Případ předražených zakázek Krajské zdravotní míří k soudu

Radek Nohl Radek Nohl
7. 4. 2014 16:50
Kromě šéfa Krajské zdravotní skončí u soudu další čtyři bývalí členové představenstva společnosti.
Příprava pacienta na vyšetření na novém přístroji. I kvůli jeho nákupu byla pětice obžalována.
Příprava pacienta na vyšetření na novém přístroji. I kvůli jeho nákupu byla pětice obžalována. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Pětice bývalých členů představenstva společnosti Krajská zdravotní, pod níž spadá pět největších nemocnic Ústeckého kraje, skončí před soudem.

Státní zástupce se podle zjištění deníku Aktuálně.cz rozhodl, že v případě nákupu přístrojů za stovky milionů a podle policie předražených veřejných zakázek podá žalobu. "Obžaloba na pět osob byla podána," potvrdil ústecký okresní státní zástupce Pavel Kaláb.

Na seznamu obžalovaných je kromě ve své době předních politiků Ústeckého kraje i současný ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala.

Škoda přes 120 milionů

Protikorupční policie navrhla obžalovat tehdejší členy představenstva na konci února. Soud by s nimi měl začít za několik měsíců.

Před soudem skončí i šéf Petr Fiala.
Před soudem skončí i šéf Petr Fiala. | Foto: www.petrfiala.cz

Vyšetřovatelé tvrdí, že pětice způsobila celkovou škodu převyšující 120 milionů korun. Všichni to od začátku odmítají.

Podle policistů však měli porušit zákon při nákupu zdravotnické techniky za 417 milionů korun a také u sedmi zjednodušených podlimitních výběrových řízení k výběru expertních poradců při přípravě dotačních žádostí do ROP Severozápad.

Soutěž pro jednu firmu

V té době usedal v představenstvu Krajské zdravotní kromě Fialy i René Budjač, Eduard Reichelt, Miloslav Řehák a Tomáš Indra.

"Policisté obviněným kladou za vinu, že v roce 2008 v rámci vyhlášené veřejné zakázky ohledně nákupů přístrojů a zdravotnického zařízení měli stanovit taková kvalifikační kritéria, která vedla k zásadnímu omezení účasti soutěžitelů a v konečném důsledku k účasti pouze jednoho soutěžitele," řekl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej poté, co bylo ukončeno vyšetřování kauzy.

Již v červnu v roce 2011 Evropská unie upozornila, že peníze na přístroje odmítá proplatit. Ministerstvo financí pak společnosti nařídilo, že musí vrátit 111 milionů z dotace, kterou na nákup dostala z ROP Severozápad.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy