Ústecká rada je neúplná, nikdo do ní nechce. Rozhodovat budou zastupitelé

ČTK ČTK
20. 4. 2016 13:56
V Ústí nad Labem zůstává neúplná rada, protože na středečním jednání zastupitelé nikoho nezvolili. Rada města se rozpadla v polovině března, když rezignovaly dvě radní. Rezignaci odůvodnily časovou vytížeností. Rada má být podle usnesení zastupitelstva sedmičlenná, teď jsou radní čtyři. Veškeré její kompetence tak přecházejí na zastupitelstvo.
Primátorka Věra Nechybová.
Primátorka Věra Nechybová. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Ústečtí zastupitelé nezvolili chybějící členy rady, vedení města nikoho nenavrhlo. Veškeré kompetence radních tak přecházejí na zastupitelstvo. Podle primátorky Věry Nechybové (nez.) nenavrhly průchodného kandidáta ani ostatní strany a hnutí.

"Velmi mě zaráží, že nikdo nemá zájem pracovat ve prospěch města," řekla Nechybová. Vedení města v úterý slibovalo, že jména na středeční jednání zastupitelstva navrhne, nakonec se tak nestalo. Po projednání nenastala shoda na některém kandidátovi, doplnila Nechybová.

Rada města se rozpadla v polovině března, když rezignovaly dvě radní. Rezignaci odůvodnily časovou vytížeností. V radě zůstali dva bývalí zastupitelé ANO, dnes nezařazení, primátorka Nechybová a její náměstek Pavel Dufek a dva zástupci Ústeckého fóra občanů, a to náměstek primátorky Jiří Madar a radní Lukáš Konečný. V krajském městě od loňského června neexistuje standardní koalice. Vedení se dosud opíralo o hlasy komunistů, ODS a ČSSD a nezařazeného starosty Střekova Miroslava Štráchala. Teď má tento formát v zastupitelstvu 18 hlasů. Potřebuje minimálně o jeden víc. Rada má být podle usnesení zastupitelstva sedmičlenná, teď jsou radní čtyři.

Primátorka by na sebe měla převést kompetence rady

Přenesení veškerých kompetencí na zastupitelstvo bude pravděpodobně znamenat častější jednání zastupitelů. Budou muset namísto rady rozhodovat i o provozních věcech jako o přijímání darů pro příspěvkové organizace města, přidělování bytů nebo schvalování příspěvků na výkon státní správy. "Za dané situace by bylo adekvátní, aby na sebe paní primátorka převedla některé kompetence rady města. My jsme ji vyzývali, ať si takový návrh připraví a zašle nám ho. Toto se nestalo," řekl lídr hnutí PRO!Ústí Martin Hausenblas.

Nefunkční rada podle Nechybové chod města neovlivní. "Nedochází k ohrožení chodu města. Doprava funguje, školy fungují," řekla. Jedinou změnou podle ní bude, že se zastupitelé budou scházet častěji. "Tak, jak bude potřeba podle materiálů svolávat jednání zastupitelstva, abychom nezabrzdili chod města. Odhaduji, že to bude jednou za tři až čtyři týdny," dodala Nechybová.

Ústecké zastupitelstvo má 37 členů. Devět členů má klub Vaše Ústí složený z bývalých zástupců ANO, osm zastupitelů má PRO!Ústí, po pěti ČSSD a KSČM, tři ODS, tři jsou i nezařazení bývalí členové ANO a po dvou mandátech mají UFO a TOP 09.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy