Varnsdorf (Děčínsko) - Varnsdorf plánuje snížit kapacitu problémové městské ubytovny TGM. Budovu chce opravit za peníze z evropských fondů, místo ubytovny v ní budou sociální byty.
Na pondělní besedě zhruba stovky obyvatel se zástupci samosprávy to řekl ředitel Centra sociálních služeb Varnsdorf Karel Jiřišta.
Budovu čeká brzy oprava, půjde ale jen o přízemí a první patro, kde sídlí sociální služby, a zahradu okolo ubytovny včetně plotu. Město do opravy nebude muset dát ani korunu, dotaci na opravu centrum dostalo z evropských fondů.
Další patra, kde je ubytovna pro sociálně slabé, se podle Jiřišty budou opravovat také, ale až jako součást vznikajícího městského systému takzvaného prostupného bydlení. Jeho součástí budou holobyty, místa na ubytovně i sociální byty. Člověk, který se dostane do holobytu a nebude později dlužit městu, si může polepšit a dostat se třeba do sociálního bytu.
Kam s holobyty? Nikde je chtít nebudou
"Zatím hledáme lokalitu pro holobyt, tedy to základní bydlení pro neplatiče. S tím je ale vždycky problém, v žádné lokalitě ho chtít nebudou," řekl shromážděným obyvatelům Jiřišta s tím, že několik vytypovaných míst už má. Další součástí městského systému prostupného bydlení by pak měly být sociální byty, na které se přemění dvě patra současné ubytovny v ulici TGM.
Na přestavbu chce Centrum sociálních služeb získat další peníze z grantu EU, projekt připravuje už čtyři roky. Plány na rekonstrukci už dnes ale komplikují potřebné stavební úpravy, protože všechno už musí podléhat stavebnímu plánu od architekta. Například kvůli vnitřním kabelovým rozvodům televizního příjmu zatím z ubytovny nezmizely místními kritizované satelitní přijímače.
Podívejte se, jak to v ubytovně v ulici TGM vypadá:
"Po rekonstrukci by budova mohla sloužit i třeba pro děti, seniory nebo k jiným účelům. Nemusí to být jen pro sociálně slabé," dodal Jiřišta. Problém s lidmi žijícími na ubytovnách podle něj zůstane, dokud se nevyřeší prostupné bydlení. Potom můžou lidé žít na ubytovnách pouze na přechodnou dobu.
Dluh od předchozích obyvatel: 800 tisíc Kč
Centrum sociálních služeb se navíc musí vyrovnávat s dluhem od předchozích obyvatel ubytoven zhruba 800 000 korun. Podle Jiřišty pochází z doby platnosti zákona, díky kterému dostávali příjemci doplatku na bydlení peníze přímo na ruku. Ti pak často peníze určené na bydlení v ubytovně nezaplatili, ale utratili je jinde.
Na dotaz přítomné veřejnosti, proč takoví lidé na ubytovně přesto bydleli, Jiřišta řekl, že sociální odbor nedovolil vystěhovat rodinu s malými dětmi, protože je nebylo kam umístit. "Lidi jsme nechali bydlet pod podmínkou, že budou splácet dlužné poplatky za ubytování," uzavřel ředitel Centra sociálních služeb.