Vraždu bosse ČSSD řeší žalobce ze školy Lenky Bradáčové

Radek Nohl Radek Nohl
21. 11. 2013 21:30
Deník Insider přiblížil postavu právníka, který vraždu Romana Housky řeší.
Foto: Archiv pořadatelů soutěže Právník roku

Praha - Vraždy, pokusy o zabití, znásilnění, ale i korupční kauzy. Tak lze ve zkratce shrnout případy, které v posledních letech prošly rukama ústeckého krajského státního zástupce Vladimíra Jana.

Není náhoda, že teď dostal na starost ostře sledovanou kauzu, která otřásla politickou scénou na severu Čech. A jistě nejen jí.

Od pondělního večera žalobce Vladimír Jan dozoruje vraždu jednoho ze zákulisních bossů sociální demokracie Romana Housky, který byl životním partnerem náměstkyně ústeckého hejtmana Jany Vaňhové a jehož vliv daleko přesahoval hranice Ústeckého kraje.

Cestou k Bradáčové

Kariéra Vladimíra Jana odstartovala v roce 1997, kdy absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Žalobcem byl jmenován o tři roky později, kdy byl na okresním státním zastupitelství v Děčíně.

Na počátku měl na starosti případy, které se týkaly majetkové trestné činnosti, ale když postoupil v roce 2005 mezi ústecké krajské žalobce, dostával stále častěji ty nejbrutálnější násilné trestné činy - většinou vraždy a znásilnění.

Erudovaný žalobce, říká o Vladimíru Janovi Lenka Bradáčová.
Erudovaný žalobce, říká o Vladimíru Janovi Lenka Bradáčová. | Foto: Ludvík Hradilek

Po roce 2011 přišel v jeho kariéře další obrat. Jako blízkého spolupracovníka si ho vzala dnešní celebrita státního zastupitelství, pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová, která tehdy na ústeckém krajském státním zastupitelství působila jako náměstkyně.

Vladimír Jan uvedl, že právě spolupráce s ní byla v jeho kariéře velmi přínosná, a Lenka Bradáčová kompliment vrací: "Státního zástupce Vladimíra Jana považuji za velice erudovaného. Závěry jeho práce byly vždy velmi kvalitní," řekla na adresu kolegy.

Hvězda Vladimíra Jana poté začala strmě stoupat. Brzy měl pod dohledem nejen případy těžkého násilí, ale už i kauzy, které otřásly Ústeckým krajem a zasahovaly také do vysokých pater politiky. Šlo o manipulace s evropskými dotacemi v Regionálním operačním programu Severozápad nebo také případ litoměřických soudců obžalovaných z přijímání úplatků.

Vladimír Jan o nich s novináři hovoří přísně korektní právnickou řečí. "Obecně lze říci, že trestní věci týkající se korupčního jednání patří k těm nejsložitějším, složitost věci se ale odvíjí zejména od důkazní situace," sdělil.

Právník roku

Jméno doposud neznámého žalobce se v poslední době stále častěji objevuje před televizními kamerami a v médiích vůbec. Zvlášť rok 2013 vynesl jeho jméno do všeobecného povědomí.

Vladimír Jan má na kontě prestižní právnické ocenění, když převzal cenu Právník roku v oblasti trestního práva od České advokátní komory a serveru Epravo.

V soudní síni, ve velké kauze obchodování s drogami, dosáhl odsouzení (devět let vězení) Miroslava Siny považovaného za pravou ruku šéfa litvínovského podsvětí Martina Macháčka. A nelze zapomenout ani na 5 let vězení, které dostal kvůli manipulování evropských dotací bývalý šéf ústeckého dotačního úřadu Petr Kušnierz.

Koncem zatím úspěšného roku by mělo skončit vyšetřování dalšího významného případu, v němž figuruje někdejší náměstek na ústeckém hejtmanátu Pavel Kouda. Mimochodem člověk, který byl velkým rivalem Romana Housky...

S jeho smrtí má Vladimír Jan na stole případ, který jako by obě větve jeho dosavadní kariéry spojoval.

Vražda Romana Housky, který byl v pondělí večer před svým domem zastřelen jednou ranou do hlavy a dvěma do hrudi, má publicitu o stupeň vyšší než jiné Janovy případy. Ústecký žalobce však prý rozdíl nedělá.

"Trestní věc poškozeného pana Romana Housky je prověřována v rozsahu a způsobem odpovídajícím závažnosti trestného činu vraždy, stejně jako tomu je v případě jiných takto zvlášť závažných trestných činů," uvedl k tomu.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

Další zprávy