Ústí nad Labem - Březnové rozhodnutí města Ústí nad Labem o zrušení souboru divadelní činohry bylo legální. Dospělo k tomu ministerstvo vnitra po právním zhodnocení všech námitek pětice ústeckých politiků z ODS a TOP 09, kteří si na ústecké vedení stěžovali.
Píše o tom pondělní severočeská příloha MF Dnes. Zastupitelé v březnu projednávali vznik nové příspěvkové organizace Činoherní studio, která má nahradit končící divadelní činohru.
"Ministerstvo vnitra zpracovalo ke všem námitkám podatelů právní zhodnocení, přičemž nezjistilo porušení zákona, a tudíž ani důvody pro uplatnění dozorových opatření," cituje deník klíčovou pasáž rozhodnutí.
"Se závěrem ministerstva nesouhlasím, ale akceptuji ho a respektuji ho," řekl opoziční zastupitel František Nesvadba (ODS). "Ani na chvilku jsem nepochyboval o tom, že právo je na naší straně," reagoval na rozhodnutí ministerstva náměstek primátora Pavel Boček (nezařazený).
Vedení města jakékoli pochybení už dříve odmítlo. "Jednání zastupitelstva města proběhla v souladu se zákonem o obcích," řekla tehdy mluvčí radnice Romana Macová.
Třicet minut na prostudování
Zastupitelé na březnovém zasedání schválili vznik nové příspěvkové organizace a na fungování jí dali osm milionů korun. Materiál dostali zastupitelé na stůl až těsně před jeho projednáváním. Na prostudování několikastránkového dokumentu doplněného prezentací měli jen třicetiminutovou přestávku.
Opozice zpochybnila i březnovou volbu nového člena rady města a hlasování o sankcích za chyby v čerpání dotací z Regionálního operačního programu Severozápad.
Radnice má zaplatit 23 milionů korun za chyby v zakázkách na rekonstrukci domu kultury a bourání sektorového centra. Zastupitelé platební výměry zaplatit odmítli, radnice se proti nim brání odvoláním k ministerstvu financí.
Ministerstvo vnitra jako dozorový orgán státní správy mělo možnost pozastavit platnost rozhodnutí zastupitelstva a vyzvat samosprávu k nápravě v případě, že došlo k porušení zákona. To se podle výsledku ministerského šetření ale nestalo.