Na podvody s dotacemi stačilo 19 stran. Bylo to prosté

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 22. 1. 2014 12:45
Státní zástupce Vladimír Jan sepsal obžalobu v jednom z největších případů své kariéry.
Foto: Reuters

Ústí nad Labem - Státní zástupce Vladimír Jan sepsal obžalobu v jednom z největších případů své kariéry.

K tomu, aby soudu přiblížil, jak se ve dvou krajích republiky rozdělila více než miliarda korun z veřejných dotací, potřeboval devatenáct stránek.

Princip, jak mají peníze z evropských fondů dorazit na konta předem domluvených lidí, vylíčil po mnohaměsíční práci policie celkem jednoduše. 

Žalobce uvedl, že k tomu, aby spřátelené projekty bez větších problémů prošly výběrem až k inkasu, byli vybíráni konkrétní externí hodnotitelé, kteří zajistili úspěch. A když se dohodnutá cesta navzdory tomu zadrhla, byli podle vyšetřovatelů nespolupracující úředníci zlomeni výhrůžkami.  

Kauza rozdělování dotací na severozápadě Čech míří k soudu už podruhé. Poprvé šlo o úplatky za přidělení evropských peněz. Teď detektivové po téměř roce a půl rozpletli větev, která má mnohem výraznější dopad.

Zmanipulovány, jak se píše ve zmíněné žalobě, byly více než tři desítky projektů za 1,4 miliardy korun. V řadě případů, které už byly v médiích popsány, šlo o stavby hotelů či lyžařských středisek, na nichž se přímo podíleli významní regionální politici či podnikatelé.

V případu dotačního úřadu pro Ústecký a Karlovarský kraj jsou obviněni tři jeho bývalí ředitelé a někdejší přední politik Ústeckého kraje Pavel Kouda. Celkem stane v této kauze před soudem osm lidí.

Hotely v Ústí a v Chomutově

Ústecký žalobce Vladimír Jan v žalobě podrobně popsal například to, jak bylo podle policie ovlivněno hodnocení projektů na stavby luxusních hotelů v Chomutově a v Ústí nad Labem.

Dotace ve výši 47,4 milionu, respektive 68,1 milionu korun získaly dvě firmy. Ve strukturách obou společností najdeme jména vlivných regionálních politiků.

V obou případech, říká žaloba, tehdejší ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz sám a bez výběrového řízení vybral externí hodnotitele tak, aby projekty měly úspěch. Poté nechal podřízené úřednice zpracovat o hodnocení falešný zápis, ovšem jedna z nich mu vyhověla, až když jí opakovaně hrozil ztrátou zaměstnání.

Už to bije do očí

První projekty, jež byly podle nich zmanipulovány, zdokumentovali detektivové už v roce 2010, kdy dotační úřad Severozápad vedl Petr Vráblík. I když ho o několik měsíců později vystřídal Petr Kušnierz, podvody podle vyšetřovatelů pokračovaly.

Obžaloba je popisuje tak, že bývalí šéfové dotačního úřadu určili bez výběrového řízení jména externích hodnotitelů a tento seznam předali tehdejší ředitelce odboru realizace programu, která je svým podpisem potvrdila.

Tato žena - Irena Kotlanová - je dnes korunní svědkyní případu, ale zároveň je na seznamu obžalovaných.

Policie má v ruce i odposlechy či mailovou korespondenci mezi obžalovanými. Z nich vyplývá, že hybatelé dotací občas narazili na potíže, protože úředníkům se praxe rozdělování peněz příčila a chtěli některé hodnotitele vyměnit.

"Počty projektů přidělené některým hodnotitelům už bijí do očí," napsala například podle žaloby jedna z úřednic e-mailem v lednu 2010 zástupci ředitele úřadu Petru Vráblíkovi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Generál Řehka na Vítkově symbolicky převzal velení armády

Nastupující náčelník generálního štábu Karel Řehka ve čtvrtek na pražském Vítkově symbolicky převzal funkci od svého předchůdce Aleše Opaty. Při oslavách Dne ozbrojených sil mu dosavadní šéf armády předal bojový prapor generálního štábu. Oficiálně se funkce Řehka ujme od pátku. Funkci ve čtvrtek podobným způsobem převzal i nový náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn.

Sedmačtyřicetiletý Řehka, kterého prezident Miloš Zeman minulý týden jmenoval do hodnosti generálmajora, přichází do čela armády z pozice ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Vrací se do ní po dvou letech, kvůli vedení NÚKIB odešel do civilu. Dříve působil u speciálních sil v Prostějově, kterým i velel. Vyslán byl na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v NATO. Absolvoval několik zahraničních kurzů včetně prestižního Rangers v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy