Německo a skandinávské země.

Nejvíce mrtvých si vyžádal útok třiačtyřicetiletého Skota v Dunblane v červnu 1996. Hamilton zastřelil šestnáct školáků, jednoho dospělého a pak i sebe. Policií byl podezříván ze sklonů ke zneužívání chlapců. Nebyl však nikdy obviněn ani odsouzen.

Série pěti krveprolití zasáhla mezi roky 2002 až 2009 Německo. V Erfurtu 26. dubna 2002 devatenáctiletý Robert Steinhäuser postřílel v budově své bývalé střední školy dvanáct učitelů a čtyři další lidi. I on spáchal sebevraždu.

O sedm let později zemřelo šestnáct lidí pří střelbě na střední škole ve Winnendenu. Střílel sedmnáctiletý bývalý student školy Tim Kretschmer, který zbraň vzal ze skříně svého otce. Mezi oběťmi byly i dvě učitelky. Během přestřelky s policií spáchal Kretschmer sebevraždu.

Známí Kretschmera popsali jako uzavřeného a frustrovaného člověka, trpícího pocitem, že ho společnost odmítá.

Velkou diskusi o zákonech, které by zpřísnily držení zbraní a zajistily bezpečnost škol, vyvolaly dvě tragédie ve Finsku.

Osmnáctiletý Pekka-Eric Auvinen zastřelil ve škole ve městě Jokela šest studentů, ředitelku školy a další zaměstnankyni. Sám se postřelil a na následky zranění zemřel v nemocnici. Den před činem zveřejnil video s úmyslem zaútočit na YouTube.

Necelý rok poté střílel dvaadvacetiletý Matti Juhani Saari ve škole v Kauhajoki, kde dříve studoval. Usmrtil devět studentů a jednoho zaměstnance školy. Policie střelce našla poté, co se pokusil spáchat sebevraždu. Později na následky zranění zemřel.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy