Lékař zjistil podezřelé úmrtí ženy. Bylo to zničující, řekl

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 23. 6. 2015 14:41
Ústecký soud řeší šestinásobnou vraždu pacientů. Z činu je obžalovaná zdravotní sestra rumburské nemocnice Věra Marešová.
Lékař Petr Vondráček loni upozornil na podezřelá úmrtí.
Lékař Petr Vondráček loni upozornil na podezřelá úmrtí. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Na podezřelé úmrtí pacientky, kterou podle obžaloby spolu s dalšími pěti lidmi usmrtila zdravotní sestra Věra Marešová, upozornil lékař Petr Vondráček.

V úterý u ústeckého krajského soudu popsal, proč mu smrt ženy přišla zvláštní. Třiasedmdesátiletá žena byla v rumburské nemocnici hospitalizována několik dní. Měla například otoky, ale poruchy srdečního rytmu se neobjevovaly až do noci, kdy zemřela. 

Kolem 23:00 se stav ženy zhoršil - objevila se komorová arytmie. Zdravotní sestra Ina Bakovecká, která s Marešovou onu noc sloužila, u soudu vypověděla, že poté jí řekla, že začne oživování. Marešová prý reagovala slovy, že je pacientka DNR - v případě srdeční zástavy se neměla resuscitovat.

"Řekla jsem jí, ať mě neštve, ať okamžitě zavolá lékaře," uvedla Bakovecká. Vondráček přišel během několika sekund. "Řešili jsme situaci dvěma výboji, srdeční masáží a kyslíkovou maskou. Žádné další kroky jsme nedělali, protože došlo k zástavě srdce," popsal Vondráček u soudu.

To, že najednou k arytmii - poruše srdečního rytmu - došlo, bylo podle Vondráčka divné. Podle něj je předpokládaný vývoj v takových případech zpomalování funkce srdce, nikoliv srdeční arytmie. Seniorce dal odebrat krev, zajistil i infuzi.

"Mechanismus smrti neodpovídal stavu pacientky. Poslal jsem vzorek infuze do laboratoře. Přišlo mi to divné," uvedl Vondráček.

Výsledky se od laborantky dozvěděla Bakovecká, která jí vzorek krve odevzdala. "Hodnota 10,5 je neslučitelná se životem," řekla sestra. Marešová se podle Bakovecké k úmrtí pacientky nijak nevyjadřovala.

Lékař se na policii neobrátil

Lékař Vondráček, který je dnes členem představenstva nemocnice a radním v Rumburku, vrchní sestře následně volal, že s Věrou Marešovou již sloužit nechce.

"Manipulovalo se s draslíkem, ten měl být v infuzi. Došlo k chybnému podání. Byl to pro mě dost zničující nález," uvedl Vondráček. Z náhlé arytmie usoudil, že draslík mohl být podán přímo. Na otázku soudce Romana Felzmanna, zda mohlo úmrtí způsobit i něco jiného než podání draslíku, lékař odpověděl: Ne.

Bývalá zdravotní sestra Marešová se Vondráčka ptala, zda ví, že měly být vytvořeny dvě úmrtní zprávy této pacientky. "Nic o tom nevím. Já jsem úmrtní list neuzavřel," řekl lékař. Již v pondělí u soudu zaznělo, že ve zprávě bylo nakonec uvedeno, že důvodem úmrtí byl otok mozku a plic. Nikoliv vysoké množství draslíku v těle.

Vondráček o nestandardním úmrtí seniorky informoval jak nařízené lékaře, tak sestru. Na policii se neobrátil. "Nemyslel jsem na policii, nemyslel jsem na úmysl, myslel jsem na to, že došlo k chybnému podání draslíku. Chtěl jsem, aby se to řešilo. Řekl jsem to na dvou úrovních, a to sesterské a lékařské," vysvětloval emotivně u soudu Vondráček.

Sestra zpochybnila posudky

Věru Marešovou, s níž pracoval řadu let, popsal Vondráček jako kvalitní a pracující sestru. "Vztah k pacientům čistě profesní," podotkl. Od úmrtí této pacientky s Marešovou prý nemluvil. "Viděli jsme se jen u vyšetřovací komise," dodal.

Bývalá zdravotní sestra se v pondělí k jednotlivým případům detailně vyjádřila a především odmítla, že by vraždila, a zpochybnila i znalecké posudky.

Marešová je obžalována ze zabití šesti pacientů. Hrozí jí až doživotní trest vězení. Podle žalobce pacienty zabíjela vysokými dávkami draslíku od roku 2010 do loňska. Nejmladší oběti bylo 35 let, nejstarší 85 let.

Právní zástupkyně Marešové hned na začátku druhého jednacího dne požádala soud o vyloučení veřejnosti s tím, že podrobné zpravodajství poškozuje právo obžalované na spravedlivý proces. Soudce Roman Felzmann návrh, proti němuž se postavil advokát pozůstalých Jiří Císař, zamítl.

 

Právě se děje

Další zprávy