Dopis starostů Sobotkovi: Zachovejte současné limity těžby

ČTK ČTK
26. 3. 2015 17:26
někteří starostové severočeských obcí požadují po premiérovi jasný signál k tomu, aby se postupně mohlo zlepšovat životní prostředí v zdevastovaném území.
Horní Jiřetín
Horní Jiřetín | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Starostové některých severočeských obcí jako například Horního Jiřetína či Hory Svaté Kateřiny apelují na vládu, aby zachovala současné limity těžby hnědého uhlí.

Po kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) požadují jednoznačný signál k tomu, aby se mohlo ve zdevastovaném území postupně zlepšovat životní prostředí a Ústecko se začalo rozvíjet.

"Mládek nadržuje těžebním společnostem"

V dopise adresovaném Sobotkovi, který poslali před dvěma týdny, si stěžují  mimo jiné i na postoj ministerstva průmyslu (MPO) a ministra Jana Mládka (ČSSD).

"Ten nadržuje vlastníkům těžebních společností a zamlžuje fakta na úkor ostatních občanů ČR a nezjišťuje řádně a objektivně skutečnosti svědčící pro a proti prolomení limitů těžby," píše se v dopise.

MPO a Mládek prý porušují několik článků ústavy a Listiny práv a svobod ČR.

Ministerstvo průmyslu zpracovalo celkem čtyři varianty, jak s limity stanovenými v roce 1991 dále nakládat. Vedle jejich úplného prolomení, úplného zachování, nebo uvolnění pouze v dole Bílina, kde těží Severočeské doly, je ve hře také varianta posunutí limitů v Bílině a částečně i v dole ČSA, kde těží Severní energetická.

Právě tuto variantu, která by znamenala zbourání asi 170 domů v Horním Jiřetíně podporuje sám Mládek. Vláda by měla o prolomení, či neprolomení limitů rozhodnout v létě. MPO si nechává zpracovávat nezávislou studii, která má určit zda se těžba za limity vyplatí.

Porušení principů demokracie, vzkazuje starosta

Pokud by podle starosty Horního Jiřetína Vladimíra Buřta politici připustili prolomení limitů, ať částečné nebo úplné, lidé v regionu ztratí důvěru v politiku.

"Považuji to za vážný signál. V severních Čechách by to bylo bráno jako porušení principů demokracie a nahrávání zájmovým skupinám podnikatelů," řekl.

Oblast potřebuje podle Buřta vybudovat zcela jinou ekonomickou základnu, limity jsou důležitým nástrojem územního plánování měst a vesnic.

Ministr životné prostředí v kraji

V pátek do Ústeckého kraje zavítá ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který jakékoli prolomení těžebních limitů odmítá.  "Samozřejmě se starosty se budou probírat dotační možnosti ze Státního fondu životní prostředí a hlavně se bude mluvit o tom, co region 'pálí'," řekla Dominika Pospíšilová z ministerstva. 

Ve dvanáctistránkovém materiálu pro vládu sdružení také upozorňuje, že doposud nebyla vybudována ochranná opatření proti hluku a prachu jako lesní pásy u obce Mariánské Radčice u nových hranic dobývacího prostoru Dolu Bílina.

Další posunutí limitů by znamenalo přímé ohrožení obce Mariánské Radčice, která má od roku 2012 uzavřenou smlouvu o budoucí spolupráci se Severočeskými doly.

Úplné prolomení podporují těžaři, proti jakýmkoliv úpravám jsou naopak například ekologické organizace. Hnutí Duha v zveřejněné studii tvrdí, že pouze sedm procent obyvatel České republiky si myslí, že by stát měl zajistit energetice dostatek uhlí.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy