Na základě odvolání účastníka řízení (majitele Jaroslava Třešňáka, pozn. red.) znovu zasedla rozkladová komise. Dostal jsem výsledek a na základě toho definitivně rozhoduji památkovou ochranu lázní nesnímat," řekl Zaorálek.
Rozkladová komise podle něj podpořila jeho původní rozhodnutí z loňského prosince, které znamenalo, že Hadí lázně zůstanou památkou. Proti němu se majitel lázní odvolal. Proti rozhodnutí ministra jako druhoinstančního orgánu se odvolat nelze.
Objekt lázní patří podnikateli Jaroslavu Třešňákovi, který měl původně v plánu ho opravit a provozovat v něm lázně. Návrhy na rekonstrukci však odmítli památkáři, protože podle nich spočívají v praktickém zbourání budovy a stavbě nové.
Staněk loni poslední hodiny v úřadu navzdory památkářům i rozkladové komisi vydal rozhodnutí, podle kterého Hadí lázně už nejsou kulturní památkou. Vyšel tak vstříc Třešňákovi, který patřil mezi největší sponzory druhé prezidentské kampaně Miloše Zemana, jinak také největšího Staňkova zastánce na politické scéně.
"Zrušení památkové ochrany Hadích lázní byl racionální a rozkladovou komisí MK doporučený postup, který reagoval na aktuální reálný stav objektu a možnosti jeho záchrany," uvedl Staněk.
Zaorálek loni nechal Staňkovo rozhodnutí přezkoumat a na návrh příslušné komise vydal rozhodnutí, že Hadí lázně zůstanou kulturní památkou. Podle komise památková zóna, uvnitř které se Hadí lázně nachází, k ochraně veřejného zájmu nestačí a nejsou ve smyslu památkového zákona splněny mimořádně závažné důvody pro zrušení prohlášení objektu za kulturní památku.
Třešňák nabídl budovu městu za 18 milionů korun. Tepličtí zastupitelé v prosinci schválili záměr koupě objektu podle znaleckého posudku, a to za 6,8 milionu korun. Náklady na celkové opravy Hadích lázní město odhadlo na zhruba 20 milionů korun. Klasicistní budova byla kulturní památkou od roku 1958, svému původnímu účelu přestala po několika přestavbách sloužit na přelomu tisíciletí.