Z Česka má utéct 3000 lékařů. Kteří? To je tajné

Kateřina Mahdalová
28. 9. 2010 14:15
Odboráři dokonce hrozí exodem ze státního zdravotnictví až 3,5 tisíce doktorů
Foto: www.dekujeme-odchazime.cz

Praha - Nezvýšíte-li nám platy, opustíme po Novém roce státní zdravotnictví, hrozí výzvou Děkujeme, odcházíme čeští lékaři. Podle aktuálních údajů na stránkách výzvy, kterou spustil Lékařský odborový klub, je připraveno k "exodu" 3017 doktorů.

Podle nejčerstvějšího prohlášení Pavla Vávry z Interního oddělení nemocnice v Novém Městě na Moravě je připraveno odejít ze státních zdravotnických zařízení dokonce až tři a půl tisíce lékařů. Odboráři navíc tvrdí, že jejich výzvu podporuje čím dál tím více doktorů.

Kdo je signatářem výzvy, nebo alespoň z jakého regionu, je ovšem tajné.

Kampaň kulminuje, číslo stagnuje

"My nehoníme jména, nás zajímají hlavně čísla, aby zdravotnictví dostalo co největší zásah," odpovídá šéf odborového klubu Martin Engel na otázku, kdo a kam se chystá odejít.

Ani "narůstající podpora" ale není příliš k zaznamenání. Počet těch, kteří výzvu podepsali, se v posledních dvou týdnech významně nemění. A to i přes kulminující kampaň.

S tou "v utajení" pomáhá agentura Ewing PR (odboroví předáci její jméno odmítají sdělit). Podle jejího ředitele Jiřího Hrabovského je možné, že odborový klub má čerstvé podpisové archy dovezené z měst, kde kampaň právě probíhá, a podle nichž bude číslo na stránkách teprve aktualizovat. "Nevylučuji, že podporu on-line skoro nikdo nevyjadřuje," říká ředitel Hrabovský.

Ani ve skupinách v sociální Facebook, které si lékaři založili, se o případném exodu nikdo nezmiňuje, objevují se pouze odkazy na starší novinové články a přibyly fotografie sanitky Mudrncák, která obráží česká města a jejíž posádka měří zájemcům krevní tlak a debatuje s lékaři v místních nemocnicích.

Vysočina v ohrožení?

Engel tvrdí, že největší podporu má klub na Vysočině, zatímco v pražských nemocnicích je prakticky nulová.

"Já mám bohužel stejné informace jako vy, prý se k výzvě připojilo nejvíc lékařů od nás," říká hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (ČSSD), který by mohl nabídnout státním zažízením lékařskou výpomoc z krajských nemocnic. "Ale nikdo se mnou zatím nejednal, nemám nejmenší představu o nějakých číslech, a proto zatím nemůžu ani rozpracovat krizový scénář."

Hejtman Běhounek chce počkat do konce října, kdy by měli lékaři podle jeho informací začít dávat výpovědi, chtějí-li od Nového roku odejít. Jenže podle reklamních agentur chtějí lékaři k Novému roku teprve podat výpovědi. "Tak to vidíte, tohle z té kampaně jasné není," reaguje hejtman Běhounek s tím, že tedy počká do konce roku.

Ani vedení oslovených nemocnic v kraji Vysočina nic neví, a jednotliví lékaři a sestry po telefonu mlčí. "To se ptejte někde jinde," říká sestra na chirurgickém oddělení v Jihlavě. "Kde, to nevím." Podobně odpovídají lékaři a sestry v nemocnicích v Havlíčkově Brodě a v Pelhřimově.

"Chtěli jsme situaci co nejvíc eskalovat, a to se nám povedlo," pochvaluje si šéf odborového klubu Engel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Drony v Českém Švýcarsku nalézají po uhašení požáru místa se zvýšenou teplotou

Drony v Českém Švýcarsku v pondělí večer objevily čtyři místa se zvýšenou teplotou, v úterý při ranním průzkumu nalezly několik dalších. Místa prolévají hasiči vodou a rozhrabávají motykami. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Nejrozsáhlejší požár v České republice se rozhořel 24. července, vystřídalo se u něj 6000 hasičů. V pátek hasiči zásah ukončili a poslední hašené místo předali správě národního parku. Správa si zajistila dobrovolné jednotky hasičů, které hlídají jednotlivé úseky. Pomáhají jim v tom pracovníci národního parku a pomoct přijeli také revírníci z dalších národních parků v zemi. Celkově činnost koordinuje hasičský záchranný sbor. Ráno a večer řídí společný briefing, poskytuje technologickou podporu. Na místě je i lezecká skupina.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Češi už požádali o příspěvek 5000 korun zhruba pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy