Případ předražených zakázek Krajské zdravotní míří k soudu

Radek Nohl Radek Nohl
7. 4. 2014 16:50
Kromě šéfa Krajské zdravotní skončí u soudu další čtyři bývalí členové představenstva společnosti.
Příprava pacienta na vyšetření na novém přístroji. I kvůli jeho nákupu byla pětice obžalována.
Příprava pacienta na vyšetření na novém přístroji. I kvůli jeho nákupu byla pětice obžalována. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Pětice bývalých členů představenstva společnosti Krajská zdravotní, pod níž spadá pět největších nemocnic Ústeckého kraje, skončí před soudem.

Státní zástupce se podle zjištění deníku Aktuálně.cz rozhodl, že v případě nákupu přístrojů za stovky milionů a podle policie předražených veřejných zakázek podá žalobu. "Obžaloba na pět osob byla podána," potvrdil ústecký okresní státní zástupce Pavel Kaláb.

Na seznamu obžalovaných je kromě ve své době předních politiků Ústeckého kraje i současný ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala.

Škoda přes 120 milionů

Protikorupční policie navrhla obžalovat tehdejší členy představenstva na konci února. Soud by s nimi měl začít za několik měsíců.

Před soudem skončí i šéf Petr Fiala.
Před soudem skončí i šéf Petr Fiala. | Foto: www.petrfiala.cz

Vyšetřovatelé tvrdí, že pětice způsobila celkovou škodu převyšující 120 milionů korun. Všichni to od začátku odmítají.

Podle policistů však měli porušit zákon při nákupu zdravotnické techniky za 417 milionů korun a také u sedmi zjednodušených podlimitních výběrových řízení k výběru expertních poradců při přípravě dotačních žádostí do ROP Severozápad.

Soutěž pro jednu firmu

V té době usedal v představenstvu Krajské zdravotní kromě Fialy i René Budjač, Eduard Reichelt, Miloslav Řehák a Tomáš Indra.

"Policisté obviněným kladou za vinu, že v roce 2008 v rámci vyhlášené veřejné zakázky ohledně nákupů přístrojů a zdravotnického zařízení měli stanovit taková kvalifikační kritéria, která vedla k zásadnímu omezení účasti soutěžitelů a v konečném důsledku k účasti pouze jednoho soutěžitele," řekl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej poté, co bylo ukončeno vyšetřování kauzy.

Již v červnu v roce 2011 Evropská unie upozornila, že peníze na přístroje odmítá proplatit. Ministerstvo financí pak společnosti nařídilo, že musí vrátit 111 milionů z dotace, kterou na nákup dostala z ROP Severozápad.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy