Ústí nad Labem - Některá města v Ústeckém kraji prodávají z finančních důvodů své nemocnice, jiné se myšlenkám na jejich prodej brání.
Letos prodala nemocnici jejímu nynějšímu provozovateli Roudnice nad Labem, zatím marně hledá kupce pro zadluženou nemocnici město Žatec. Naopak Litoměřice se své nemocnice nechtějí vzdát.
Zájem o litoměřickou městskou nemocnici přitom nedávno projevila Krajská zdravotní, která už v kraji spravuje pět velkých nemocnic.
Starosta a lídr ODS v podzimních komunálních volbách Ladislav Chlupáč nedávno řekl, že radnice ale jednání o případném převodu neplánuje ani v příštím volebním období. Očekávaný pokles příjmů ze strany pojišťoven bude podle něj nemocnice kompenzovat interními úsporami.
Žatecká nemocnice je na prodej
Naopak žatecká radnice o pronájmu nebo prodeji zadlužené nemocnice uvažuje už od roku 2009. "Dvacetitisícové město nemůže nadále suplovat stát, žatecká nemocnice jako jediná v regionu s 80.000 obyvateli poskytuje komplexní péči," uvedl starosta Erich Knoblauch. Výhled nemocnice je podle něj dál nejistý, hlavně kvůli špatným smluvním podmínkám s pojišťovnami.
Žatec převzal nemocnici v roce 1997 od státu, aby ji zachránil, kraj ji chtěl zavřít. Do její rekonstrukce a modernizace už město investovalo 256 milionů korun a dalších 53 milionů poskytlo formou dotací, darů a půjček. Provozní ztráta činí každý měsíc asi milion korun.
Roudnice nad Labem byla v tomto směru úspěšnější. Nemocnici prodala letos v únoru za 46 milionů korun jejímu provozovateli, společnosti Podřipská nemocnice s poliklinikou Roudnice nad Labem. Město totiž nemělo peníze na nutnou rekonstrukci, která si v příštích deseti až 15 letech vyžádá 254 milionů korun.
Nemocnice v Lounech krachuje
S finančními problémy se potýká také soukromá nemocnice v Lounech. V únoru proto zavřela lůžkové interní oddělní a lůžkovou chirurgii a ke konci září ukončí provoz urologická ambulance.
Do roku 2004 nemocnice patřila Ústeckému kraji, který ji prodal za 58,5 milionu korun, stala se tak součástí soukromé Nemocnice svaté Alžběty v Praze. Od loňského ledna je nemocnice samostatnou akciovou společností. Další nemocnice v kraji provozují města Bílina, Kadaň.
V roce 2005 bylo v kraji 20 nemocnic, z nichž sedm bylo takzvaných nemocnic následné péče. Pracovalo v nich celkem 1093 lékařů. O tři roky později byl počet nemocnic stejný, ale jedna klasická nemocnice se změnila v nemocnici následné péče. Počet lékařů se v roce 2008 zvýšil na 1125.