Odejdeme, hrozí lékaři kvůli škrtům. Jenže nevědí kam

Kateřina Mahdalová
2. 10. 2010 20:02
Kufry nebalí ani autoři petice Děkujeme, odcházíme. O uplatnění v cizině mluví neurčitě

Praha - Prezident České lékařské komory Milan Kubek patří sice k předákům Lékařského odborového klubu, který vyzval kolegy, aby podali hromadnou výpověď kvůli platům, sám ale nepatří k těm, kdo by chtělí zdravotnictví opustit.

Odbory protestují proti novým plánům, jak platit lékaře v nemocnicích. Uvedly, že už více než tři tisíce zdravotníků dalo najevo vůli raději opustit své místo v Česku, než akceptovat návrhy ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Tolik jich podle nich podepsalo petici Děkujeme, odcházíme. 

Milan Kubek, jeden z členů představenstva LOK, však jako internista-angiolog vlastní soukromou ambulanci a sám sobě výpověď podávat nebude.

„Být mladší a nemít rodinu, okamžitě bych šel," říká pouze dvaačtyřicetiletý Kubek, nejmladší člen představenstva Lékařského odborového klubu.

Milan Kubek zůstane, i když lékaři odejdou.
Milan Kubek zůstane, i když lékaři odejdou. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Snad něco v Německu

Petice Děkujeme, odcházíme, si jako termín pro výpovědi stanovila konec tohoto roku, ale ani dva další předáci LOK nemají jasně promyšleno, jaké si najdou místo, pokud ministr Heger neustoupí. 

„Jsem připraven odejít," sdělil sice Aktuálně.cz předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel, čtvrt roku před případným odchodem však neví, kam by po třiceti letech na radiologické klinice odešel.

O uplatnění v cizině, kam by podle LOK mohla většina nespokojených lékařů zamířit, mluví zatím neurčitě.

„Blíží se světové fórum medicíny v Německu, tam bych nějaké kontakty určitě získal a také věřím, že by mi pomohli přátelé žijící v zahraničí," odpovídá na otázku, jaká budoucnost by ho čekala.

Pěkně v pojišťovně

Místopředsedkyně odborového klubu Jana Vedralová pak o cizině vůbec neuvažuje, spíš myslí na to, že by si mohla odpočinout na úřadu práce.

„Je mi pětapadesát, stěhovat se už nebudu," říká.. Ale jsem připravená podat výpověď."

Kam by jako patoložka odešla?

„Do soukromého zařízení. Nebo myslíte, že by mě s mou praxí nechtěli třeba v pojišťovně?" odpovídá a přidává další možnost. "Klidně bych si nějaký čas odpočinula i v evidenci úřadu práce."

O politiku prý nejde

O tom, co by skutečný odchod tří tisíců lékařů z nemocnic způsobil, vedou odboráři a politici veřejné spory, tím spíš, že jsme v čase před volbami.

Reformátor senátor Julínek proslul až na bankovky.
Reformátor senátor Julínek proslul až na bankovky. | Foto: Aktuálně.cz

Lékař, zakladatel Lékařského odborového klubu a středočeský hejtman David Rath nedávno přes média varoval ministra Hegera před "ohoržením životů statisíců pacientů, kteří by mohli zůstat bez lékařské péče", pokud by signatáři petice své rozhodnutí skutečně naplnili.  

Bývalý lékař Tomáš Julínek, exministr a senátor, který právě bude obhajovat svůj šestiletý mandát, zase akci nepřikládá význam. I kdyby prý odešlo ne tři, ale i pět tisíc z celkového počtu 45 tisíc lékařů, nic by se podle něj nestalo.

„Celkový počet samozřejmě není rozhodující vodítko, důležité je zastoupení v oborech a v regionech. Snad jen kdyby jich odešlo víc najednou z nějaké malé nemocnice, měla by kampaň menší lokální význam. Zkušený krizový manažer by si ale část lékařů vypůjčil z jiných zařízení, než by nasmlouval nové, a pacient by žádnou změnu nepocítil," říká senátor.

Ani počty lékařů, kteří odcházejí do ciziny, nejsou jasné.

Ministerstvo za první pololetí letošního roku uvádí 192 odchodů, Lékařský odborový klub si vede statistiku se 375 lékaři. „Jde o počty certifikátů pro výkon povolání v Evropské unii, počty lékařů, kteří je skutečně využijí za hranicemi, nemáme," říká místopředsedkyně klubu Jana Vedralová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Češi už požádali o příspěvek 5000 korun zhruba pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů, Tchaj-pej to odsoudil

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Tchajwanské ministerstvo zahraničí sankce odsoudilo a označilo je za zastrašování.

Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova. V neděli a v pondělí byla na Tchaj-wanu také delegace amerického Kongresu.

Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu "úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V pondělí přibylo v Česku 2881 případů covidu, pozitivní testy byly častější

V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to mírný pokles. Méně se ale také testovalo, pozitivita byla u všech tří typů testů vyšší. Od víkendu se zvýšil počet hospitalizovaných, je jich téměř tisíc. Incidence se v posledních dnech mění jen minimálně, na 100 000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 116 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání epidemie v ČR zpomaluje od konce července. Výjimkou byla sobota, kdy se počet nově nakažených proti předchozímu týdnu zvýšil asi o 50.

Trvale se ale snižuje také zájem o testy. V pondělí jich laboratoře provedly asi 10 000, zhruba o tisíc méně než o týden dříve. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, se covid prokázal u více než 36,5 procenta vzorků. Je to nejvyšší pozitivita zhruba za dva týdny. Preventivní testy odhalily covid u necelých devíti procent testovaných a epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy