Podvody v ROP Severozápad skončí u soudu, Kouda neuspěl

Radek Nohl Radek Nohl
20. 12. 2013 11:53
Exnáměstek hejtmanky navrhoval, ať je stíhání zastaveno, neuspěl, byl obžalován.
Pavel Kouda, bývalý náměstek hejtmanky.
Pavel Kouda, bývalý náměstek hejtmanky. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - V kauze kolem manipulací s projekty ROP Severozápad byla podána obžaloba. Před krajským soudem skončí kvůli tomuto případu osm lidí.

Mezi nimi je bývalý náměstek hejtmanky Pavel Kouda či tehdejší ředitelé ústeckého dotačního úřadu, který rozděluje peníze pro Ústecký a Karlovarský kraj. Žalobu podal státní zástupce Vladimír Jan, který tuto kauzu dozoruje.

"Je to podáno na osm osob. V zásadě se tam promítá právní kvalifikace zločin zneužití pravomoci úřední osoby a zločin poškození finančního zájmu evropských společenství," řekl ČTK krajský státní zástupce Jan Jakovec.

Spis o tisíci stranách

Podle něj spisový materiál čítá několik tisíc stran, mezi důležité důkazy patří například nahrávky s odposlechy telefonických hovorů. Jeden z hlavních aktérů s obviněním nesouhlasí a snažil se mu zabránit.

"Poté, co jsme měli možnost prostudovat spis, jsme požádali o zastavení trestního stíhání. Do dnešního dne nemáme informace o tom, jak bylo rozhodnuto. To, že byla podána obžaloba, je pro nás informace nová, my jsme ji nedostali," řekl Aktuálně.cz advokát Vencislav Sabotinov, který v tomto případě zastupuje Pavla Koudu.

"Celé obvinění je postavené na výpovědi jediné osoby. Podle nás nebylo prokázáno spáchání trestního činu," dodal Sabotinov.

Tlaky na úředníky

Kouda, který patřil mezi nejvlivnější členy ústecké ČSSD, byl zatčen loni v září. Od té doby je stíhán za trestné činy zneužití pravomoci a poškozování zájmů evropských společenství. Hrozí mu až 12 let vězení.

Kromě něj byli obžalováni i bývalí ředitelé dotačního úřadu Pavel Markvart, Petr Vráblík a Petr Kušnierz. Ten si již v jiné kauze, která se však také týká evropských dotací, odpykává pětiletý trest vězení.

Deník Aktuálně.cz již po obvinění Pavla Koudy popsal, jak jedna ze zakázek, která je s ním od počátku spojována, byla bodově přehodnocena tak, aby získala peníze z Bruselu, a podle názoru ministerstva financí zřejmě i předražena.

Detektivové pak během vyšetřování zjistili, že měli Kouda i Markvart tlačit na úředníky dotačního úřadu tak, aby dostali miliony jimi vybraní zájemci o dotace. Po zatčení opustil Kouda křeslo náměstka hejtmanky a ČSSD ho vyškrtla z krajské kandidátky strany.

K jeho obvinění pomohla přitom i výpověď jedné z úřednic, která je rovněž obviněna a která na policii praktiky při rozdělování evropských dotací popsala.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.


 

Právě se děje

Další zprávy