Ústí nad Labem/Děčín - Do Labe unikla neznámá látka, která se pomalu blíží k hranicím s Německem.
Podle Povodí Labe jde zřejmě o středně těžký únik - skvrna je dlouhá asi sedm kilometrů a široká místy až 30 metrů. Její původ není zřejmý, může ale jít o ropné látky.
Skvrnu má alespoň zčásti zastavit sedmdesátimetrová norná stěna, kterou u Hřenska postavili hasiči. Část skvrny už se na ní zachytila, řekl kolem 19:00 Jindřich Zídek z vedení Povodí Labe.
Skvrna se objevila kolem poledne mezi Ústím a Děčínem. "Naši pracovníci nahlásili šedou skvrnu, která byla v nepravidelném tvaru na sedmi kilometrech toku. Předpoklad je, že jde o ropné látky, ale to je jen vizuálním pohledem, protože to nezapáchá," řekl Zídek s tím, že má jen zprostředkované zprávy, protože je v zahraničí.
Technici správy toku už část skvrny u norné stěny našli. Ráno se budou hasiči snažit ji odčerpat. Odebrali i vzorky a v úterý budou laboratorní testy, aby se zjistilo, o co šlo, dodal Zídek. Německá strana zatím podle něj průnik látek na svou stranu nehlásí.
Zídek už prý zažil větší úniky, tento by měl patřit k těm středně velkým. "Ta skvrna je neobvyklá svou délkou, zřejmě vznikla po dlouhodobějším úniku, snad vlivem srážek," dodal.
Hasiči jednu stopu mají. "Pravděpodobně mohla vytéct z dešťové výpusti mezi mostem Dr. Edvarda Beneše a Mariánským mostem v Ústí," uvedl jejich mluvčí.
Podle Milana Samšiňáka z České inspekce životního prostředí může jít o látku ropného původu, ale také o opožděný následek ekologické havárie z loňského června. Právě v místě mezi oběma ústeckými mosty se tehdy převrátila cisterna s kafilerním tukem, jehož tehdy vyteklo na silnici asi deset tun. "Je to jedna z možností, o kterých jsem slyšel," řekl Samšiňák. Pochybení někoho konkrétního se podle něj bude ale v každém případě prokazovat jen těžko.