Zvyšte nám platy nebo skončíme, varuje 3000 lékařů

Michal Štůsek Michal Štůsek
15. 9. 2010 12:20
Lékařská výzva Děkujeme, odcházíme platí do konce letošního roku
Logo lékařské výzvy Děkujeme, odcházíme
Logo lékařské výzvy Děkujeme, odcházíme | Foto: www.dekujeme-odchazime.cz

Praha - Necelé 3 tisíce lékařů se už připojily k výzvě Děkujeme, odcházíme, kterou organizuje Lékařský odborový klub a Svaz českých lékařů.

Cílem kampaně je představit veřejnosti důvody a požadavky lékařů a donutit vládu k řešení problému. Pokud nebudou splněny požadavky doktorů, hrozí na konci roku podáním hromadných výpovědí.

V rámci kampaně budou vybraní doktoři objíždět nemocnice a diskutovat o situaci s lékaři i širokou veřejností.

"Navštívíme všechny kraje v zemi a budeme s kolegy i veřejností diskutovat o stavu financí v našem resortu a především o podmínkách v konkrétních nemocnicích," říká MUDr. Pavel Vávra z nemocnice v Novém Městě na Moravě, jedna z tváří kampaně.

Zvýšit plat a změnit vzdělání

Lékaři chtějí výzvou řešit svou platovou situaci, která je podle nich neuspokojivá.

Po ministerstvu požadují především zavedení jednotné mzdové normy pro zdravotníky, tak aby základní plat bez přesčasů odpovídal 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy v ČR.

Druhou podmínkou je zrušení současného systému postgraduálního vzdělávání a převedení organizačních i realizačních kompetencí pod Českou lékařskou komoru.

Hromadná výpověď ke konci roku

"Podle posledního návrhu ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka se navíc mohou tarifní platy snížit až o 13 000 korun i u nejdéle sloužících lékařů, to si opravdu nemůžeme nechat líbit. I kvůli tomuto návrhu jsem přesvědčen, že na konci prosince může být české zdravotnictví kvůli hromadnému odchodu lékařů ve velkých potížích," říká předseda LOK - SČL Martin Engel. 
 
K výzvě z 15. května letošního roku se doposud připojilo 2937 lékařů z celé republiky. Ti slíbili, že pokud se nepodaří dosáhnout vytyčených požadavků, podají k poslednímu dni v tomto roce hromadnou výpověď.

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyhlásil ze stejného důvodu stávkovou pohotovost. Pokud se odbory nedohodnou s vládou, přichystají stávku na volební den 15. října.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tunisko má nového prezidenta, stal se jím univerzitní profesor Kaís Saíd

Tuniská volební komise potvrdila, že nedělní prezidentské volby v zemi vyhrál univerzitní profesor bez politické příslušnosti Kaís Saíd. Získal 72,71 procenta hlasů. Saídův protivník, mediální magnát Nabíl Karúí nedlouho před oznámením výsledků druhého kola voleb uznal svou porážku. Volební účast byla 55 procent, citovala agentura Reuters z prohlášení volební komise.

Karúí, který byl donedávna ve vazbě, a ani Saíd dosud nikdy nezastávali politický úřad, v prvním kole voleb 15. září ale předstihli řadu kandidujících vlivných politiků.

Vítěz prezidentského souboje převezme severoafrickou zemi usilující o vítězství v boji s korupcí, nezaměstnaností a sporadickým extremistickým násilím. Tunisané se také snaží stabilizovat demokracii, kterou budují od povstání za arabského jara v roce 2011. Oba kandidáti se již před hlasováním shodli na tom, že budou rovněž usilovat o mír v sousední válkou rozvrácené Libyi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy