"Novodobý mafián, superhajzl". Bývalý lídr ANO chce u soudu omluvu za filantropovy výroky

Radek Nohl Radek Nohl
27. 6. 2016 18:08
Soud začal řešit žalobu, kterou na ústeckého filantropa Martina Hausenblase podal bývalý lídr hnutí ANO Josef Matějka. Hausenblas o něm řekl, že je novodobý mafián a že vytuneloval státní podnik Prefa Praha. Matějka patřil mezi ty členy ANO, kteří se měli podílet na odvolání svého primátora Josefa Zikmunda a které šéf strany a ministr financí Andrej Babiš označil za pučisty. Také proto se poté rozhodl ústeckou buňku zrušit.
Martin Hausenblas (na snímku) kvůli výrokům o bývalém lídrovi ANO musel k soudu.
Martin Hausenblas (na snímku) kvůli výrokům o bývalém lídrovi ANO musel k soudu. | Foto: Vojtěch Marek

Ústí nad Labem - Před soudem se začala řešit minulost bývalého ústeckého lídra hnutí ANO Josefa Matějky. O něm krátce po politickém převratu, ke kterému došlo loni v červnu v Ústí nad Labem, řekl tehdy odvolaný náměstek primátora Martin Hausenblas, že je novodobý mafián, který vytuneloval státní podnik Prefa Praha.

Matějka patřil mezi ty členy ANO, kteří se měli podílet na odvolání svého primátora Josefa Zikmunda a které šéf strany a ministr financí Andrej Babiš označil za pučisty. A také proto se poté rozhodl místní buňku zrušit. Dění v Ústí nad Labem má teď dohru u soudu. Matějka na Hausenblase podal žalobu, chce po něm 100 tisíc korun a omluvu. K soudu v pondělí nepřišel.

Advokát Jiří Kindl, který Matějku zastupuje, uvedl, že slova, která Hausenblas pronesl, zasáhla do Matějkova podnikání a narušila mu také soukromý život. Matějka dnes vlastní firmu CS Beton s půlmiliardovým obratem. "Při stanovení výše odškodného jsme vycházeli z kvantity a intenzity výroků," uvedl Kindl.

Podnik prodal sám sobě, řekl advokát

Hausenblas v článku, který publikoval server Neovlivní.cz, mluví o tom, že Matějka zbohatl díky vytunelování firmy Prefa. V pondělí společně se svým advokátem Václavem Láskou dokládali, že tato společnost měla v roce 1992, kdy ji Matějka vedl, hodnotu 1,2 miliardy korun, ale nakonec skončila v úpadku. Za pád společnosti ale nikdy nebyl nikdo obviněn ani odsouzen.

Podle Lásky Matějka prodal pod cenou výrobní podnik Žernoseky, z něhož pak vybudoval svou firmu CS Beton. "Nebýt tohoto prodeje, nebyl by úspěšný podnikatel a nemohl by dál rozvíjet svůj podnik," uvedl Láska a soudu doložil novinové články, které byly více než dvacet let staré a v nichž se mělo o detailech tunelování psát. Kindl ale tvrzení o tom, že podnik jeho klient vytuneloval, odmítl.

Matějkův obhájce také prohlásil, že Hausenblasova slova o tom, že je jeho klient novodobý mafián, ho měla o očích veřejnosti dehonestovat. "Je to velice negativní hodnocení," řekl Kindl. Hausenblas to společně se svým obhájcem popíral. Slovo mafián považuje za hodnotící a při jeho vyslovení vycházel z informací, které o bývalém lídrovi ANO měl.

Omluvu chce Matějka také proto, že ve zmíněném rozhovoru Hausenblas prohlásil, že si po ústeckém puči musel založit novou kategorii lidí 'superhajzl'. "Lžou, kradou, manipulují, pomlouvají a přijde jim to normální," uvedl Hausenblas. Před soudem však tvrdil, že tyto slova se Matějky nějak netýkala. Podle Majtěkova obhájce šlo ale jen o jeho slovní ekvilibristiku.  

Hausenblas patří na Ústecku mezi úspěšné podnikatele, vlastní textilní firmu Adler, která je v tomto oboru označována za jednu z nejvíce se rozvíjejících v Česku. Je také hlavním investorem společnosti Liftago - služby, které propojuje taxikáře s cestujícími. Na podzim kandiduje do Senátu. Matějka, který na post ústeckého zastupitele rezignoval, naopak nechce mít s politikou již nic společného.

Soud nakonec spor nerozhodl a odročil ho kvůli dalšímu dokazování.

Špatná pověst ústeckého kraje je důsledek druhé světové války, naprosté vykořenění, říká podnikatel a bývalý náměstek ústeckého primátora Hausenblas. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 12 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Srbsko má od UEFA za rasismus na jeden zápas uzavřený stadion

Evropská fotbalová unie UEFA potrestala Srbsko za rasistické chování fanoušků uzavřením stadionu na příští domácí zápas kvalifikace o postup na mistrovství Evropy. Za incidenty ze zářijového utkání s Portugalskem (2:4) si srbští fotbalisté odpykají trest 14. listopadu v duelu s Lucemburskem, který sehrají před prázdnými tribunami.

UEFA navíc srbskému svazu udělila pokutu 33.250 eur (asi 850.500 korun) a národní tým bude v roční podmínce.

Sankce kvůli rasistickému chování fanoušků hrozí i Bulharsku, na jehož hřišti v listopadu uzavře kvalifikační skupinu A český tým. UEFA zatím výtržnosti při nedávném debaklu s Anglií (0:6) stále vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy