"Novodobý mafián, superhajzl". Bývalý lídr ANO chce u soudu omluvu za filantropovy výroky

Radek Nohl Radek Nohl
27. 6. 2016 18:08
Soud začal řešit žalobu, kterou na ústeckého filantropa Martina Hausenblase podal bývalý lídr hnutí ANO Josef Matějka. Hausenblas o něm řekl, že je novodobý mafián a že vytuneloval státní podnik Prefa Praha. Matějka patřil mezi ty členy ANO, kteří se měli podílet na odvolání svého primátora Josefa Zikmunda a které šéf strany a ministr financí Andrej Babiš označil za pučisty. Také proto se poté rozhodl ústeckou buňku zrušit.
Martin Hausenblas (na snímku) kvůli výrokům o bývalém lídrovi ANO musel k soudu.
Martin Hausenblas (na snímku) kvůli výrokům o bývalém lídrovi ANO musel k soudu. | Foto: Vojtěch Marek

Ústí nad Labem - Před soudem se začala řešit minulost bývalého ústeckého lídra hnutí ANO Josefa Matějky. O něm krátce po politickém převratu, ke kterému došlo loni v červnu v Ústí nad Labem, řekl tehdy odvolaný náměstek primátora Martin Hausenblas, že je novodobý mafián, který vytuneloval státní podnik Prefa Praha.

Matějka patřil mezi ty členy ANO, kteří se měli podílet na odvolání svého primátora Josefa Zikmunda a které šéf strany a ministr financí Andrej Babiš označil za pučisty. A také proto se poté rozhodl místní buňku zrušit. Dění v Ústí nad Labem má teď dohru u soudu. Matějka na Hausenblase podal žalobu, chce po něm 100 tisíc korun a omluvu. K soudu v pondělí nepřišel.

Advokát Jiří Kindl, který Matějku zastupuje, uvedl, že slova, která Hausenblas pronesl, zasáhla do Matějkova podnikání a narušila mu také soukromý život. Matějka dnes vlastní firmu CS Beton s půlmiliardovým obratem. "Při stanovení výše odškodného jsme vycházeli z kvantity a intenzity výroků," uvedl Kindl.

Podnik prodal sám sobě, řekl advokát

Hausenblas v článku, který publikoval server Neovlivní.cz, mluví o tom, že Matějka zbohatl díky vytunelování firmy Prefa. V pondělí společně se svým advokátem Václavem Láskou dokládali, že tato společnost měla v roce 1992, kdy ji Matějka vedl, hodnotu 1,2 miliardy korun, ale nakonec skončila v úpadku. Za pád společnosti ale nikdy nebyl nikdo obviněn ani odsouzen.

Podle Lásky Matějka prodal pod cenou výrobní podnik Žernoseky, z něhož pak vybudoval svou firmu CS Beton. "Nebýt tohoto prodeje, nebyl by úspěšný podnikatel a nemohl by dál rozvíjet svůj podnik," uvedl Láska a soudu doložil novinové články, které byly více než dvacet let staré a v nichž se mělo o detailech tunelování psát. Kindl ale tvrzení o tom, že podnik jeho klient vytuneloval, odmítl.

Matějkův obhájce také prohlásil, že Hausenblasova slova o tom, že je jeho klient novodobý mafián, ho měla o očích veřejnosti dehonestovat. "Je to velice negativní hodnocení," řekl Kindl. Hausenblas to společně se svým obhájcem popíral. Slovo mafián považuje za hodnotící a při jeho vyslovení vycházel z informací, které o bývalém lídrovi ANO měl.

Omluvu chce Matějka také proto, že ve zmíněném rozhovoru Hausenblas prohlásil, že si po ústeckém puči musel založit novou kategorii lidí 'superhajzl'. "Lžou, kradou, manipulují, pomlouvají a přijde jim to normální," uvedl Hausenblas. Před soudem však tvrdil, že tyto slova se Matějky nějak netýkala. Podle Majtěkova obhájce šlo ale jen o jeho slovní ekvilibristiku.  

Hausenblas patří na Ústecku mezi úspěšné podnikatele, vlastní textilní firmu Adler, která je v tomto oboru označována za jednu z nejvíce se rozvíjejících v Česku. Je také hlavním investorem společnosti Liftago - služby, které propojuje taxikáře s cestujícími. Na podzim kandiduje do Senátu. Matějka, který na post ústeckého zastupitele rezignoval, naopak nechce mít s politikou již nic společného.

Soud nakonec spor nerozhodl a odročil ho kvůli dalšímu dokazování.

Špatná pověst ústeckého kraje je důsledek druhé světové války, naprosté vykořenění, říká podnikatel a bývalý náměstek ústeckého primátora Hausenblas. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy