Podepsat je snadné. Lékaři přesto s výpověďmi váhají

Radek Nohl Radek Nohl
12. 12. 2010 16:20
Z ústecké nemocnice prý chce odejít 40 procent doktorů
Symbolický odjezd sanitky z ústecké nemocnice. Odejdou s ní i desítky lékařů?
Symbolický odjezd sanitky z ústecké nemocnice. Odejdou s ní i desítky lékařů? | Foto: Radek Nohl

Ústí nad Labem - "Sestři, kdy už budu na řadě?" ptá se seniorka. V čekárně pohotovosti v ústecké nemocnici sedí přes hodinu. Občas se podívá ke stropu, zavře oči. Má bolesti.

"Ještě chvilku vydržte," zareaguje zdravotní sestra.

Pracovat právě na tomto oddělení je podle zaměstnanců někdy za trest. Lékaři tu slouží mnoho hodin v kuse. Přesčasy snad radši ani nepočítají. Čekárnu mají téměř pořád plnou k prasknutí.

Výjimkou tu nejsou ani nadávky. Někteří nervózní pacienti nemají daleko ani k fyzickému napadení.

"Za to pobíráme směsné platy," stěžují si mladí lékaři.

Někteří měsíčně odslouží i 150 hodin navíc. "Co to ale pak mají za život?" ptá se Pavel Dlouhý, jeden z nejzkušenějších lékařů v ústecké nemocnici.

Šťastná seniorka pomalu kulhá do ordinace. Po schodek schází skupinka lékařů a zdravotních sester, odcházejí. Zatím ještě ne nadobro.

První doktoři již přinesli výpovědi

Internista Peter Igaz tvrdí, že pod jejich výzvu "Děkujeme, odcházíme" se podepsalo čtyřicet procent lékařů z ústecké nemocnice.

Že by skutečně odešli všichni, se ale největší pravděpodobností nestane. "Řadě z nich se to rozleží v hlavě a nakonec výpovědi nepodají," myslí si Dlouhý.

I další ústečtí doktoři připouští, že podepsat se pod výzvu "Děkujeme, odcházíme" je jednoduché. Udělat někdy i životní krok a dát výpověď, je o mnoho těžší.

Antonín Gabera, šéf lékařského odborového klubu v ústecké nemocnici, říká, že lékaři mu již výpovědi nosili. "Zatím jsem je od nich ale nevzal," dodává Aktuálně.cz Gabera. Také on zvažuje, že výpoveď ke konci roku podepíše.

Mnoho doktorů si podle něj zajišťuje práci v zahraničí. Někteří v Německu, další i v Anglii. Co budou dělat, když dají výpověď a práci tam nezískají, nevědí. Většina z nich se zřejmě přihlásí na úřad práce.

Zpátky vás už nevezmeme, slyší od nadřízených

Lékaři ale mluví i o tom, že jim vedení vyhrožuje. Pokud prý dají výpovědi, zpátky do nemocnice se již nedostanou.

"Chtěli jsme sepsat memorandum s managementem Krajské zdravotní. Pokud by vláda přistoupila na naše požadavky, výpovědi bychom stáhli. Vedení to ale odmítlo," řekl Aktuálně.cz Gabera.

Pracovat na pohotovosti je pro některé lékaře za trest.
Pracovat na pohotovosti je pro některé lékaře za trest. | Foto: Radek Nohl

Igaz to označil za vydírání. "Doufám, že lékařům takový přístup konečně sundá klapky z očí a budou chtít odejít," prohlásil Igaz.

Mluvčí ústecké nemocnice Jiří Vondra říká, že vrcholné vedení nic takového nikomu nenařizovalo. "To by bylo neetické. Nemůžu ale říct, jak se management dané nemocnice chová ke svým primářům," uvedl Vondra.

Krizový scénář vedení ústecké Masarykovy nemocnice nepřipravuje. Zatím prý není důvod. "Na co se máme připravit, když nevíme, kolik lékařů skončí. My tuto situaci změnit nemůžeme. Nemáme peníze na to, abychom jim přidali, co požadují," prohlásil Vondra.

Varování: s odchody se zhorší zdravotní péče

I kdyby odešlo z Ústí méně doktorů, než oněch zmiňovaných čtyřicet procent ze zhruba 350 lékařů, situace nebude jednoduchá.

"Prodlouží se čekací doby. Ti doktoři, kteří tu zůstanou, budou naštvaní, protože budou mít ještě více práce. Pacienti to pocítí. Určitě se zhorší zdravotní péče," řekl Aktuálně.cz primář Pavel Dlouhý.

"V některých oborech budou chybět méně, jinde ale jsou pro chod nemocnice životně důležití," dodal.

Nové lékaře budou v Ústí hledat zřejmě marně. Ani někteří absolventi lékařských fakult tu nemají zájem pracovat. Řada z nich rovnou míří do zahraničí. "Důvodem, proč odcházím je jistě lepší vybavenost nemocnic v zahraničí a vyšší úroveň péče," uvedl absolvent Jan Kadleček.

"Samozřejmě jsou tam výrazně lepší i platové podmínky, ale s tím také souvisejí vyšší nároky nemocnice na zájemce o práci," dodal Kadleček.

Do 15. prosince mohou lékaři výpovědi posílat šéfovi ústeckého lékařského odborového klubu. Jeho právníci je pak zašlou vedení Masarykovy nemocnice.

Lékaři současně podepisují dohodu o vzájemné solidaritě, v níž mimo jiné potvrzují, že výpověď neodvolají. Při dvouměsíční výpovědní lhůtě nepřijdou 1. března do práce.

 

Právě se děje

Další zprávy