Fraška v Krupce: Starostou je muž podezřelý z kupčení

ČTK ČTK
24. 10. 2011 17:52
Právě kvůli kupčení s hlasy se volby dvakrát opakovaly. Ani ty třetí neproběhly zcela "čistě"
Podezření z kupčení s hlasy provázelo všechny volby.
Podezření z kupčení s hlasy provázelo všechny volby. | Foto: Aktuálně.cz

Krupka (Teplicko) - Novým starostou čtrnáctitisícové Krupky na Teplicku se stal dosavadní místostarosta Zdeněk Matouš (nez., zvolen za ČSNS 2005 a NK-Šance pro město).

Opozice i neziskové organizace Matouše spojují s kupčením s hlasy, kvůli němuž se volby ve městě dvakrát opakovaly. Matouš vždy podezření odmítl. Třetí volby už soud posvětil a zrodila se po nich koalice všech stran vyjma Zdravé Krupky a Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS).

Místostarostou se stal komunista Jaroslav Dubský, pro něhož hlasovali i zástupci čtyř dalších stran včetně ODS a ČSSD. Povolební vyjednávání byla velmi hektická. Těsně před verdiktem soudu se všechny ostatní strany distancovaly od Zdravé Krupky a naznačily tím, jaká koalice se zřejmě zrodí.

Zdravá Krupka proti kupčení s hlasy vystupovala nejhlasitěji a během povolebních vyjednávání se octla v izolaci.

Matouš odmítá, že pochybil

Podle opozice se Matouš drží u moci proto, aby mohl maskovat údajné podvody při stavbě průmyslové zóny Nové Modlany. Podle pořadu Reportéři České televize Matouš koupil v roce 2005 levně pozemky, které pak díky změně územního plánu získaly na ceně. Vydělal údajně asi 43 milionů korun.

Matouš i ve vztahu k dřívějším podezřením odmítá, že pochybil. Na dotaz ČTK začátkem října odpověděl, že tehdy opravdu na transakci vydělal, ale ne tolik a nedostal se do střetu se zákonem.

Podezření z kupčení s hlasy provázelo všechny volby. Vloni v říjnu se na parkovišti na sídlišti Horní Maršov srotilo několik desítek Romů, kterým neznámí lidé rozdávali vyplněné hlasovací lístky a vozili je do volebních místností.

Soud původně volby posvětil, po úspěšné ústavní stížnosti ale změnil názor a zneplatnil je. Zneplatnění výsledků následovalo i po druhých volbách, které také provázely různé signály o kupčení.

Napotřetí soud výsledky posvětil, přestože nevládní organizace Transparency International pořídila nahrávku, na níž hovoří figurant s mužem, který prý kupčení organizoval a mimo jiné potvrdil, že si jej najal Matouš.

Soud označil nahrávku za málo průkaznou. Ve všech třech případech měli být voliči nakupování za 300 korun na hlavu. Při zhruba třicetiprocentní účasti by tedy "nakoupení" všech 4000 voličů stálo asi 1,2 milionu korun.

 

Právě se děje

Další zprávy