Znalec: Žena z Rumburku umřela kvůli vysoké dávce draslíku

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 8. 2015 16:05
Znalec Radek Matlach uvedl, že ve vzorku krve pacientky se našlo 10,8 milimolu draslíku na litr, standardní hodnoty jsou dva až pět milimolů.
Věra M. u soudu
Věra M. u soudu | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Všechny údajné oběti zdravotní sestry Věry M. zemřely v důsledku podání vysoké dávky draslíku. U soudu to řekl znalec Radek Matlach, u kterého si posudek zadala policie.

Věra M. čelí obžalobě z vražd šesti pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku. Pacienty z jednotky intenzivní péče podle obžaloby zabíjela právě draslíkem. Hlavní líčení bude pokračovat na začátku října.

Vysoká hladina draslíku

V případě poslední údajné oběti měli znalci k dispozici jak tělo, tak výsledky odběrů krve, které po smrti nechal odebrat lékař Petr Vondráček. Těžce nemocná žena zemřela v rumburské nemocnici loni na začátku června.

"Příčinou smrti byla vysoká hladina draslíku. Neumím si stav vysvětlit jinak," řekl soudu Matlach. Žena byla podle znalců ve vážném stavu, selhávaly jí orgány, pro náhlou srdeční fibrilaci a úmrtí ale nevidí jiný důvod.

"Nebyl důvod, aby tam (u srdce) došlo k tak prudké změně," řekl Matlach. Podle lékaře Jiřího Závodského, který na posudku obžaloby spolupracoval, by žena nejspíš stejně zemřela. "S největší pravděpodobností by pacientka dříve či později zemřela," doplnil Závodský.

U pěti ostatních obětí znalci vycházeli především ze zdravotní dokumentace a záznamů křivek EKG. Podle Matlacha byli všichni pacienti stabilizovaní, náhle u nich došlo k zástavě srdce a smrti. "Křivka EKG odpovídá vysoké dávce draslíku," zopakoval Matlach. Po doplňujících dotazech advokátky obžalované Matlach připustil, že v případě jedné z obětí mohlo jít i o jinou příčinu smrti.

Důkazem je odebraná krev

Kvůli náhlému úmrtí nechal lékař nemocnice Petr Vondráček odebrat pacientce krátce po smrti krev. Vzorek prokázal 10,8 milimolu draslíku na litr, standardní hodnoty jsou podle Matlacha dva až pět milimolů.

Ze samotné pitvy údajné oběti podle Závodského znalci určili jako příčinu úmrtí otoky plic a mozku. "Pitva nepodala důkaz, ani nemohla. Za důkaz považuji to, co udělal doktor Vondráček," dodal Závodský.

Na základě úmrtí seniorky z loňského června začala policie případ vyšetřovat a později Věru M. obvinila z dalších pěti vražd pacientů.

Policie společně se znalci v první fázi prověřovala 300 případů úmrtí na jednotce intenzivní péče, kde obžalovaná sestra pracovala. Podle Matlacha se zaměřili na podobné anamnézy a průběh smrti poslední údajné oběti.

Obhajoba má posudek s odlišnými závěry

U soudu měl zaznít i oponentní znalecký posudek, který si u nechala zpracovat obhajoba. Kvůli dlouhému výslechu znalců obžaloby ale soud jednání odročil. Jeho závěry se údajně od posudku žalobce výrazně liší. Pracují mimo jiné s tím, že hladina draslíku se po smrti výrazně zvyšuje.

Věra M. podle obžaloby pacienty zabíjela draslíkem od roku 2010 do loňského června. Nejmladší oběti bylo 35 let, nejstarší 85 let. Důvodem měla být podle žalobce snaha usnadnit si práci. Marešová už na začátku hlavního líčení vinu odmítla. Hrozí jí až doživotní vězení.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Kubová postoupila na plaveckém ME do semifinále znakařské padesátky

Simona Kubová postoupila na mistrovství Evropy v Budapešti do večerního semifinále znakařské padesátky. Devětadvacetiletá olympionička obsadila v dopoledních rozplavbách časem 28,30 sekundy dvanácté místo.

Těsně za postupem do semifinále zůstali na motýlkářské dvoustovce Ondřej Gemov a Adam Hlobeň. Gemov obsadil časem 1:58,19 devatenácté místo a je prvním náhradníkem, Hlobeň skončil na 21. místě (1:58,57).

Třetí český motýlkář Sebastian Luňák byl na dvoustovce devětadvacátý. Jan Micka obsadil v rozplavbě na 1500 metrů volný způsob výkonem 15:28,10 minuty 14. místo a na finálovou osmičku nestačil. Kristýna Horská skončila na prsařské stovce čtyřicátá.

Další zprávy