Ústí nad Labem - Bývalý konkurzní správce z Děčína Radek Deutsch dostal ve čtvrtek u Krajského soudu v Ústí nad Labem šestiletý trest za podvod při prodeji nemovitostí.
Rozsudek není pravomocný, obhájce se na místě odvolal. Deutsche už v roce 2009 ústecký krajský soud odsoudil za zpronevěru osmi milionů, odvolací soud změnil čtyřletý nepodmíněný trest na podmíněný.
Podle obžaloby Deutsch zfalšoval podpisy manželů Vlčkových z Děčína na kupní smlouvě ke třem nemovitostem ve Velké a Malé Bukovině na Děčínsku za celkem 5,3 milionu korun.
Jejich koupi tehdy ještě jako správce konkurzní podstaty JZD Velká Bukovina Janu Vlčkovi zprostředkoval, domy ale podle Vlčkových fakticky patřily jemu.
Na Deutsche byla vyhlášena exekuce
Vlček v roce 2010 Deutschovi údajně dlužil peníze, ten je chtěl získat z prodeje těchto nemovitostí. "Mezi lety 2001 až 2006 půjčil Vlčkovi peníze, celkem mezi pěti a šesti miliony korun. Vlček mu pak vrátil cca dva a půl až tři miliony korun, pak už se mu necítil být dlužníkem, nakonec ale souhlasil s tím, že se vypořádají prodejem těch tří nemovitostí ve Velké a Malé Bukovině," píše se v obžalobě.
Deutsch nechtěl nemovitosti převést na sebe, protože tou dobou byla na jeho majetek vyhlášena exekuce. Vlček se ale podle své výpovědi rozhodl nakonec smlouvu podepsat až po návratu z dovolené a nechal ji v trezoru u svého obchodního partnera.
Falešné podpisy manželů Vlčkových jako prodejců ověřili v červenci 2010 bez jejich přítomnosti na Obecním úřadě ve Velké Bukovině, což potvrdili starosta i úřednice.
"Obviněný mu ukázal smlouvu, kde chtěl ověřit podpisy Vlčkových s tím, že to chce ukázat nějakým Pražákům, s nimiž měl jednat o prodeji těch nemovitostí. Říkal, že tam schválně napsal nesprávné údaje, aby to nešlo na katastru zapsat," vypověděl na policii tehdejší starosta obce Velká Bukovina Rudolf Ivan Drnec.
Vlček podal žalobu
Úřednice měla opsat potřebné údaje do ověřovací knihy z nějakého předchozího záznamu, podle její výpovědi se to nestalo poprvé. Starostu i úřednici za tento čin policie stíhá.
Smlouvu podepsal bez Vlčkova vědomí jako kupující Michael Lener, podle soudu fungoval jako tzv. bílý kůň. Za své služby podle obžaloby dostal 70 000 až 100 000 korun. Lener na katastrálním úřadě v Děčíně podal v srpnu 2010 návrh na vklad vlastnického práva.
Pracovnice úřadu shledala v návrhu nedostatky, odeslala oběma smluvním stranám výzvu k jejich doplnění.
Na základě této výzvy podal Vlček trestní oznámení, protože k tomuto vkladu do katastru došlo bez jeho vědomí. Deutsch potřeboval podepsanou smlouvu ukázat svým obchodním partnerům, aby vložili peníze do jeho dalšího obchodu.
Obhájce: Deutsch se nijak neobohatil
Podle obhájce nebyla naplněna skutková podstata podvodu, protože Deutsch se na podvodu nijak neobohatil, domy mu už patřily. Podle státního zástupce ale obžalovaný jako zkušený konkurzní správce musel tušit, že by neměl podepsanou smlouvu dávat z ruky.
Navíc padělal podpisy jen půl roku poté, co byl odsouzen za zpronevěru. Dále má podle soudce za několik týdnů Okresní soud v Ústí nad Labem jednat o dalším trestním oznámení na Deutsche.
Deutsche krajský soud odsoudil ke čtyřletému vězení a desetiletému zákazu činnosti konkurzního správce v roce 2009, odvolací soud zmírnil trest na podmínečný.
Deutsch se u soudu přiznal ke zpronevěře osmi milionů korun, podvodu a zkreslování údajů o stavu hospodaření. Jako správce konkurzní podstaty úpadce z Frýdlantu v Čechách na Liberecku odčerpal neoprávněně 7,5 milionu korun.
Když byl v březnu 2006 zproštěn výkonu této funkce a nemohl už disponovat s majetkem úpadce, neoprávněně odčerpal 591 000 korun. Peníze prý půjčil přátelům a věřil, že mu je vrátí.