Mládek: O prolomení těžebních limitů se může jednat v létě

ČTK ČTK
8. 2. 2015 13:33
Diskuse o prolomení limitů na dole Bílina by podle ministra neměla být příliš složitá, jinak to ale zřejmě bude v případě dolu ČSA.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - O případném prolomení těžebních limitů v severních Čechách by vláda mohla začít jednat v červnu nebo v červenci. V pořadu Partie TV Prima to v neděli uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Dosažení konsenzu v této otázce nebude úplně jednoduché, dodal Mládek.

"Předpokládám, že nebude velká debata o prolomování limitů na dole Bílina, která umožní prodloužit těžbu na tomto dole od roku 2030 do roku 2055. Ale samozřejmě ne jednoduchá bude debata o prolomení limitů na dole ČSA," upozornil ministr.

Ministerstvo již představilo čtyři varianty toho, jak s limity naložit. Kromě úplného zachování, nebo naopak úplného prolomení, které by znamenalo úplné zbourání Horního Jiřetína a přilehlých Černic, jsou ve hře dvě částečná řešení. Buď se limity prolomí jen na dole Bílina patřící společnosti ČEZ, nebo v Bílině a částečně na dole Československé armády (ČSA), který patří společnosti Severní energetická.

Tato varianta, kterou Mládek podpořil, by znamenala zbourání asi 170 domů v Horním Jiřetíně. Ministerstvo průmyslu má do konce června rozpracovat sociálně ekonomické dopady jednotlivých variant.

Pokud prolomení, tak velkorysé kompenzace...

Podle Mládka mají limity dnes pouze symbolický význam. "Já nechci říkat, že limity nejsou důležité, ale ony nejsou důležité moc z faktického hlediska, spíše ze symbolického hlediska, protože ony jsou tím prvním malým krůčkem na dlouhé cestě k eventuálnímu pokračování těžby," řekl.

V případě prolomení limitů musí být kompenzace za zbourané domy podle ministra "velmi velkorysé". Vyplácet by je měl subjekt, který bude uhlí těžit. "Jediná věc, která je samozřejmě mimořádně citlivá, jestli má být možnost vyvlastňování, a to by bylo předmětem další diskuse, pokud se budeme bavit o prolamování limitů na dole ČSA," uvedl Mládek.

V postoji k těžebním limitů nepanuje politická shoda. Například premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) již dříve uvedl, že by se měla podporovat varianta, která nebude znamenat bourání domů. Proti prolomení se vyslovil i ministr financí a šéf vládního hnutí ANO Andrej Babiš. Prolomení limitů naopak podpořil prezident Miloš Zeman.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Křetínský a Tkáč zvýšili podíl v britské poštovní firmě Royal Mail

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče zvýšil podíl v britské poštovní společnosti Royal Mail na 17,03 z dosavadních 16,03 procenta. Uvedl to v oznámení určeném pro Londýnskou akciovou burzu (LSE).

Vesa do Royal Mail vstoupila loni v květnu, kdy získala 5,35 procenta akcií. Svůj podíl postupně zvyšovala a loni v srpnu se stala největším akcionářem v podniku, který v roce 1516 založil panovník Jindřich VIII. Royal Mail se zaměřuje hlavně na přepravu poštovních zásilek.

Od vstupu Vesy do Royal Mail akcie britského podniku výrazně posílily, neboť společnost využila boomu prodeje na internetu v době pandemie covidu-19. Zatímco loni na začátku května se akcie Royal Mail obchodovaly zhruba za 1,60 libry, nyní se jejich cena pohybuje kolem 4,90 libry. To znamená růst o více než 200 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy