Obviněná sestra byla profesionálka, řekl soudu bývalý primář

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 6. 2015 13:12
Ve středu u soudu vypovídal bývalý primář rumburské nemocnice. Jeho výpověď je v rozporu se svědectvím lékaře Petra Vondráčka.
Obviněná zdravotní sestra Věra Marešová.
Obviněná zdravotní sestra Věra Marešová. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - V případu údajných šesti vražd v Lužické nemocnici v Rumburku vypovídali ve středu u krajského soudu v Ústí nad Labem tehdejší primář interny Richard Bína a jeho zástupce Jiří Mayer. Průběh několika úmrtí, která jsou v obžalobě označena za vraždu, označili za standardní. Bývalé sestře Věře Marešové hrozí doživotí, vinu odmítá.

K hlavnímu líčení, které pokračuje třetím dnem, se obžalovaná nechce podle své obhájkyně vyjadřovat. "Ale jsme rádi, že dnešní den nastal a že výsledek je pro nás příznivý," řekla novinářům obhájkyně Iva Jónová po výpovědi dvou svědků.

Výpověď tehdejšího primáře Bíny byla v mnoha věcech v rozporu s úterní výpovědí lékaře Petra Vondráčka, který loni v červnu zaznamenal nestandardní úmrtí a zajistil důkazy. Podle Bíny nelze vyloučit, že způsob úmrtí třiasedmdesátileté pacientky odpovídal onemocnění.

Žena trpěla chronickým jaterním onemocněním. "Není to typický průběh smrti, nelze ho však podle mého vyloučit," uvedl Bína. Vysokou dávku draslíku v těle pacientky, kterou prokázaly odběry, vysvětlit nedokázal. Marešovou charakterizoval jako profesionálku, s níž neměl nikdy žádné konflikty. "Neřešil jsem jedinou stížnost na chování sestry Marešové ze strany personálu nebo příbuzných (pacientů)," řekl.

Oba lékaři spolu mluvili dopoledne po úmrtí ženy. Bývalý primář odmítl, že by dal pokyn k likvidaci důkazů. "Žádný důkazní materiál mi předán nebyl," uvedl. Primář v nemocnici skončil letos na konci dubna. Vondráček působí od jara v představenstvu zdravotnického zařízení.

Bývalý primář po nahlédnutí do zdravotnické dokumentace uvedl k předloženým několika případům, že u nich nelze uvést, že by úmrtí bylo nestandardní. Zástupce primáře u třech případů, které se týkaly nesoběstačných pacientek, řekl, že příčina smrti odpovídá diagnóze.

Marešová podle žalobce pacienty zabíjela vysokými dávkami draslíku od roku 2010 do loňska. Nejmladší oběti bylo 35 let, nejstarší 85 let. Obžalovaná vinu u soudu odmítla, zpochybnila i znalecké posudky, které v rámci dokazování zazní u soudu pravděpodobně v srpnu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy