Zvyšte nám platy nebo skončíme, varuje 3000 lékařů

Michal Štůsek Michal Štůsek
15. 9. 2010 12:20
Lékařská výzva Děkujeme, odcházíme platí do konce letošního roku
Logo lékařské výzvy Děkujeme, odcházíme
Logo lékařské výzvy Děkujeme, odcházíme | Foto: www.dekujeme-odchazime.cz

Praha - Necelé 3 tisíce lékařů se už připojily k výzvě Děkujeme, odcházíme, kterou organizuje Lékařský odborový klub a Svaz českých lékařů.

Cílem kampaně je představit veřejnosti důvody a požadavky lékařů a donutit vládu k řešení problému. Pokud nebudou splněny požadavky doktorů, hrozí na konci roku podáním hromadných výpovědí.

V rámci kampaně budou vybraní doktoři objíždět nemocnice a diskutovat o situaci s lékaři i širokou veřejností.

"Navštívíme všechny kraje v zemi a budeme s kolegy i veřejností diskutovat o stavu financí v našem resortu a především o podmínkách v konkrétních nemocnicích," říká MUDr. Pavel Vávra z nemocnice v Novém Městě na Moravě, jedna z tváří kampaně.

Zvýšit plat a změnit vzdělání

Lékaři chtějí výzvou řešit svou platovou situaci, která je podle nich neuspokojivá.

Po ministerstvu požadují především zavedení jednotné mzdové normy pro zdravotníky, tak aby základní plat bez přesčasů odpovídal 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy v ČR.

Druhou podmínkou je zrušení současného systému postgraduálního vzdělávání a převedení organizačních i realizačních kompetencí pod Českou lékařskou komoru.

Hromadná výpověď ke konci roku

"Podle posledního návrhu ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka se navíc mohou tarifní platy snížit až o 13 000 korun i u nejdéle sloužících lékařů, to si opravdu nemůžeme nechat líbit. I kvůli tomuto návrhu jsem přesvědčen, že na konci prosince může být české zdravotnictví kvůli hromadnému odchodu lékařů ve velkých potížích," říká předseda LOK - SČL Martin Engel. 
 
K výzvě z 15. května letošního roku se doposud připojilo 2937 lékařů z celé republiky. Ti slíbili, že pokud se nepodaří dosáhnout vytyčených požadavků, podají k poslednímu dni v tomto roce hromadnou výpověď.

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyhlásil ze stejného důvodu stávkovou pohotovost. Pokud se odbory nedohodnou s vládou, přichystají stávku na volební den 15. října.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy