Praha - Letošní sucho vyprázdnilo Orlickou přehradu, kterou nyní začínají naplňovat vody z vypouštěných rybníků.
V současnosti je hladina vody v nádrži přibližně ve výši 340 metrů nad mořem, což je proti normálnímu stavu v tomto období o 8,5 metru níže. Podle generálního ředitele Povodí Vltavy Petra Kubaly je letošní sucho srovnatelné s rokem 2003, kdy se přehrada začala naplňovat až v prosinci. Nyní je však hladina vody v nádrži ještě o metr níže.
Podle mluvčího povodí Huga Roldána byla hladina Orlické přehrady od jejího postavení v 60. letech takto nízko pouze sedmkrát. "Ovšem v těch případech vždy šlo o snížení hladiny před předpokládanými vyššími přítoky do nádrže vlivem tání sněhové pokrývky," upozornil mluvčí.
"To, že se Orlík v dané chvíli naplňuje, má víc příčin, jedna z nich je, že v dané chvíli je přítok o dva kubíky větší než odtok, což je poměrně zanedbatelné," vysvětlil Kubala. "Ve chvíli, kdy bude dosaženo zimní kóty, tak zase nastane větší vypouštění z Orlické nádrže," dodal.
Zdraží podzemní voda
V tuzemsku však stále klesají i podzemní vody. Podle aktuální zprávy Českého hydrometeorologického ústavu bylo silné nebo mimořádné sucho zjištěno u více než poloviny testovacích vrtů, téměř ve všech povodích v ČR. Mimořádně málo podzemní vody je v povodí střední Vltavy, Orlice a Opavy.
V souvislosti s tím plánuje ministerstvo životního prostředí zdražit odběry podzemní vody mezi lety 2017-2022 na čtyřnásobek.
Poplatky platí vodohospodářské společnosti, polovina z nich jde krajům, druhá polovina Státnímu fondu životního prostředí. "Podzemní voda je velmi cenná surovina, oproti vodě povrchové nenahraditelná. V důsledku stále většího sucha jí nezadržitelně ubývá, a proto je třeba urychleně jednat," argumentuje mluvčí resortu Petra Roubíčková. V současnosti činí poplatek dvě koruny za metr krychlový vody na pití a tři koruny za kubík na jiné použití.
Společnosti by podle Roubíčkové měly postupně přecházet k odběrům povrchové vody. "Je potřeba také zdůraznit, že vodohospodářské společnosti nijak zásadně nereflektují stávající velmi rozdílnou cenu povrchové a podzemní vody koncovým zákazníkům v ceně pitné vody," dodala.
Letošní sucho zasáhlo i zemědělce. Špatně se dařilo ovoci a zelenině, dále pak bramborám, chmelu, cukrové řepě, kukuřici či pícninám. Počasí naopak přálo obilninám.