Za tendr na CT pro Krajskou zdravotní padla obvinění

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 26. 9. 2013 18:12
Mezi obviněnými jsou lidé z vedení společnosti i lékaři teplické nemocnice.
Kvůli nákupu CT padají v Krajské zdravotní další obvinění.
Kvůli nákupu CT padají v Krajské zdravotní další obvinění. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Policie obvinila několik lidí kvůli podezřelé zakázce společnosti Krajská zdravotní, která pod sebou slučuje pět nemocnic v Ústeckém kraji.

Lékaři místní nemocnice a zástupci vedení firmy jsou stíháni kvůli soutěži na koupi CT. Vítěz tendru, společnost Siemens, nabízela 13 milionů korun bez DPH.

Obvinění z trestného činu pletichy při zadávání veřejné zakázky podle informací deníku Aktuálně.cz míří proti členům hodnotící komise, kteří o zakázce rozhodovali.

Mezi obviněnými je i bývalý náměstek ředitele pro zdravotní péči Krajské zdravotní Jiří Madar. "Já to beru jako úplný nesmysl. Komise nenese žádnou trestní odpovědnost," řekl České televizi Madar.

V komisi kromě něj usedali třeba i tepličtí lékaři Vlastimil Woznica nebo Přemysl Pavelčík. "Nemám zájem se k tomu vyjadřovat," prohlásil Pavelčík na dotaz Aktuálně.cz, zda je mezi stíhanými. Woznica uvedl, že si obvinění doposud nepřevzal.

Mezi členy komise byl kromě nich i ekonomický náměstek ředitele Krajské zdravotní Petr Fiala. Ten se ale jednání, na němž se o vítězi soutěže rozhodlo, neúčastnil. Řádně se ze zasedání omluvil.

Policie i žalobci mlčí

Mluvčí ústecké krajské policie Veronika Hyšplerová ani okresní státní zástupce Pavel Kaláb, jehož žalobci kauzu dozorují, nechtějí k případu poskytnout bližší podrobnosti.

Podle informací Aktuálně.cz je to proto, že si oznámení o trestním stíhání ještě nepřevzaly všechny osoby, které chtějí vyšetřovatelé obvinit. Mohlo by jich být až osm.

Krajská zdravotní přitom smlouvu na dodávku CT pro teplickou nemocnici s vítěznou firmou Siemens nepodepsala. Důvodem je fakt, že soutěž zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

"Zadavatel se dopustil porušení zákona o veřejných zakázkách, nedodržel zásadu transparentnosti," řekl Aktuálně.cz předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Podle něj Krajská zdravotní nesprávně vymezila jedno z hodnoticích kritérií, a to dobu realizace zakázky.

Zástupci společnosti Philips, která nakonec skončila na druhém místě, říkají, že Siemens nejprve uvedl, že dokáže CT dodat do osmi týdnů od podpisu smlouvy. Zástupci komise ale během posuzování nabídek zjistili, že Siemens v čestném prohlášení napsal, že vše zvládne dodat za osm dnů.

Vedení společnosti Siemens uvedlo, že se dva časové údaje týkají dvou různých termínů.

"Termín osmi týdnů byl uveden v předepsaném návrhu smlouvy jako takzvaná maximální čas plnění. Ten byl dán zadavatelem jako mandatorní a nebylo tedy povoleno jej jakkoliv upravit či přepsat. Termín osmi dnů se pak vztahoval k času na vlastní realizaci," uvedla mluvčí společnosti Mariana Kellerová.

"Oba údaje byly součástí nabídky společnosti Siemens předané zadavateli při otevírání obálek," dodala Kellerová.

ÚOHS zakázku zrušil

Šéf ÚOHS měl ale jasno. Podle něj zástupci Krajské zdravotní pochybili. "Zadavatel obdržel vzájemně neporovnatelné nabídky, z čehož lze dovozovat, že již samotné zadávací podmínky jsou stiženy vadou, respektive nejsou dostatečně konkrétní," dodal Rafaj.

Také proto se jeho úřad rozhodl zakázku zrušit a zároveň Krajské zdravotní udělil pokutu 10 tisíc korun.

"Je s podivem, že za situace, kdy byla veřejná zakázka orgánem k tomu určeným zrušena, smlouva s vítězným uchazečem nebyla uzavřena a nevznikla žádná škoda, je veřejná soutěž ex post řešena policií," uvedl Woznica.

Zástupci Krajské zdravotní již dříve řekli, že kvůli zrušení soutěže připravují vyhlášení nové veřejné zakázky.

V Krajské zdravotní padají další obvinění. Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

Další zprávy