Za vraždu v Rumburku dostal muž 22 let, odhalila ho DNA

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 7. 2015 12:12
Recidivistu Zdeňka Streleckého odhalil vůbec největší plošný screening DNA v historii české policie.
Zdeněk Strelecký u soudu
Zdeněk Strelecký u soudu | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Ústecký krajský soud potrestal vraždu a znásilnění mladé ženy z Rumburku 22 lety vězení. Recidivistu Zdeňka Streleckého odhalil vůbec největší plošný screening DNA v historii české policie. Vzorek odebrali zhruba 1500 mužů ve věku 25 až 35 let. Soud Streleckému zároveň nařídil ústavní sexuologickou léčbu. Znalci u něj odhalili závažnou deviaci, útočný sadismus.

Státní zástupkyně požadovala trest při horní hranici trestní sazby, která byla v případě Streleckého 15 až 20 let. Soud využil možnosti, kterou mu dává zákon, a zvýšil hranici horní sazby, řekl předseda trestního senátu Jiří Bednář.

Sedmadvacetiletá žena odešla z domova loni 28. června. Podle soudu ještě ten den odpoledne potkala u Pivovarského rybníka Streleckého. Ten ji po hádce napadl, rdousil a škrtil, následně ji znásilnil. Tělo pak odtáhl do křoví, kde ho policisté našli o dva dny později při rozsáhlé pátrací akci.

Žalobkyně Zdeňka Chromá Streleckého vinila z vraždy v nejpřísnějším, tedy třetím odstavci trestního zákona s tím, že vraždou si chtěl usnadnit či zakrýt znásilnění oběti. Soud se k jejímu názoru přiklonil, trest navíc zvýšil. "Jde o recidivistu, to znamená osobu, která byla opakovaně trestána pro zvlášť závažnou trestnou činnost, a proto v jeho případě byly splněny podmínky pro zvýšení horní hranice trestní sazby. Toto ustanovení soud využil a zvýšil trest nad horní hranici sazby tak, jak je v zákonném rozpětí," řekl Bednář. Trest je souhrnný. Vražda se stala v době podmínečného propuštění Streleckého z vězení. Soud navíc dnešním rozsudkem zrušil loňský rozsudek děčínského soudu, který Streleckého potrestal za úvěrový podvod.

Strelecký, který u soudu nevypovídal, se v závěrečné řeči omluvil. "Je mi velice líto, co jsem udělal. Vůbec nechápu, jak se to mohlo stát," řekl Strelecký. Jeho advokát Pavel Kras požadoval překvalifikování činu na nejmírnější odstavec trestního zákona, za který hrozí 10 až 18 let vězení. Argumentoval tím, že k pohlavnímu styku s obětí došlo až poté, co zemřela.

Kriminalisté při pátrání po vrahovi dlouho tápali, nakonec po několika měsících přistoupili k plošnému screeningu DNA. Vzorků sebrali asi 1500 a porovnávali je s biologickými stopami nalezenými na těle oběti. Vzorky zpracovával Kriminalistický ústav a shodu se zajištěnými stopami našli experti u vzorku s číslem 1002.

Právě DNA byla pro soud klíčovým důkazem. "Sice neumožňuje individuální identifikaci, avšak v tomto případě to pouze znamená, že prakticky celá mužská linie jeho rodu vykazuje stejný vzorek DNA. V tuto chvíli jsou na světě pouze dvě osoby, u kterých by tento vzorek mohl odpovídat, to znamená pan obžalovaný a jeho otec, jemuž bylo více než 60 let. S ohledem na další důkazy, pachovou stopu, která tam byla nalezena, jeho doznání, je ten vzorek naprosto dostačujícím usvědčujícím důkazem," vysvětlil Bednář.

Strelecký byl v minulosti trestán i za loupež. Společně se svým známým jako dvacetiletý brutálně napadl dvojici starších bratrů z Německa. Jeden z mužů utrpěl nevratné poškození oka. Soud Streleckého tehdy potrestal šestiletým trestem. Vězení podmínečně opustil v roce 2012. Současný rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně i Strelecký si ponechali lhůtu pro možné odvolání.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východoindické pobřeží udeřil cyklón Nivar, jedna žena zemřela po zřícení stěny podmáčeného domu

Na východoindické pobřeží ve čtvrtek časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil cyklón Nivar, kvůli kterému tamní úřady musely evakuovat desítky tisíc lidí. Informovala o tom agentura AFP. Střed bouře po mírném oslabení dosáhl pevniny ve 3:00 místního času (středa 23:00 SEČ) v oblasti zhruba 230 kilometrů jižně od Čennaí, ve státě Tamilnádu na jihovýchodě země. Cyklón doprovázel vítr o síle až 130 kilometrů za hodinu.

Prudký vichr ve státech Tamilnádu a Ándhrapradéš vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení a vydatné srážky způsobily záplavy. Ve státě Tamilnádu si bouře vyžádala jeden život, když se na ženu zřítila stěna podmáčeného domu.

Nivar podle předpovědí Indického meteorologického úřadu (IMD) v následujících hodinách oslabí a zamíří na sever. Agentura však na twitteru varovala, že nebezpečí "ještě nepominulo, protože část cyklónu je stále nad mořem - i když je už střed nad pevninou".

Zdroj: ČTK
Další zprávy