Hladiny řek se uklidnily, hlásí normální stav

Domácí ČTK Domácí, ČTK, Jana Černá
8. 7. 2012 15:30
Na východě Čech však platí kalamitní stav a na Moravě výstraha pro vysoké teploty
Hladiny řek se během noci ze sobotu na neděli uklidnily (ilustrační foto).
Hladiny řek se během noci ze sobotu na neděli uklidnily (ilustrační foto). | Foto: Zuzana Hronová

Praha - Meteorologové v sobotu varovali, že přívalové srážky mohou na Českolipsku a Liberecku rychle zvednout hladiny řek.

V neděli ráno byly všechny toky podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na normálu. Po měřeních v 7:10 nebyly nikde překročeny ani první stupně povodňové aktivity. 

V sobotu večer se zvedaly toky na Děčínsku. Přestože srážky zdaleka nebyly tak intenzivní jako v noci na sobotu, na Mandavě platil od 17:20 stav ohrožení.

Také Mandava již klesla na přijatelné hodnoty. Ve Varnsdorfu naměřili v neděli ráno 61 cm, přičemž první stupeň povodňové aktivity (1.SPA) se vyhlašuje od 70 cm. V Rumburku klesla Mandava až na 47 cm a má ještě dále klesat. 1.SPA  by platil až při 110 cm.

Přestože se počasí umoudřilo, stále platí kalamitní stav, který pro Semilsko energetici vyhlásili po bouři ze čtvrtka na pátek. Na východě Čech tehdy způsobila 46 poruch na vysokém napětí a několik set poruch na napětí nízkém.

"Na Královéhradecku byl už dnes kalamitní stav odvolán, na Semilsku ale stála zbývá opravit kolem 45 poruch na nízkém napětí," řekla odpoledne mluvčí ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková. Jde podle ní z velké části o poruchy, které byly nahlášené v noci či během dneška. Zda se je podaří do večera opravit nedokázala odhadnout.

Hasiči v Libereckém kraji už od sobotního večera řeší ekologickou havárii na Českolipsku. U Kravař zasáhl kolem 15:45 blesk trafostanici a vytekl z ní olej, který kontaminoval i nedaleký potok. Navíc hrozil i požár od rozpáleného oleje. "Hasiči museli postavit norné stěny a zasypat olej sorbentem, dvě jednotky jsou stále na místě," řekl operační důstojník libereckých hasičů.

Platí i výstraha pro vysoké teploty

ČHMÚ také nadále ponechal v platnosti výstrahu pro vysoké teploty. Platí pro Jihomoravský, Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj.

Meteorologové proto nabádají, aby lidé "zejména na Moravě ve Slezsku kdekoliv v přírodě nerozdělávali oheň, nekouřili a vyhnuli se používání přenosných vařičů i jiných zdrojů otevřeného ohně".

V souvislosti s teplým počasím rovněž radí "omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách, nenechávat děti, ale i zvířata, na přímém slunci, zejména ve stojících autech, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů bez kofeinu, přednostně neperlivých, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami".

Ojediněle 30 až 70 litrů na metr čtvereční

Kvůli záplavám byla v sobotu odpoledne uzavřena silnice 248 v Telnici na Ústecku, už je ale opět průjezdná. Vodu ze sklepů čerpali také hasiči na sousedním Českolipsku a odstraňovali několik spadlých stromů. "Nebylo to ale nic velkého," dodal operační důstojník libereckých hasičů.

Bouřky od odpoledne postupovaly k severovýchodu přes Děčínsko, meteorologové odhadovali, že v okresech Česká Lípa a Liberec může ojediněle spadnout 30 až 70 litrů na metr čtvereční.

Vzhledem k tomu, že půda je tam po předchozích bouřkách už nasycená, hladiny mohou pravděpodobněji rychle stoupnout na tocích v povodí Lužické Nisy, Smědé a na přítocích dolního Labe, tedy na Kamenici, Ploučnici a Bílině, kde mohou výrazně stoupnout i při méně intenzivních srážkách, varoval ČHMÚ.

V oblastech zasažených silnými přívalovými srážkami lze podle meteorologů očekávat intenzivní odtok vody ze svahů, rychlé intenzivní rozvodnění malých toků, potoků a jindy suchých koryt, zatopení ulic, domů či podemletí komunikací.

Řeky na Děčínsku rozvodnila bouřka již v noci na sobotu, během dne už byly opět všechny hladiny na normálu. Další silné bouřky se ale Ústeckým krajem prohnaly odpoledne, třeba v Teplicích spadlo během jediné hodiny 38 milimetrů srážek. Kvůli záplavám byla od 14:20 uzavřena silnice 248 v Telnici na Ústecku.

V noci na sobotu bylo povodněmi nejvíce postiženo Děčínsko. Profesionální i dobrovolné jednotky tam do sobotního rána vyjížděly k 11 případům k čerpání vody.

"V dalších 15 případech odstraňovali spadlé stromy, pročisťovali ucpanou kanalizaci a zajišťovali další události převážně na Děčínsku a Litoměřicku," sdělil mluvčí ústeckých hasičů Lukáš Marvan.

Po velké vodě přijdou demolice

Postižené je i Litoměřicko. V Pekařské ulici na předměstí Litoměřic spadla část cihlového štítu střechy starého domku na dvě zaparkovaná auta. Na místo byl povolán statik, který už nařídil demolici. Městská policie podle Marvana ulici uzavřela kvůli umístění jeřábu.

Už v pátek řešili statici podobný případ i v ulici Horní Dubina v centru města, kde se zřítila klenba domu v rekonstrukci a hrozil sesuv štítové stěny.

Dvě hodiny po půlnoci museli hasiči evakuovat kvůli rozvodněnému potoku dětský tábor u Dolní Chřibské, děti už přitom preventivně evakuovali i předešlou noc.

"Dnes táborem protékalo místy až 20 centimetrů vody. Děti byly evakuovány do domova seniorů, celkem šlo o 39 dětí a 11 dospělých," dodal Marvan. Hasiči podle něj vyklidili z tábora i materiál, aby ho voda neodnesla.

Bouřky trvají již od konce minulého týdne:

Na Semilsku a Královéhradecku stále platí kalamitní stav vyhlášený v pátek energetiky. Bez proudu zůstávají desítky domácností.

"Všechny poruchy na vysokém napětí už se podařilo odstranit, aktuálně máme ale kolem 200 poruch na nízkém napětí hlavně na Semilsku, Královéhradecku a Českotřebovsku," uvedla mluvčí ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková.

Kdy bude možné kalamitu odvolat zatím nedokázala odhadnout. "Stále nám lidé nahlašují další poruchy, hlavně z rekreačních objektů," dodala Beránková.

 

Právě se děje

Další zprávy