Babišovi vyhození primátoři: Jeden chce zpět do ANO, druhý se přidal k TOP 09

Lucie Stuchlíková Radek Nohl Lucie Stuchlíková, Radek Nohl
30. 12. 2015 0:02
Josefa Zikmunda a Martina Vítečka spojují tři věci. Oba byli primátory za ANO, o post přišli kvůli sporům s vlastními spolustraníky a nakonec byli vyhozeni ze strany. Co si nyní myslí o svém konci v ANO a jakou straně prorokují budoucnost? A co by vzkázali Andreji Babišovi?
Foto: ČTK, Aktuálně.cz

Praha – Kdyby šéf hnutí ANO Andrej Babiš tušil, jaké trápení ho čeká s novopečenými primátory a starosty, nejspíš by se loni na podzim z dobrého výsledku v komunálních volbách tolik neradoval. Neuplynul ani rok a jeho hnutí přišlo o vládu nad Ústím nad Labem, v prosinci padl primátor Opavy a problémy hlásí i další města, kde ANO vládne, včetně toho hlavního.

Za potíže ANO na radnicích navíc nemůžou intriky opozice nebo nevěra koaličních partnerů, ale spory mezi samotnými Babišovými straníky. Hnutí, které si s rozhádanými členy neví rady, proto na některých místech hromadně vylučuje ze strany. A Babiš tak postupně přichází o lidi, kterými se v regionech mohl chlubit před nadcházejícími krajskými volbami.

Aktuálně.cz přináší příběhy dvou primátorů, kteří přišli o post i členství ve straně. Co si myslí o svém konci v ANO a jakou straně prorokují budoucnost? A co by vzkázali Andreji Babišovi?

Josef Zikmund: Jsem zklamaný. V ANO se naslouchá jen někomu

Foto: ČTK

Josef Zikmund zažil v loňském roce hned tři nepříjemná překvapení. Nejdříve ho jeho vlastní spolustraníci z hnutí ANO odvolali z postu ústeckého primátora, pak – ačkoli byl v celém puči nevinně – přišel o členství ve straně. A když se chtěl vrátit zpátky, dozvěděl se, že bude muset být v jedné buňce s přeběhlíkem z ODS.

"Jsem z toho všeho zklamaný. V ANO se o tom nejednalo, naslouchalo se jen někomu. Babiš to neřešil, je to pod jeho rozlišovací schopnost," vysvětluje pětašedesátiletý bývalý programátor, proč nakonec odmítl znovu vstoupit do strany a místo toho se jako nezávislý přidal do zastupitelského klubu TOP 09.

Než kandidoval za Babiše, nijak se politicky neangažoval. Věřil ale, že díky jeho hnutí dokáže odstavit od moci občanské a sociální demokraty, kteří město ovládali v minulosti. A skutečně se to povedlo, když se ANO po volbách spojilo s hnutím Pro!Ústí podnikatele Martina Hausenblase. Jenže pak se tamní buňka hnutí rozhádala a koalice se rozpadla. ANO zareagovalo rychle – celou svou ústeckou buňku zrušilo a všichni tamní straníci automaticky přišli o členství.

Pro Babišovo hnutí je prohra v Ústí citelná. Šlo o jedno ze sedmi krajských měst, kde získalo primátora, teď ale v zastupitelstvu nemá ani jeden hlas. "Problém je, že ta strana vznikla odshora a teď se chce rozšířit i na samosprávy. Ale nikdo tam nemá čas a sílu prolustrovat lidi, kteří do strany vstupují," popisuje Zikmund.

Dnes pučisti vládnou spolu s Ústeckým fórem občanů za tiché podpory právě těch stran, proti kterým slibovali bojovat. "Už tady nevládne ODS ani ČSSD, ale skupina šesti lidí, kteří musí mít podporu všech těchto stran. Z toho jsem velice zklamán," opakuje Zikmund.

Po zkušenosti s ANO rezignoval na to, že by se pokoušel o další politickou kariéru. On a lidé kolem něj se přidali do klubu opoziční TOP 09 a jeho nejvyšší ambicí je dostat se do některé z městských komisí. "O vyšší politice vůbec neuvažuji. Já jsem chtěl být primátorem jen na čtyři roky. Skončilo to už za osm měsíců," dodává Zikmund.

