Lázně za peníze EU v domě vlivných podnikatelů nebudou

Radek Nohl Radek Nohl
4. 4. 2013 6:15
ROP Severozápad zjistil chyby v žádosti o dotace, smlouvu s firmou vypověděl
Webové stránky firmy Spring UL.
Webové stránky firmy Spring UL. | Foto: www.thajskemasaze-ul.cz

Ústí nad Labem - Moderní wellness centrum za dotace z Evropské unie v domě vlivných severočeských podnikatelů Patrika Oulického, Alexandra Nováka a Daniela Ježka nebude.

Dotační úřad, který má sídlo ve stejné budově, se totiž rozhodl rozvázat smlouvu s firmou Spring UL. Té výbor, v němž usedají krajští politici, přiklepl osmimilionovou dotaci.

Teď Úřad Regionální rady Severozápad zjistil, že v době, kdy společnost o peníze z Evropské unie žádala, pochybila.

"Konkrétně se jednalo o to, že příjemce uvedl v žádosti o dotaci nepravdivé údaje," vysvětlil Aktuálně.cz mluvčí dotačního úřadu Vojtěch Krump.

Wellness za 17 milionů

Podle něj šlo například o to, že firma tvrdila, že se již od roku 2002 specializuje na rekonstrukci a vybavení wellness center. Úřad ale odhalil, že tuto činnost má v obchodním rejstříku zapsanou až od loňského srpna.

Wellness centrum, které mělo klientům poskytovat zejména thajské masáže, mělo sídlit o patro níže, než jsou kanceláře ústeckého dotačního úřadu. A jeho stavba měla přijít na celkem 17 milionů korun.

Sídlo ROP Severozápad.
Sídlo ROP Severozápad. | Foto: ROP Severozápad

Společníky ve firmě byli až do loňského srpna Petr Šuda a Theodor Ullmann. Dneska je jednatelem Vít Blecha. Šuda deníku Aktuálně.cz řekl, že o chybách v žádosti, kterou společnost Spring UL předkládala, když byl jejím jednatelem, neví. "Už s tím nemám nic společného," prohlásil.

Projekt v současné době prověřuje i policie. Ta si do sídla úřadu ROP Severozápad přišla pro dokumenty jen několik dní poté, co byl zatčen bývalý náměstek hejtmanky Pavel Kouda a tehdejší ředitel dotačního úřadu Pavel Markvart.

"Já se k tomu nebudu vyjadřovat," odpověděl Šuda na dotaz, zda ho již kvůli projektu vyslýchala policie, a poté svůj mobilní telefon zavěsil.

Druhý z bývalých společníků, Theodor Ullmann, v roce 2007 koupil podle obchodního rejstříku firmu SE stavby od Patrika Oulického, který je společně s Alexandrem Novákem a Danielem Ježkem akcionářem ve firmě Energetické a dopravní stavby. A té dům podle katastru nemovitostí patří.

Audit: Dotace končí u firem politiků

Ullmann na zaslané otázky Aktuálně.cz nereagoval a nezvedal ani svůj telefon.

"Energetické a dopravní stavby se nijak nepodílely na podnikatelských aktivitách firmy Spring UL," odmítl jakoukoliv vazbu na projekt předseda představenstva společnosti Energetické a dopravní stavby Jaroslav Tlapák.

Finální audit Evropské unie, který z Bruselu do Čech před několika týdny přišel, odhalil 12 konkrétních projektů, kvůli nimž bude ROP Severozápad pykat a přijde o zhruba 2,5 miliardy korun.

Dotace v těchto případech přitom často končily u firem, v nichž přímo usedali členové ČSSD či ODS. Navíc i Brusel si všiml toho, že při losování veřejných zakázek v Ústeckém a Karlovarském kraji až příliš často vyhrávají ty samé společnosti. 

Miliardy pro ROP Severozápad v ohrožení? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde

 

Právě se děje

před 54 minutami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Aktualizováno před 1 hodinou

Francouzský exprezident Sarkozy u soudu, podle prokuratury za neúspěšnou kampaň utratil příliš mnoho peněz

Před pařížským soudem po více než měsíci zazněly závěrečné řeči v procesu s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který se týká financování jeho neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Obhajoba požádala o zproštění obžaloby, napsal list L'Express. Prokuratura Sarkozymu navrhuje šestiměsíční vězení. Soud vynese verdikt 30. září.

"Nicolas Sarkozy se ničím neprovinil. Nepodepsal žádný rozpočet, nepodepsal žádnou fakturu, přijal všechna omezení, která se po něm žádala. Je na hony vzdálený hysterickému, nenasytnému kandidátovi. Respektuje hodnoty spravedlnosti," řekl soudu právní zástupce exprezidenta, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012.

Prokuratura naopak tvrdí, že Sarkozy je "jedinou osobou zodpovědnou za vlastní kampaň", píše L'Express.

Proces se Sarkozym, který se dnešního slyšení nezúčastnil, začal 20. května. Kromě Sarkozyho čelí obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která měla na starosti organizaci politických shromáždění. Právě podle jména této firmy je proces ve Francii označován jako kauza Bygmalion.

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionů eur (574,2 milionu korun). Následně podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Sarkozymu vedle půlročního trestu vězení hrozí pokuta 3750 eur (96.000 korun). Pro další obžalované prokuratura požaduje podmíněné tresty od 18 měsíců do čtyř let a pokuty až 150.000 eur (3,8 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy