Policie a žalobce chybovali, tvrdí Kouda před začátkem soudu

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 9. 9. 2014 8:31
Někdejší přední politik Ústeckého kraje je jedním z osmi obžalovaných v kauze zmanipulovaných evropských dotací.
Soud s Pavlem Koudou a spol. začne v úterý.
Soud s Pavlem Koudou a spol. začne v úterý. | Foto: Ústecký kraj

Ústí nad Labem - Bývalý náměstek ústecké hejtmanky Pavel Kouda tvrdí, že policie i žalobce během vyšetřování případu manipulací s evropskými dotacemi na severozápadě Čech udělali několik chyb.

Někdejší přední politik Ústeckého kraje to uvedl ve svém prvním rozsáhlejším vyjádření (celé je zde), které poskytl médiím den před tím, než krajský soud kauzu otevře.

Kouda v textu rovněž uvedl, že celá žaloba proti němu stojí pouze na vyjádření spolupracující obviněné, bývalé úřednice ROP Severozápad Ireny Kotlanové.

"Tvrzené protiprávní jednání tak nebylo ani náležitě objasněno," stojí v Koudově vyjádření.

Vyšetřovatelé chybovali, tvrdí Kouda

V něm si stěžuje také na detektivy z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a dozorujícího státního zástupce.

Kouda tvrdí, že vyšetřovatelé v určité fázi vyšetřování nesprávně použili procesní právo. O co se konkrétně jedná, hodlá bývalý náměstek sdělit až později u soudu. Své vyjádření ale opírá o stanoviska tuzemských expertů na trestní právo Aleše Gerlocha a Jiřího Jelínka.

Soud s Koudou a spol. začne již v úterý. Zmanipulovány, jak se píše ve zmíněné žalobě, byly více než tři desítky projektů, na něž mělo jít z ROP Severozápad 1,4 miliardy korun.

V řadě případů, které už byly v médiích popsány, šlo o stavby hotelů či lyžařských středisek, na nichž se přímo podíleli významní regionální politici či podnikatelé.

V kauze dotačního úřadu pro Ústecký a Karlovarský kraj jsou obviněni tři jeho bývalí ředitelé a právě i Pavel Kouda. Celkem stane v této kauze před soudem osm lidí.

Žaloba: Úřednici vyhrožoval ztrátou zaměstnání

Konkrétně u Koudy policie zadokumentovala několik věcí. Jeden z případů je z jara 2011.

Tehdy podle vyšetřovatelů přijel Pavel Kouda za Kotlanovou k jejímu rodinnému domu v mostecké čtvrti Souš, a jak žaloba uvádí, předal jí pět listů, na nichž bylo tečkou označeno 14 projektů, které mají být ostatními upřednostněny.

"Své pokyny doplnil pohrůžkou, že propustí přesněji neurčené zaměstnance Úřadu Regionální rady ze zaměstnání," píše se v žalobě o Koudově chování.

Koudův obhájce však stále tvrdí, že se jeho klient ničeho nedopustil.

 

Právě se děje

Další zprávy