Voda v Trnové se nesmí pít. Je přitom nejdražší v Česku

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 13. 6. 2015 13:53
V Trnové je paradoxně nejdražší voda v Česku - dvakrát dražší než je průměr v republice. Nyní ji nelze používat ani k mytí, do trubek se zřejmě dostaly fekálie.
Před dvěma týdny otrávila kontaminovaná voda několik tisíc obyvatel a návštěvníků pražských Dejvic i okolních čtvrtí.
Před dvěma týdny otrávila kontaminovaná voda několik tisíc obyvatel a návštěvníků pražských Dejvic i okolních čtvrtí. | Foto: ČTK

Trnová - Hygienici zakázali lidem ve středočeské obci Trnová, která má zhruba 300 obyvatel, používat pitnou vodu. Hrozí, že by mohli mít střevní potíže. Ukázaly to předběžné rozbory vody, informoval v sobotu v poledne Radiožurnál.

Lidé ve vesnici nedaleko Vraného nad Vltavou vodu nesmí nejen pít, ale ani z ní vařit nebo se v ní umývat. Voda v Trnové je přitom paradoxně nejdražší v Česku, kubík tam stojí 162 korun.

Podle Libuše Polanské z krajské hygienické stanice není vyloučené, že by voda mohla být kontaminována fekáliemi. "Přímé důkazy o tom nemáme, ale mikrobiologický nález je opravdu ne zrovna moc hezký. Z toho důvodu jsme vydali ten zákaz," řekla Radiožurnálu Polanská.

Kompletní výsledky hygienických rozborů by měly být známé na začátku příštího týdne.

Lidé platí dvojnásobnou cenu

Podle serveru iDnes.cz vodovod v obci provozuje firma Reinwasser a lidé platí 162 korun za tisíc litrů vody, což je dvojnásobek republikového průměru. Podle serveru měli v obci se zhruba 130 obyvateli problémy s vodou již před měsícem, kdy se prokázalo její přechlorování.

S nejnovějším závěrem hygieniků nesouhlasí právník společnosti Reinwasser Tomáš Kubík. "Byly tam shledány takové závady, které se nikdy na té síti neobjevovaly. Kdyby to tak skutečně mělo být, tak by muselo být značné množství občanů hospitalizováno. Na základě výsledků našich rozborů, které provedeme v pondělí, zvažujeme případné odvolání," řekl Radiožurnálu.

Problémy s vodou měli na začátku června i v Hrušovanech nad Jeviškovou na Znojemsku, hygienici tam v odebraných vzorcích našli komáří larvy. Lidé tak museli zhruba týden brát vodu k pití z přistavených cisteren.

Ještě před tím na konci května byli bez pitné vody lidé v pražských Dejvicích. Bez pitné vody bylo asi 32.000 obyvatel. Kontaminaci způsobila zřejmě odpadní voda, která pronikla do vodovodního řadu poškozeným slepým ramenem z roku 1925, které nebylo zaneseno v mapách, a vodohospodáři o něm proto nevěděli. Městská část kvůli kontaminaci podala trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.

Kvůli střevním potížím vyhledaly lékařské ošetření stovky lidí. Povinně očkováno proti žloutence typu A má být kolem 4000 dětí od jednoho do 15 let.

 

Právě se děje

Další zprávy