Martin Víteček: Chci zpátky, straně i Babišovi pořád věřím

Foto: ČTK

Osm hlasů podle dnes již bývalého opavského primátora Martina Vítečka stačilo k tomu, aby se rozpadla koalice na opavském magistrátu a tamní buňka hnutí ANO. Přesně o osm hlasů totiž Vítečka jako lídra kandidátky v komunálních volbách přeskočila dvojka Simona Bierhausová. "To byl začátek konce. Když si začala myslet, že to ona by měla být primátorkou," popisuje Víteček, jak přišel o vedení radnice i členství v Babišově hnutí.

Spory mezi Vítečkem a Bierhausovou vyvrcholily letos na podzim, když se kvůli nim začala rozpadat koalice. Vedení Babišova hnutí nedokázalo rozhádané strany rozsoudit, a proto raději celou buňku zrušilo. O členství přišel i Víteček, který do strany vstoupil už na jaře roku 2013 a prakticky vybudoval tamní regionální organizaci. Pro ANO to nebylo příjemné rozhodnutí – ze dne na den přišlo o kontrolu nad opavským magistrátem, kde drželo většinu v radě.

"Vlastně je chápu. Co se k nim dostává v Praze? Jenom ta špína. A už toho asi měli dost," zastává se vedení ANO Víteček. On a jeho sedm kolegů se teď všemožně snaží, aby je hnutí přijalo zpět. Nic ale nemají jisté – na "výslechu" v Praze byly obě strany a stranické špičky se teď snaží posoudit, komu dát za pravdu.

Větší šance má ale přece jen Víteček. Zatímco Bierhausová skončila v opozici, on vyjednal novou koalici a stal se alespoň náměstkem. Hnutí by jeho přijetím získalo zpátky částečný vliv nad významným městem. "Pokud nás nepřijmou, tak budeme dál pokračovat v našem programu. Teoreticky pak můžeme znovu požádat o členství za rok. Jestli bych o to měl ještě zájem, to teď neumím říct," dodává exprimátor.

Straně ale i po všem, co se v Opavě i na jiných českých radnicích stalo, věří. "Já jsem sem nelezl, abych měl funkce. Ale pak přišlo období, kdy se nám takoví lidé hlásili a neohlídali jsme to. Ale teď se to vyčistí, vše se dá do pořádku a budeme zase chytřejší na krajské volby," doufá Víteček. Stejně jako ústecký exprimátor Zikmund si ale myslí, že by Babiš měl víc naslouchat lidem z regionů. "Já sám jsem neměl možnost s ním o tom mluvit. Přitom lidi z radnic jsou ti, kteří mají potřebné zkušenosti," myslí si Víteček.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

před 1 hodinou

Ajax ukončil kontrakt s Nourim, jenž má poškozený mozek

Ajax Amsterodam ukončil kontrakt s někdejším velkým fotbalovým talentem Abdelhakem Nourim, jenž má po prodělaném infarktu během přípravného utkání v roce 2017 trvale poškozený mozek. Nizozemská média uvedla, že Ajax od té doby Nouriho stále platí, ale vzhledem k tomu, že se smlouva díky klauzuli měla 1. července automaticky prodloužit, kontrakt nyní klub vypověděl.

Deník De Telegraaf uvedl, že Ajax jedná s Nouriho rodinou o kompenzaci pro bývalého hráče, jenž byl nedávno po letech v nemocnici propuštěn do domácí péče. Stav dvaadvacetiletého bývalého záložníka se mírně zlepšuje, ale je upoután na lůžko a odkázán na pomoc druhých.

Velký fotbalový talent zkolaboval v červenci 2017 během přípravného utkání Ajaxu proti Werderu Brémy. Navzdory tomu, že byl na hřišti oživen a letecky přepraven do nemocnice, utrpěl vážné poškození mozku.

Po tlaku ze strany rodiny Ajax v roce 2018 uznal, že nese za Nouriho zdravotní stav zodpovědnost, neboť kvůli pozdnímu použití defibrilátoru nebyl fotbalistův mozek dlouho zásobován kyslíkem.

Nourimu, jenž se narodil v Amsterodamu marockým rodičům, byla předpovídána velká fotbalová budoucnost. Pravidelně nastupoval za mládežnické reprezentační týmy a v sezoně 2016/17 si zahrál patnáct zápasů v různých soutěžích za áčko Ajaxu.

Další zprávy