Fotky: Za domy v Jiřetíně podnikatel platí i trojnásobek. Už jich v obci vykoupil asi pětinu

Fotky: Za domy v Jiřetíně podnikatel platí i trojnásobek. Už jich v obci vykoupil asi pětinu
Horní Jiřetín, německy Obergeorgenthal, je město v severozápadních Čechách na úpatí Krušných hor, 8 km severně od Mostu, 2 km západně od Litvínova, 40 km západně od Ústí nad Labem a 90 km severozápadně od Prahy.
2200 obyvatel, 535 domů.
Nejvýznamnějšími pozoruhodnostmi jsou barokní zámek Jezeří...
... a hnědouhelný lom Československé armády pod ním.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
27. 2. 2015 4:22
Asi pětinu domů v Horním Jiřetíně koupil během posledních několika let Milan Nečas. Skupuje domy pro těžební společnost? S novináři nemluví, o jeho motivaci se jen spekuluje.

Horní Jiřetín, Černice - Padesát let se v Horním Jiřetíně na Mostecku mluví o tom, že jejich město bude další v řadě, které zbourají kvůli těžbě uhlí.

Posledních třiadvacet let je chrání vyhláška vlády České republiky 444, která určuje limity těžby.

Byla zrušena stavební uzávěra, z horního zákona parlament vyškrtl paragraf umožňující vyvlastňovat soukromý majetek kvůli těžbě uhlí, v obci se staví nové domy, po dlouhých letech má Jiřetín kanalizaci.

Zásoby uhlí pod Jiřetínem však nejsou stále odepsány a těžaři by je rádi vytěžili. Pokoušejí každou novou vládu, aby limity těžby zrušila, nebo je alespoň posunula.

V posledních letech se objevil nový problém, domy v obci skupuje soukromý investor, opoziční zastupitel a bývalý manažer chemičky v Záluží Milan Nečas. Jeho společnosti již vlastní každý pátý dům v Horním Jiřetíně a Černicích. Platí dobře, prý až třikrát více, než je obvyklé. Bývalé majitele nechává v nájmu, nebo domy krátkodobě pronajímá.

Domy chátrají a některé by chtěl jejich nový majitel zbourat. Proč je za stovky milionů koupil? Spekuluje, že po prolomení limitů bude inkasovat od těžební společnosti tučné zisky? Nebo už teď pracuje přímo pro těžaře? Nevíme, pan Nečas se s novináři nebaví.

Jak se žije v Horním Jiřetíně, se podívejte v galerii.

Facebook autora

 

Právě se děje

Další zprávy