Brno - Bývalý Dopravní podnik Ústeckého kraje definitivně prohrál soudní spor o to, jestli může mít v názvu označení regionu.
Stížnost podniku odmítl Ústavní soud (ÚS). Potvrdil tak verdikt, podle kterého by české firmy neměly ve svých jménech volně a bez souhlasu používat názvy samosprávných krajů, a vyvolávat tak dojem, že s nimi mají nějakou vazbu. Uvádí to usnesení v soudní databázi.
Název dopravního podniku vadil představitelům Ústeckého kraje, s nímž se firma před několika lety ocitla ve sporu o provozování regionální dopravy. Proto kraj podal žalobu.
Městský i Vrchní soud v Praze samosprávě vyhověly. Firma se musela už v roce 2008 přejmenovat, dnes je v obchodním rejstříku zapsaná jako DPÚK, a.s. Nejvyšší soud před dvěma lety odmítl její dovolání.
V ústavní stížnosti firma poukazovala na to, že žádný zákon neupravuje povinnost podnikatelského subjektu žádat o povolení užívat názvy států, krajů, obcí a jiných veřejnoprávních korporací.
Obchodní jméno firmy prý vyjadřovalo geografické vymezení její činnosti. Už dříve podnik označoval podanou žalobu za "šikanózní výkon práva".
Ústavní soud nenašel důvod k zásahu. "Argumentace obecných soudů je logická, jasná, přesvědčivá, a tedy i z ústavněprávního hlediska plně akceptovatelná," stojí v usnesení připraveném zpravodajem Vojenem Güttlerem.
Zákaz užití názvu kraje
Nejvyšší soud v roce 2011 uvedl, že užití názvu kraje pro podnikatelské účely je neoprávněným zásahem do jeho zájmů. "Takové označení kraje navozuje pro třetí osoby jistou souvislost s právnickou osobou Ústecký kraj," stálo tehdy v rozsudku.
DPÚK původně dostal licence na provozování základní dopravní obslužnosti na zhruba 80 procentech linek v regionu. Kraji se ale nelíbila částka, kterou po něm firma chtěla za takzvanou prokazatelnou ztrátu. Proto společnosti počátkem roku 2006 vypověděl smlouvu a začal hledat dopravce nové.
Spor pak eskaloval tím, že dopravní podnik zastavil v kraji na čtyři dny autobusovou dopravu.