Nadřízená sestry obžalované z vražd: Nebyly s ní problémy

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 8. 2015 16:50
Bývalá náměstkyně ředitele nemocnice a tehdejší členka představenstva v pondělí u soudu řekla, že mezi sestrami na interně, kde pracovala i obžalovaná, panovala řevnivost.
Obžalovaná zdravotní sestra z Rumburku před soudem.
Obžalovaná zdravotní sestra z Rumburku před soudem. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Výslechem dalších současných i bývalých zaměstnanců Lužické nemocnice v Rumburku pokračuje u ústeckého krajského soudu hlavní líčení v kauze zdravotní sestry Věry M. obžalované z vražd šesti pacientů.

Bývalá náměstkyně ředitele nemocnice a tehdejší členka představenstva Martina K. v pondělí u soudu řekla, že mezi sestrami na interně, kde pracovala i Věra M., panovala řevnivost. Mladší sestry údajně neměly Věru M. v oblibě. Ta podle obžaloby pacienty zabíjela vysokými dávkami draslíku, hrozí jí za to doživotní vězení.

Nikdo si na ni nestěžoval

Martina K. pracovala s Věrou M. dlouhá léta i na jiných odděleních. Profesionální problémy s ní neměla. "Nemůžu říct, že by se k pacientům nechovala slušně. Nikdy si na ni nikdo nestěžoval, ani rodiny pacientů," řekla u soudu Martina K.

O tom, že obžalovaná byla v části kolektivu neoblíbená, se prý dozvěděla až po úmrtí poslední oběti. "Dozvěděla jsem se to až později, šlo především o mladší sestry. Nikdo nám předtím nic neřekl, nikdo si vedení nestěžoval," doplnila svědkyně. Mezi mladšími a staršími sestrami prý panovala řevnivost.

Draslíkem měla zabíjet už od roku 2010

Nemocnice podle Martiny K. řešila úmrtí seniorky z loňského června jako mimořádnou událost. Vedení nemocnice pak postavilo Věru M. mimo službu. "Když jsme jednali se všemi zúčastněnými, tvrdila, že nic neudělala, že kalium špatně nepodala," uvedla svědkyně s tím, že sama o případu informovala policii.

Věra M. podle obžaloby pacienty zabíjela draslíkem od roku 2010 do loňského června. Nejmladší oběti bylo 35 let, nejstarší 85 let. Obžalovaná u soudu vinu odmítla.

Zpochybnila i znalecké posudky. Právě ty jsou pro obžalobu klíčovým důkazem. Kriminalisté neměli k dispozici těla obětí, zaměřili se proto na zdravotní dokumentaci a křivky EKG.

Hlavní líčení je naplánováno na celý týden, vypovídat budou další svědci, především z řad bývalých i současných zaměstnanců nemocnice. Měl by mezi nimi být i bývalý ředitel a tehdejší místostarosta Rumburku Darek Šváb. Ten sám čelí v jiné kauze obžalobě kvůli údajnému útisku a vyhrožování.

V pátek by podle mluvčí soudu Marcely Trejbalové měli přijít na řadu znalci. Byly v zpracovány dva lékařské znalecké posudky, jejichž výsledky jsou zcela odlišné. Věru M. zkoumali i znalci z oboru psychiatrie a psychologie.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Irvingův návrat Brooklyn výhrou neoslavil, podlehl v Clevelandu

Basketbalisté Brooklynu v prvním utkání s kompletní trojicí hvězd Kevin Durant, Kyrie Irving a James Harden na vítězství nedosáhli. Durant sice zaznamenal 38 bodů, 12 doskoků a osm asistencí, navrátilec Irving přidal 37 bodů a Harden triple double za 21 bodů, deset doskoků a 12 asistencí, Nets i přesto po druhém prodloužení prohráli 135:147 v Clevelandu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Detroit 123:115 po prodl., Cleveland - Brooklyn 147:135 po prodl., Golden State - San Antonio 121:99, Houston - Phoenix 103:109, Indiana - Dallas 112:124, LA Clippers - Sacramento 115:96, Minnesota - Orlando 96:97, Philadelphia - Boston 117:109, Toronto - Miami 102:111. Utkání Charlotte - Washington, Portland - Memphis byla odložena.

Další zprávy