I třetí volby v Krupce napadeny, Matouš se zlobí

ČTK ČTK
7. 10. 2011 20:32
Místostarosta Matouš, spojovaný s kupčením s hlasy, inicioval prohlášení proti Zdravé Krupce
Jednání politických stran v Krupce na Teplicku
Jednání politických stran v Krupce na Teplicku | Foto: Pavel Horák

Krupka (Teplicko) - Většina z 21 zvolených zastupitelů v Krupce se distancovala od sdružení Zdravá Krupka. Vyčítají mu, že další stížností na průběh komunálních voleb prodlužuje problémy, které město má.

Pod prohlášením, které v pátek novinářům rozdal místostarosta Zdeněk Matouš (ČSNS 2005 a NK-Šance pro město), nejčastěji spojovaný s kupčením s hlasy, jsou jména 18 z 21 zvolených zastupitelů, některé podpisy ale chybějí. Jednají zřejmě na nátlak a pod vidinou funkcí, opáčil lídr Zdravé Krupky Pavel Maleček.

Zatímco na předchozí dva pokusy o regulérní volby si stěžovaly i další strany, tentokrát zbyla jen Zdravá Krupka. Ještě několik dnů po volbách, které naposledy proběhly 10. září, vedla s ostatními intenzivní jednání a snažila se složit "koalici slušných". Koaliční smlouvu ale nikdo nepodepsal a všichni čekali do doby, kdy uplyne lhůta pro podání stížností.

Zdravá Krupka, asi nejhlasitější bojovník proti kupčení s hlasy, se toho ale obávala, prý by mohla být potom definitivně vyšachována. A v poslední možný den stížnost podala; soud o ní začne rozhodovat 10. října.

Město je rok bez zastupitelstva

"Myslíme si, že koaliční potenciál tu je, a to i bez naší účasti," řekl novinářům Matouš a dodal, že městu způsobují odklady velké potíže. Už rok nemůže bez zastupitelstva schvalovat prodeje pozemků ani vyhlášky, což jej připravuje o další peníze.

Moderátor tiskové konference Milan Křivohlavý novinářům řekl, že podaný návrh na neplatnost voleb se neshoduje s důkazy, které stěžovatelé mohou mít. Prý je dokonce možné, že by po případném zneplatnění výsledků mohla následovat ústavní stížnost.

K odklonu od Zdravé Krupky prý vedl zastupitele i závěr koaličních vyjednávání. Podle Křivohlavého v poslední den přitlačila Zdravá Krupka ostatní politické strany ke zdi a chtěla pro sebe funkci starosty, místostarosty a další významné posty.

Křivohlavý dokonce ukazoval údajný návrh takové koaliční smlouvy, na podrobnější studium jej ale  novinářům z ČTK dát odmítl. Zdravá Krupka podle něj návrh po čase ze svého webu stáhla. V archivu vyhledávače Google takový dokument také není, pouze týž návrh bez doplněných jmen.

"Je to naprostý podvrh. Tu smlouvu jsme vypracovali, ale žádná jména v ní nebyla. Někdo ten dokument musel pozměnit, aby ostatní poštval proti nám," řekla kandidátka za Zdravou Krupku Miloslava Bačová. Nevyloučila, že se takovému tvrzení bude její strana bránit soudní cestou.

Řádné volby v říjnu provázelo zřejmě nejrozsáhlejší kupčení s hlasy. Podle televizních záznamů se na parkovišti na sídlišti Horní Maršov srotilo několik desítek Romů, kterým neznámí lidé rozdávali vyplněné hlasovací lístky a vozili je do volebních místností. Soud původně volby posvětil, po úspěšné ústavní stížnosti ale změnil názor a zneplatnil je. Zneplatnění výsledků následovalo i po druhých volbách, které také provázely různé signály o kupčení.

10. září, 3. pokus o volby: Peníze za hlasy mi už došly

Při třetím pokusu 10. září se objevila nahrávka, kterou disponuje nevládní organizace Transparency International; údajný organizátor kupčení na ní shovívavě vysvětluje figurantovi, že už mu slibovaných 300 korun za hlas dát nemůže, protože už všechny peníze rozdal.

Uplácení Romů v Krupce
Uplácení Romů v Krupce | Foto: Miloslava Bačová

I tentokrát měl být podle nahrávky organizátorem Matouš, jehož uskupení všechny volby vyhrálo. "Ta nařčení jsou nesmyslná, nemám důvod něco takového dělat," řekl v pátek novinářům.

Zdravá Krupka tvrdí, že podání stížnosti bylo poslední možností jak zabránit tomu, aby Matouš a další jemu blízké strany ovládly zastupitelstvo. "Řekl bych, že prohlášení těch ostatních je víceméně vynucené, zřejmě situací. Asi dostali slíbené nějaké funkce. Pokud budou další volby, budeme všichni normálně jednat dál," řekl Maleček.

Potřebuje Matouš maskovat podvody?

Důvodem, proč se Matouš drží u moci, je podle opozice to, aby mohl maskovat údajné podvody při stavbě průmyslové zóny Nové Modlany.

Podle pořadu Reportéři České televize Matouš koupil v roce 2005 levně pozemky, které pak díky změně územního plánu získaly na ceně; vydělal údajně asi 43 milionů korun. Matouš i ve vztahu k dřívějším podezřením odmítá, že pochybil. Na dotaz ČTK ale v pátek odpověděl, že tehdy opravdu na transakci vydělal, ale ne tolik a nedostal se do střetu se zákonem.

 

Právě se děje

Další zprávy