Vimperk - Přes den teploty na Šumavě šplhají na třicet stupňů, rána jsou ale mrazivá. Rtuť teploměru se v národním parku dostala pod nulu už dvanáctý den, což je nejvyšší počet za posledních patnáct let.
V meteorologické stanici Perla u Kvildy naměřil v úterý ve čtyři hodiny ráno spolupracovník Správy Národního parku (NP) a chráněné krajinné oblasti (CHKO) Šumava Antonín Vojvodík mínus 0,6 stupně Celsia.
Kvilda je jedním z nejstudenějších míst Šumavy, předchozí den tady teplota klesla až ke třem stupňům pod nulou. Podle Vojvodíka lze mrazivá rána čekat i po zbytek července.
"Rozhodně to ale neznamená, že by se turisté měli Šumavy bát. Nízké teploty jsou jen záležitostí nocí, přes den je na Šumavě podobně, jako všude v republice," uvádí Pavel Pechoušek, mluvčí Správy NP a CHKO Šumava.
Podle Pechouška je Šumava nádherná právě pro své neopakovatelné přírodní podmínky, ke kterým patří i letní mrazy. Jinovatka na rašeliništích během července může být velký zážitek pro každého návštěvníka.
Ostrov severské přírody uprostřed Evropy
"Národní park Šumava je ostrovem severské přírody uprostřed Evropy s celou řadou rostlin i živočichů, kteří se zde dochovali z doby ledové. Jsou to glaciální relikty jako je třeba bříza zakrslá, hořec panonský nebo střevlík menetriesův," řekl Jiří Mánek, ředitel Národního parku Šumava a rodák z Horské Kvildy.
Dosavadních dvanáct mrazivých nocí není na Šumavě teplotní rekord. Nejvíce nocí, kdy v národním parku teplota klesla pod bod mrazu, bylo v roce 1990. Tehdy meteorologové takto nízké teploty naměřili osmnáctkrát.
Vůbec nejnižší červencová teplota za posledních 35 let byla na Šumavě naměřená v roce 1996, kdy na meteorologické stanici Perla klesla na mínus 7,6 stupňů Celsia.