Babišovi vyhození primátoři: Jeden chce zpět do ANO, druhý se přidal k TOP 09

Lucie Stuchlíková Radek Nohl Lucie Stuchlíková, Radek Nohl
30. 12. 2015 0:02
Josefa Zikmunda a Martina Vítečka spojují tři věci. Oba byli primátory za ANO, o post přišli kvůli sporům s vlastními spolustraníky a nakonec byli vyhozeni ze strany. Co si nyní myslí o svém konci v ANO a jakou straně prorokují budoucnost? A co by vzkázali Andreji Babišovi?
Foto: ČTK, Aktuálně.cz

Praha – Kdyby šéf hnutí ANO Andrej Babiš tušil, jaké trápení ho čeká s novopečenými primátory a starosty, nejspíš by se loni na podzim z dobrého výsledku v komunálních volbách tolik neradoval. Neuplynul ani rok a jeho hnutí přišlo o vládu nad Ústím nad Labem, v prosinci padl primátor Opavy a problémy hlásí i další města, kde ANO vládne, včetně toho hlavního.

Za potíže ANO na radnicích navíc nemůžou intriky opozice nebo nevěra koaličních partnerů, ale spory mezi samotnými Babišovými straníky. Hnutí, které si s rozhádanými členy neví rady, proto na některých místech hromadně vylučuje ze strany. A Babiš tak postupně přichází o lidi, kterými se v regionech mohl chlubit před nadcházejícími krajskými volbami.

Aktuálně.cz přináší příběhy dvou primátorů, kteří přišli o post i členství ve straně. Co si myslí o svém konci v ANO a jakou straně prorokují budoucnost? A co by vzkázali Andreji Babišovi?

Josef Zikmund: Jsem zklamaný. V ANO se naslouchá jen někomu

Foto: ČTK

Josef Zikmund zažil v loňském roce hned tři nepříjemná překvapení. Nejdříve ho jeho vlastní spolustraníci z hnutí ANO odvolali z postu ústeckého primátora, pak – ačkoli byl v celém puči nevinně – přišel o členství ve straně. A když se chtěl vrátit zpátky, dozvěděl se, že bude muset být v jedné buňce s přeběhlíkem z ODS.

"Jsem z toho všeho zklamaný. V ANO se o tom nejednalo, naslouchalo se jen někomu. Babiš to neřešil, je to pod jeho rozlišovací schopnost," vysvětluje pětašedesátiletý bývalý programátor, proč nakonec odmítl znovu vstoupit do strany a místo toho se jako nezávislý přidal do zastupitelského klubu TOP 09.

Než kandidoval za Babiše, nijak se politicky neangažoval. Věřil ale, že díky jeho hnutí dokáže odstavit od moci občanské a sociální demokraty, kteří město ovládali v minulosti. A skutečně se to povedlo, když se ANO po volbách spojilo s hnutím Pro!Ústí podnikatele Martina Hausenblase. Jenže pak se tamní buňka hnutí rozhádala a koalice se rozpadla. ANO zareagovalo rychle – celou svou ústeckou buňku zrušilo a všichni tamní straníci automaticky přišli o členství.

Pro Babišovo hnutí je prohra v Ústí citelná. Šlo o jedno ze sedmi krajských měst, kde získalo primátora, teď ale v zastupitelstvu nemá ani jeden hlas. "Problém je, že ta strana vznikla odshora a teď se chce rozšířit i na samosprávy. Ale nikdo tam nemá čas a sílu prolustrovat lidi, kteří do strany vstupují," popisuje Zikmund.

Dnes pučisti vládnou spolu s Ústeckým fórem občanů za tiché podpory právě těch stran, proti kterým slibovali bojovat. "Už tady nevládne ODS ani ČSSD, ale skupina šesti lidí, kteří musí mít podporu všech těchto stran. Z toho jsem velice zklamán," opakuje Zikmund.

Po zkušenosti s ANO rezignoval na to, že by se pokoušel o další politickou kariéru. On a lidé kolem něj se přidali do klubu opoziční TOP 09 a jeho nejvyšší ambicí je dostat se do některé z městských komisí. "O vyšší politice vůbec neuvažuji. Já jsem chtěl být primátorem jen na čtyři roky. Skončilo to už za osm měsíců," dodává Zikmund.

Martin Víteček: Chci zpátky, straně i Babišovi pořád věřím

Foto: ČTK

Osm hlasů podle dnes již bývalého opavského primátora Martina Vítečka stačilo k tomu, aby se rozpadla koalice na opavském magistrátu a tamní buňka hnutí ANO. Přesně o osm hlasů totiž Vítečka jako lídra kandidátky v komunálních volbách přeskočila dvojka Simona Bierhausová. "To byl začátek konce. Když si začala myslet, že to ona by měla být primátorkou," popisuje Víteček, jak přišel o vedení radnice i členství v Babišově hnutí.

Spory mezi Vítečkem a Bierhausovou vyvrcholily letos na podzim, když se kvůli nim začala rozpadat koalice. Vedení Babišova hnutí nedokázalo rozhádané strany rozsoudit, a proto raději celou buňku zrušilo. O členství přišel i Víteček, který do strany vstoupil už na jaře roku 2013 a prakticky vybudoval tamní regionální organizaci. Pro ANO to nebylo příjemné rozhodnutí – ze dne na den přišlo o kontrolu nad opavským magistrátem, kde drželo většinu v radě.

"Vlastně je chápu. Co se k nim dostává v Praze? Jenom ta špína. A už toho asi měli dost," zastává se vedení ANO Víteček. On a jeho sedm kolegů se teď všemožně snaží, aby je hnutí přijalo zpět. Nic ale nemají jisté – na "výslechu" v Praze byly obě strany a stranické špičky se teď snaží posoudit, komu dát za pravdu.

Větší šance má ale přece jen Víteček. Zatímco Bierhausová skončila v opozici, on vyjednal novou koalici a stal se alespoň náměstkem. Hnutí by jeho přijetím získalo zpátky částečný vliv nad významným městem. "Pokud nás nepřijmou, tak budeme dál pokračovat v našem programu. Teoreticky pak můžeme znovu požádat o členství za rok. Jestli bych o to měl ještě zájem, to teď neumím říct," dodává exprimátor.

Straně ale i po všem, co se v Opavě i na jiných českých radnicích stalo, věří. "Já jsem sem nelezl, abych měl funkce. Ale pak přišlo období, kdy se nám takoví lidé hlásili a neohlídali jsme to. Ale teď se to vyčistí, vše se dá do pořádku a budeme zase chytřejší na krajské volby," doufá Víteček. Stejně jako ústecký exprimátor Zikmund si ale myslí, že by Babiš měl víc naslouchat lidem z regionů. "Já sám jsem neměl možnost s ním o tom mluvit. Přitom lidi z radnic jsou ti, kteří mají potřebné zkušenosti," myslí si Víteček.

 

Právě se děje

Další zprávy