Bárta: V Ústí řídí dálnice slavní kmotři ODS a ČSSD

Domácí ČTK Domácí, ČTK
9. 1. 2011 14:10
Ministr dopravy Vít Bárta podá trestní oznámení na vedení ŘSD v Ústeckém kraji

Praha - Ministr dopravy Vít Bárta (VV) oznámil v České televizi, že podá příští týden trestní oznámení na vedení Ředitelství silnic a dálnic v Ústeckém kraji.

Z výsledků auditu ministerstva podle něho vyplývá, že někteří manažeři ŘSD na krajské úrovni kryjí nelegální činnost stavebních firem. To se podle Bárty týká nejvíc Ústeckého kraje, kde je navíc podezření, že vedení ŘSD řídí "slavní kmotři ODS a sociální demokracie" - vlivný podnikatel Patrik Oulický (ODS) s lídrem severočeské organizace ČSSD Petrem Bendou.

"Bude samozřejmě velmi obtížné prokázat, že pokud určitý manažer Ředitelství silnic a dálnic má určité osobní výhody ve vztahu k těmto pánům a zároveň kryje konkrétní kroky třetího subjektu, to znamená stavební společnosti, tak řekněme, že jsou to indicie, které je zapotřebí vyšetřit," prohlásil Bárta.

Šéf ČSSD v severních Čechách Benda označil Bártova slova za projev duševní nepříčenosti. "Důrazně se ohrazuji proti jeho slovům. Jeho prohlášení o napojení vedení Ředitelství silnic a dálnic v Ústeckém kraji na mou osobu nemohu nazvat jinak, než jako nesmyslné a vylhané," uvedl Benda v prohlášení zaslaném redakcím.

Důkazy o propojení managementu ŘSD v Ústeckém kraji s Oulickým a Bendou chce Bárta zveřejnit. "Já jednoznačně budu primárně sledovat osu svých podřízených," odpověděl na dotaz, zda bude trestní oznámení směřovat i proti Oulickému a Bendovi. Vyšetřování by podle něho ale mohly zkomplikovat údajně chystané změny ve vedení státních zastupitelství.

Renné Komínek, ředitel chomutovské správy ŘSD, která se stará o silnice první třídy v Ústeckém kraji, ČTK řekl, že Bártova slova jsou pro něj novinkou. "Nemám, co bych k tomu řekl. Je na panu ministrovi, aby nyní konal," uvedl.

Oulický, kterého média označují za kmotra delší dobu, na sebe upozornil například černou stavbou v Chráněné krajinné oblasti České středohoří v obci Moravany na Ústecku. Stavební úřad v Ústí nad Labem mu pak nařídil část staveb zbourat. Média občas upozornila i na podivné aktivity krajského šéfa ČSSD Bendy, který je blízkým spojencem expředsedy sociální demokracie Jiřího Paroubka.

Benda: Jen řídím auto, ne ŘSD

Benda slibuje, že hned v pondělí podá po poradě s právníky na ministra dopravy Bártu trestní oznámení pro pomluvu. Bártovo prohlášení může podle něj být součástí vnitrostranického boje v ČSSD, protože přichází několik dní před krajskou konferencí.

"Pokud má pan ministr pocit, že to není on, kdo toto ředitelství řídí, měl by se především zamyslet nad kvalitou své práce. Mým nejbližším kontaktem s ŘSD v Ústeckém kraji je snad jedině to, že jsem účastníkem silničního provozu a občas tedy využívám komunikací, které spravuje," dodává Benda.

 

Právě se děje

před 33 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy