Dopis starostů Sobotkovi: Zachovejte současné limity těžby

ČTK ČTK
26. 3. 2015 17:26
někteří starostové severočeských obcí požadují po premiérovi jasný signál k tomu, aby se postupně mohlo zlepšovat životní prostředí v zdevastovaném území.
Horní Jiřetín
Horní Jiřetín | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Starostové některých severočeských obcí jako například Horního Jiřetína či Hory Svaté Kateřiny apelují na vládu, aby zachovala současné limity těžby hnědého uhlí.

Po kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) požadují jednoznačný signál k tomu, aby se mohlo ve zdevastovaném území postupně zlepšovat životní prostředí a Ústecko se začalo rozvíjet.

"Mládek nadržuje těžebním společnostem"

V dopise adresovaném Sobotkovi, který poslali před dvěma týdny, si stěžují  mimo jiné i na postoj ministerstva průmyslu (MPO) a ministra Jana Mládka (ČSSD).

"Ten nadržuje vlastníkům těžebních společností a zamlžuje fakta na úkor ostatních občanů ČR a nezjišťuje řádně a objektivně skutečnosti svědčící pro a proti prolomení limitů těžby," píše se v dopise.

MPO a Mládek prý porušují několik článků ústavy a Listiny práv a svobod ČR.

Ministerstvo průmyslu zpracovalo celkem čtyři varianty, jak s limity stanovenými v roce 1991 dále nakládat. Vedle jejich úplného prolomení, úplného zachování, nebo uvolnění pouze v dole Bílina, kde těží Severočeské doly, je ve hře také varianta posunutí limitů v Bílině a částečně i v dole ČSA, kde těží Severní energetická.

Právě tuto variantu, která by znamenala zbourání asi 170 domů v Horním Jiřetíně podporuje sám Mládek. Vláda by měla o prolomení, či neprolomení limitů rozhodnout v létě. MPO si nechává zpracovávat nezávislou studii, která má určit zda se těžba za limity vyplatí.

Porušení principů demokracie, vzkazuje starosta

Pokud by podle starosty Horního Jiřetína Vladimíra Buřta politici připustili prolomení limitů, ať částečné nebo úplné, lidé v regionu ztratí důvěru v politiku.

"Považuji to za vážný signál. V severních Čechách by to bylo bráno jako porušení principů demokracie a nahrávání zájmovým skupinám podnikatelů," řekl.

Oblast potřebuje podle Buřta vybudovat zcela jinou ekonomickou základnu, limity jsou důležitým nástrojem územního plánování měst a vesnic.

Ministr životné prostředí v kraji

V pátek do Ústeckého kraje zavítá ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který jakékoli prolomení těžebních limitů odmítá.  "Samozřejmě se starosty se budou probírat dotační možnosti ze Státního fondu životní prostředí a hlavně se bude mluvit o tom, co region 'pálí'," řekla Dominika Pospíšilová z ministerstva. 

Ve dvanáctistránkovém materiálu pro vládu sdružení také upozorňuje, že doposud nebyla vybudována ochranná opatření proti hluku a prachu jako lesní pásy u obce Mariánské Radčice u nových hranic dobývacího prostoru Dolu Bílina.

Další posunutí limitů by znamenalo přímé ohrožení obce Mariánské Radčice, která má od roku 2012 uzavřenou smlouvu o budoucí spolupráci se Severočeskými doly.

Úplné prolomení podporují těžaři, proti jakýmkoliv úpravám jsou naopak například ekologické organizace. Hnutí Duha v zveřejněné studii tvrdí, že pouze sedm procent obyvatel České republiky si myslí, že by stát měl zajistit energetice dostatek uhlí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy