Lázně za peníze EU v domě vlivných podnikatelů nebudou

Radek Nohl Radek Nohl
4. 4. 2013 6:15
ROP Severozápad zjistil chyby v žádosti o dotace, smlouvu s firmou vypověděl
Webové stránky firmy Spring UL.
Webové stránky firmy Spring UL. | Foto: www.thajskemasaze-ul.cz

Ústí nad Labem - Moderní wellness centrum za dotace z Evropské unie v domě vlivných severočeských podnikatelů Patrika Oulického, Alexandra Nováka a Daniela Ježka nebude.

Dotační úřad, který má sídlo ve stejné budově, se totiž rozhodl rozvázat smlouvu s firmou Spring UL. Té výbor, v němž usedají krajští politici, přiklepl osmimilionovou dotaci.

Teď Úřad Regionální rady Severozápad zjistil, že v době, kdy společnost o peníze z Evropské unie žádala, pochybila.

"Konkrétně se jednalo o to, že příjemce uvedl v žádosti o dotaci nepravdivé údaje," vysvětlil Aktuálně.cz mluvčí dotačního úřadu Vojtěch Krump.

Wellness za 17 milionů

Podle něj šlo například o to, že firma tvrdila, že se již od roku 2002 specializuje na rekonstrukci a vybavení wellness center. Úřad ale odhalil, že tuto činnost má v obchodním rejstříku zapsanou až od loňského srpna.

Wellness centrum, které mělo klientům poskytovat zejména thajské masáže, mělo sídlit o patro níže, než jsou kanceláře ústeckého dotačního úřadu. A jeho stavba měla přijít na celkem 17 milionů korun.

Sídlo ROP Severozápad.
Sídlo ROP Severozápad. | Foto: ROP Severozápad

Společníky ve firmě byli až do loňského srpna Petr Šuda a Theodor Ullmann. Dneska je jednatelem Vít Blecha. Šuda deníku Aktuálně.cz řekl, že o chybách v žádosti, kterou společnost Spring UL předkládala, když byl jejím jednatelem, neví. "Už s tím nemám nic společného," prohlásil.

Projekt v současné době prověřuje i policie. Ta si do sídla úřadu ROP Severozápad přišla pro dokumenty jen několik dní poté, co byl zatčen bývalý náměstek hejtmanky Pavel Kouda a tehdejší ředitel dotačního úřadu Pavel Markvart.

"Já se k tomu nebudu vyjadřovat," odpověděl Šuda na dotaz, zda ho již kvůli projektu vyslýchala policie, a poté svůj mobilní telefon zavěsil.

Druhý z bývalých společníků, Theodor Ullmann, v roce 2007 koupil podle obchodního rejstříku firmu SE stavby od Patrika Oulického, který je společně s Alexandrem Novákem a Danielem Ježkem akcionářem ve firmě Energetické a dopravní stavby. A té dům podle katastru nemovitostí patří.

Audit: Dotace končí u firem politiků

Ullmann na zaslané otázky Aktuálně.cz nereagoval a nezvedal ani svůj telefon.

"Energetické a dopravní stavby se nijak nepodílely na podnikatelských aktivitách firmy Spring UL," odmítl jakoukoliv vazbu na projekt předseda představenstva společnosti Energetické a dopravní stavby Jaroslav Tlapák.

Finální audit Evropské unie, který z Bruselu do Čech před několika týdny přišel, odhalil 12 konkrétních projektů, kvůli nimž bude ROP Severozápad pykat a přijde o zhruba 2,5 miliardy korun.

Dotace v těchto případech přitom často končily u firem, v nichž přímo usedali členové ČSSD či ODS. Navíc i Brusel si všiml toho, že při losování veřejných zakázek v Ústeckém a Karlovarském kraji až příliš často vyhrávají ty samé společnosti. 

Miliardy pro ROP Severozápad v ohrožení? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy