Policie chce poslat k soudu manažery Krajské zdravotní

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 20. 2. 2014 11:40
Kauza souvisí s nákupem zdravotnické techniky, mezi obviněnými je i šéf firmy.
Pacient s rakovinou před magnetickou rezonancí, ilustrační snímek
Pacient s rakovinou před magnetickou rezonancí, ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Protikorupční policisté ukončili vyšetřování případu nákupu zdravotnické techniky pro Krajskou zdravotní, která pod sebou slučuje pět největších nemocnic Ústeckého kraje.

Všech pět bývalých členů představenstva společnosti chtějí detektivové poslat k soudu. Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej deníku Aktuálně.cz potvrdil, že v této kauze podali k státnímu zástupci návrh na obžalobu.

O tom, zda skutečně případ skončí u soudu, rozhodne nyní ústecký státní zástupce. Ten se v dalších dnech rozhodne, jestli žalobu podá.

"Policisté obviněným kladou za vinu, že v roce 2008 v rámci vyhlášené veřejné zakázky ohledně nákupů přístrojů a zdravotnického zařízení měli stanovit taková kvalifikační kritéria, která vedla k zásadnímu omezení účasti soutěžitelů a v konečném důsledku k účasti pouze jednoho soutěžitele," řekl Aktuálně.cz Ibehej.

Mezi obviněnými je i současný šéf Krajské zdravotní Petr Fiala. V době nákupu zdravotnické techniky za 417 milionů korun usedal v představenstvu společnosti i René Budjač, Eduard Reichelt, Miloslav Řehák a Tomáš Indra.

Sedm zakázek bez soutěže

Všichni jsou obviněni také za to, že zadali sedm zjednodušených podlimitních výběrových řízení k výběru expertních poradců při přípravě dotačních žádostí do ROP Severozápad.

"Zpracované projekty navíc neměly odpovídat svojí kvalitou požadovaným standardům. Přesto však obvinění měli souhlasit s proplacením nedůvodně vysokých faktur za poradenství," podotkl Ibehej.

Podle vyšetřovatelů měli společnosti způsobit škodu, která v obou případech převyšuje 120 milionů korun. Vinu všichni odmítají.

Již v červnu v roce 2011 Evropská unie upozornila, že peníze na přístroje odmítá proplatit. Ministerstvo financí pak společnosti nařídilo, že musí vrátit 111 milionů z dotace, kterou na nákup dostala z Operačního programu Severozápad.

Kauza nákupu Krajské zdravotní míří k soudu. Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy