Na podvody s dotacemi stačilo 19 stran. Bylo to prosté

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 22. 1. 2014 12:45
Státní zástupce Vladimír Jan sepsal obžalobu v jednom z největších případů své kariéry.
Foto: Reuters

Ústí nad Labem - Státní zástupce Vladimír Jan sepsal obžalobu v jednom z největších případů své kariéry.

K tomu, aby soudu přiblížil, jak se ve dvou krajích republiky rozdělila více než miliarda korun z veřejných dotací, potřeboval devatenáct stránek.

Princip, jak mají peníze z evropských fondů dorazit na konta předem domluvených lidí, vylíčil po mnohaměsíční práci policie celkem jednoduše. 

Žalobce uvedl, že k tomu, aby spřátelené projekty bez větších problémů prošly výběrem až k inkasu, byli vybíráni konkrétní externí hodnotitelé, kteří zajistili úspěch. A když se dohodnutá cesta navzdory tomu zadrhla, byli podle vyšetřovatelů nespolupracující úředníci zlomeni výhrůžkami.  

Kauza rozdělování dotací na severozápadě Čech míří k soudu už podruhé. Poprvé šlo o úplatky za přidělení evropských peněz. Teď detektivové po téměř roce a půl rozpletli větev, která má mnohem výraznější dopad.

Zmanipulovány, jak se píše ve zmíněné žalobě, byly více než tři desítky projektů za 1,4 miliardy korun. V řadě případů, které už byly v médiích popsány, šlo o stavby hotelů či lyžařských středisek, na nichž se přímo podíleli významní regionální politici či podnikatelé.

V případu dotačního úřadu pro Ústecký a Karlovarský kraj jsou obviněni tři jeho bývalí ředitelé a někdejší přední politik Ústeckého kraje Pavel Kouda. Celkem stane v této kauze před soudem osm lidí.

Hotely v Ústí a v Chomutově

Ústecký žalobce Vladimír Jan v žalobě podrobně popsal například to, jak bylo podle policie ovlivněno hodnocení projektů na stavby luxusních hotelů v Chomutově a v Ústí nad Labem.

Dotace ve výši 47,4 milionu, respektive 68,1 milionu korun získaly dvě firmy. Ve strukturách obou společností najdeme jména vlivných regionálních politiků.

V obou případech, říká žaloba, tehdejší ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz sám a bez výběrového řízení vybral externí hodnotitele tak, aby projekty měly úspěch. Poté nechal podřízené úřednice zpracovat o hodnocení falešný zápis, ovšem jedna z nich mu vyhověla, až když jí opakovaně hrozil ztrátou zaměstnání.

Už to bije do očí

První projekty, jež byly podle nich zmanipulovány, zdokumentovali detektivové už v roce 2010, kdy dotační úřad Severozápad vedl Petr Vráblík. I když ho o několik měsíců později vystřídal Petr Kušnierz, podvody podle vyšetřovatelů pokračovaly.

Obžaloba je popisuje tak, že bývalí šéfové dotačního úřadu určili bez výběrového řízení jména externích hodnotitelů a tento seznam předali tehdejší ředitelce odboru realizace programu, která je svým podpisem potvrdila.

Tato žena - Irena Kotlanová - je dnes korunní svědkyní případu, ale zároveň je na seznamu obžalovaných.

Policie má v ruce i odposlechy či mailovou korespondenci mezi obžalovanými. Z nich vyplývá, že hybatelé dotací občas narazili na potíže, protože úředníkům se praxe rozdělování peněz příčila a chtěli některé hodnotitele vyměnit.

"Počty projektů přidělené některým hodnotitelům už bijí do očí," napsala například podle žaloby jedna z úřednic e-mailem v lednu 2010 zástupci ředitele úřadu Petru Vráblíkovi.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy