Praha, Chomutov - Ministr dopravy Vít Bárta podal v pátek odpoledne trestní oznámení na vedení chomutovského závodu ŘSD. Kvůli řadě pochybení, které odhalil audit, skončí v pondělí nejspíše i tamní ředitel Renné Komínek.
Trestní oznámení ale útočí proti zástupci Komínka - Tomáši Hofmannovi. Aktuálně.cz to potvrdil mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský.
Bárta viní Hofmanna, který je mimo jiné i členem ODS, z toho, že bral úplatky, dopustil se zpronevěry, podvodu či porušení povinnosti při správě cizího majetku.
To, že trestní oznámení podá, slíbil Bárta již v neděli v televizní debatě.
"Domníváme se, že vedení ŘSD bylo napojeno i na místní politiky," řekl Aktuálně.cz Ptačinský.
Manažeři jezdili služebním autem neoprávněně
Bárta v neděli tvrdil, že manažeři jsou řízeni Petrem Bendou (ČSSD) a Patrikem Oulickým (ODS) . Vedení ŘSD má podle Bárty od firem různé benefity. Ptačinský v pátek odmítl zopakovat, že by oba tito politici s vedením ŘSD na zadávání zakázek spolupracovali.
Ministerstvo dopravy prý ale má důkazy, že Hofmann všechny trestné činy spáchal.
Ústecký krajský šéf sociální demokracie Petr Benda označil Bártovo prohlášení za vylhané. Podal na něj trestní oznámení pro pomluvu a křivé obvinění. Bárta Bendovi přes média vzkázal, že si ho dá k večeři.
Bendu začal bránit i jeho rodinný přítel a bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek. Na Bártu podal již dvě trestní oznámení.
Audit zjistil, že manažeři v mnoha případech pochybili. Mimo jiné neoprávněně využívali služební auto. Mluvčí ŘSD Martina Vápeníková Aktuálně.cz potvrdila, že kvůli tomu nejspíše v pondělí skončí ředitel Renné Komínek, který je v současné době na dovolené.
"Od čtvrtka jsou budovy krajského ředitelství ŘSD v Ústí nad Labem a Chomutově zapečetěny. Probíhá tu další audit," uvedl Ptačinský. Dokumentaci v budově hlídá bezpečnostní agentura.
Ministr Bárta slíbil, že do konce tohoto týdne zveřejní důkazy, jimiž svá slova o propojení manažerů na kmotry podpoří. To ale zatím neudělal.
Interní audit odhalil i další pochybení
První kontrola odhalila, že manažeři jezdili ve voze patřícím leasingové společnosti. Nájem auta hradila stavební společnost Skanska, která přitom patří k dodavatelům části úseku silnice R7 za více než dvě miliardy korun.
Stavební firma prý platila za octavii leasingové společnosti 13 tisíc korun měsíčně, na ŘSD posílá faktury za provoz auta ve výši 20 tisíc korun.
Skanska již ve středu odmítla tvrzení, že by automobil byl benefitem pro vedení firmy. Generální ředitel společnosti Dan Ťok uvedl, že je to vozidlo pro ŘSD a ne pro konkrétní osobu.
Podle Vápeníkové se díky internímu auditu zjistila i další pochybení. Jaké ale Vápeníková říct nechtěla.
Konec však hrozí i dalším ředitelům správ a závodů. Vápeníková řekla, že vypsali výběrová řízení. Přihlášku lze podat do konce ledna. Osud ŘSD v Chomutově je ale už nyní nejspíše zpečetěn.
Mluvčí ŘSD Martina Vápeníková dnes ČTK řekla, že řízením chomutovského ředitelství bude dočasně pověřen ředitel pražského ředitelství Jiří Mayer.
Krajský šéf ODS se postavil za "kmotra" i ředitele
Ústecký krajský šéf ODS Jan Kubata řekl, že celá věc je zpolitizovaná, protože vyjádření ministra spojují ŘSD i s občanskými demokraty. Kubata kvůli tomu Bártu vyzval, aby zveřejnil důkazy.
Oulický i ředitel chomutovského ŘSD Renné Komínek jsou členy ODS. Prý ale jen řadovými. Podle Kubaty se osobně neznají.
Bártu krajský předseda ODS také obvinil, že již v neděli mluvil v České televizi o výsledcích auditu, auditoři ale prý do Chomutova dorazili až v pondělí.
Oulický, který je označován za kmotra ODS, na sebe upozornil například černou stavbou v Chráněné krajinné oblasti České středohoří v obci Moravany na Ústecku. Stavební úřad v Ústí nad Labem mu pak nařídil část staveb zbourat.