"Kmotr" ODS je překvapen. Musí zbořit část své haciendy

Radek Nohl Radek Nohl
29. 12. 2010 9:55
Jedna z mnoha černých staveb Patrika Oulického musí zmizet, řekla ústecká radnice
Dům Patrika Oulického v Moravanech na Ústecku.
Dům Patrika Oulického v Moravanech na Ústecku. | Foto: Ludvík Hradilek

Ústí nad Labem - Vlivný podnikatel Patrik Oulický musí po měsících průtahů zbourat část svých černých staveb.

Člen ODS si v Moravanech na Ústecku postavil obří opěrné zdi, bazén nebo tenisový kurt. Vše stojí v Chráněné krajinné oblasti České středohoří, ale bez stavebního povolení.

Město nyní nařídilo Oulickému, aby do konce března zboural zastřešený vjezd. Aktuálně.cz to řekla mluvčí města Ivana Solničková.

Ostatní černé stavby člen ODS zatím bourat nemusí. "Co se týče dalších věcí, pokračuje stavební úřad ve správním řízení," dodala Solničková.

Kvůli nejasnostem v územním plánu se ale očekává, že se ani bourat nebudou.

"Jsem překvapený, ale proti rozhodnutí se odvolávat nebudu," řekl Oulický České televizi.

Dodal, že neví, jestli v termínu zastřešený vjezd stihne zbourat. Prý bude záležet na počasí, protože nyní je podle něj v okolí jeho velkorysého areálu mnoho sněhu.

Případ si úřady přehazovaly jako horký brambor

Vjezd do areálu vlivného podnikatele, bude muset Oulický zbourat.
Vjezd do areálu vlivného podnikatele, bude muset Oulický zbourat. | Foto: Ludvík Hradilek

Černými stavbami vlivného podnikatele se na úplném počátku zabýval Městský úřad v Trmicích. Když ale chtěl rozhodnout o zboření masivní zdi nebo bazénu, požádal Oulický krajský úřad, aby si případ převzal. Politik tvrdil, že radnice v Trmicích pochybila.

Hejtmanství mu vyhovělo, ale rázem věc předalo ústeckému magistrátu. Zdejší stavební úřad řízení kvůli údajným nesrovnalostem v územním plánu pozastavil.

Do případu se letos na jaře vložil tehdejší ombudsman Otakar Motejl. Ten tvrdil, že úředníci, kteří případ odložili, se dopustili hrubých chyb. Kauzou se zabývala i policie. Porušení zákona ale nezjistila.

Jak vypadal areál před masivní rekonstrukcí

Redakci Aktuálně.cz se před časem ozval člověk, který Moravany velmi dobře zná. Velkorysou rekonstrukci Oulického obydlí sledoval a pořídil z ní několik fotografií, které poskytl redakci.

"Docela mnoho se tam změnilo. Z desetimetrového bazénu se stal dvacetimetrový, dům se taky zvětšil dvakrát, ze zarostlé stráně se stalo gabionové monstrum (drátěné kontejnery plněné kamenivem, pozn. red.)," napsal do redakce svědek, který si přál zůstat v anonymitě, aby nejitřil vztahy ve vesnici.

"Lidé v obci ho mají v oblibě, protože jim prý "za své peníze" zavedl do vsi vodovod. Pravda je však taková, že potřeboval vodu pro svůj nový velký bazén," řekl Aktuálně.cz svědek.

Dostává obří zakázky a jednal o krajské vládě

Firmy Patrika Oulického dostávají od ústecké radnice i krajského úřadu mnohamilionové zakázka. Jen Ústí mezi jeho společnosti rozdělilo v letech 2004 až 2008 více než 110 milionů korun.

Foto: Ludvík Hradilek

Podnikatel Patrik Oulický bývá označován za šedou eminenci ústecké ODS. Podle některých médií stál za podivným náborem nových členů Občanské demokratické strany na Teplicku, kteří předloni ve stranických primárkách podpořili Petra Gandaloviče.

Jeho značný vliv dokazuje i fakt, že v roce 2008 vyjednával za ODS o nové krajské vládě spolu s bývalým senátorem Alexandrem Novákem, který byl odsouzen ze přijetí více než čtyřicetimilionového úplatku.

Přitom ani Oulický, ani Novák nebyli na kandidátce Občanské demokratické strany.

"Prakticky, co se týká dění v ODS a co se týká staveb, se prý v Ústí nad Labem bez Oulického nehne ani kolečko," řekl Aktuálně.cz bývalý opoziční zastupitel Jaroslav Kubín.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 1 hodinou

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy