Ústí nad Labem - Ústecký kraj začal rušit velké ústavy sociální péče, první skončí v Hliňanech u Ústí nad Labem a Lobendavě na Děčínsku.
Klienti dostanou byty, kde budou žít samostatně. Umožní to stomilionová dotace na transformaci sociálních služeb od ministerstva práce a sociálních věcí.
Řekli to ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) a hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová (ČSSD).
Ústecký kraj se v asi 40 ústavech stará o 2431 lidí s mentálním postižením nebo dlouhodobým psychickým onemocněním.
Především pohraniční oblasti Ústeckého kraje jsou místem velké koncentrace pobytových zařízení pro mentálně postižené. Často to jsou zámky, které od okolí odděloval rozlehlý park obehnaný vysokou zdí.
"Není možné nějakou skupinu vyřazovat ze společenského či pracovního života. Přirozené prostředí není ústavní péče, ale standardní domácnost i pro člověka, který potřebuje pomoc institucí nebo blízkých," řekl Drábek.
Pokoje i s osmi lůžky
V ústavu obvykle žije mezi 50 a 70 klienty, výjimkou nejsou pokoje se šesti i osmi lůžky.
Ministerstvo se projektem transformace sociálních služeb, který má k dispozici 1,3 miliardy korun z evropských fondů, snaží jejich životní podmínky přizpůsobit běžnému bydlení.
V Ústeckém kraji do roku 2015 klienti opustí velkokapacitní ústavy v Hliňanech u Ústí nad Labem a Lobendavě na Děčínsku. Jejich budovy poté kraj prodá, uvedl vedoucí odboru sociálních služeb a zdravotnictví Petr Severa.
Pro klienty z Hliňan kraj opraví budovu bývalého dětského domova v lázeňské části Teplic a postaví nové domky v ústeckých městských částech Trmice a Severní Terasa.
Z ústavu v Lobendavě se klienti přestěhují do Rumburka, kde se pro ně opraví dvě vily po dětském domově, a do Šluknova, kde kraj koupí domky.
"Ve Šluknově se už taková praxe osvědčila. Klienti tam mají několik pronajatých bytů," dodal Severa. Klienti jsou i dál pod dohledem odborníků, ti k nim ale jen docházejí.