Lázně za peníze EU v domě vlivných podnikatelů nebudou

Radek Nohl Radek Nohl
4. 4. 2013 6:15
ROP Severozápad zjistil chyby v žádosti o dotace, smlouvu s firmou vypověděl
Webové stránky firmy Spring UL.
Webové stránky firmy Spring UL. | Foto: www.thajskemasaze-ul.cz

Ústí nad Labem - Moderní wellness centrum za dotace z Evropské unie v domě vlivných severočeských podnikatelů Patrika Oulického, Alexandra Nováka a Daniela Ježka nebude.

Dotační úřad, který má sídlo ve stejné budově, se totiž rozhodl rozvázat smlouvu s firmou Spring UL. Té výbor, v němž usedají krajští politici, přiklepl osmimilionovou dotaci.

Teď Úřad Regionální rady Severozápad zjistil, že v době, kdy společnost o peníze z Evropské unie žádala, pochybila.

"Konkrétně se jednalo o to, že příjemce uvedl v žádosti o dotaci nepravdivé údaje," vysvětlil Aktuálně.cz mluvčí dotačního úřadu Vojtěch Krump.

Wellness za 17 milionů

Podle něj šlo například o to, že firma tvrdila, že se již od roku 2002 specializuje na rekonstrukci a vybavení wellness center. Úřad ale odhalil, že tuto činnost má v obchodním rejstříku zapsanou až od loňského srpna.

Wellness centrum, které mělo klientům poskytovat zejména thajské masáže, mělo sídlit o patro níže, než jsou kanceláře ústeckého dotačního úřadu. A jeho stavba měla přijít na celkem 17 milionů korun.

Sídlo ROP Severozápad.
Sídlo ROP Severozápad. | Foto: ROP Severozápad

Společníky ve firmě byli až do loňského srpna Petr Šuda a Theodor Ullmann. Dneska je jednatelem Vít Blecha. Šuda deníku Aktuálně.cz řekl, že o chybách v žádosti, kterou společnost Spring UL předkládala, když byl jejím jednatelem, neví. "Už s tím nemám nic společného," prohlásil.

Projekt v současné době prověřuje i policie. Ta si do sídla úřadu ROP Severozápad přišla pro dokumenty jen několik dní poté, co byl zatčen bývalý náměstek hejtmanky Pavel Kouda a tehdejší ředitel dotačního úřadu Pavel Markvart.

"Já se k tomu nebudu vyjadřovat," odpověděl Šuda na dotaz, zda ho již kvůli projektu vyslýchala policie, a poté svůj mobilní telefon zavěsil.

Druhý z bývalých společníků, Theodor Ullmann, v roce 2007 koupil podle obchodního rejstříku firmu SE stavby od Patrika Oulického, který je společně s Alexandrem Novákem a Danielem Ježkem akcionářem ve firmě Energetické a dopravní stavby. A té dům podle katastru nemovitostí patří.

Audit: Dotace končí u firem politiků

Ullmann na zaslané otázky Aktuálně.cz nereagoval a nezvedal ani svůj telefon.

"Energetické a dopravní stavby se nijak nepodílely na podnikatelských aktivitách firmy Spring UL," odmítl jakoukoliv vazbu na projekt předseda představenstva společnosti Energetické a dopravní stavby Jaroslav Tlapák.

Finální audit Evropské unie, který z Bruselu do Čech před několika týdny přišel, odhalil 12 konkrétních projektů, kvůli nimž bude ROP Severozápad pykat a přijde o zhruba 2,5 miliardy korun.

Dotace v těchto případech přitom často končily u firem, v nichž přímo usedali členové ČSSD či ODS. Navíc i Brusel si všiml toho, že při losování veřejných zakázek v Ústeckém a Karlovarském kraji až příliš často vyhrávají ty samé společnosti. 

Miliardy pro ROP Severozápad v ohrožení? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde

 

Právě se děje

před 59 minutami

Při pádu z okna kladenské školy dnes zemřela dívka, okolnosti neštěstí vyšetřuje policie

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici dnes ráno zemřela mladistvá dívka. Příčinu a okolnosti neštěstí vyšetřují policisté, řekla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Záchranné složky na místo vyjížděly po 7:00. "Vzhledem k citlivosti případu nebudeme sdělovat další podrobnosti ani věk dívky," uvedla mluvčí.

Na místě zasahovala i záchranná služba. Přes veškerou snahu záchranářů dívka svým zraněním na místě podlehla, uvedla mluvčí Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech, tvoří se kolony

Dva kamiony uvízly dne ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit. Na uvolnění druhého se pracuje. Policisté na místě řídí dopravu kyvadlově. Vznikají ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
Další zprávy