Praha - Kolem středočeského krajského úřadu se tvoří dlouhá fronta zájemců o dotaci na výměnu starých kotlů za nové ekologické.
Někteří jsou tu již od nedělního večera, noc přečkali v rozkládacích křeslech, zabaleni do dek nebo spacáků. Uchazeči o dotaci si vytvořili vlastní systém, rozdávají si pořadová čísla.
Krátce po 09:00, kdy začal úřad žádosti přijímat, překročil počet vydaných pořadových lístků tři stovky. O dvě hodiny později byla fronta kratší, poslední člověk měl pořadové číslo 363. Podle úředníků se dařilo odbavovat tak dva lidi za minutu.
Mezi zájemce bude rozděleno 40 milionů korun. Krajský úřad očekával, že o dotace bude velký zájem a nedostane se na všechny žadatele. Podle hejtmanova náměstka pro životní prostředí Marka Semeráda (ČSSD) má být uspokojeno tisíc lidí.
Uspějí tak podle jeho odhadu lidé, co přijdou v pondělí a ještě v úterý. Kraj ale hodlá do konce roku vyhlásit ještě jednu výzvu, v níž by se rozdělovala podobná částka. "Závisí to na tom, kolik zbude peněz, až se vyhodnotí povodňové škody," řekl.
Mnozí lidé nechtěli nic ponechat náhodě a k úřadu přijížděli už v neděli. Mezi nimi byl i jednapadesátiletý Tomáš z Benešovska, který strávil ve frontě dlouhých 16 hodin a žádost díky tomu mohl v pondělí ráno odevzdat mezi prvními.
Před úřadem čekal od 17:00. Přes zjevnou únavu odcházel s uspokojením, na nový kotel se těší kvůli pohodlí a úspoře. "Nyní topím uhlím a elektrikou," uvedl. V budoucnosti by mohl drahou elektřinu vyměnit za pelety.
"Před čtyřiceti lety jsem stál v Chomutově s kamarádem frontu na wartburga. Čekali jsme tam dva dny. To bylo to samé," zavzpomínal ráno sedmdesátiletý Josef Novotný z Klobuk na Kladensku, který před krajský úřad dorazil půl hodinu po půlnoci.
"Seděli jsme tady venku na lavičkách, na sedačkách, na rybářských sesličkách, zabaleni v dekách, někteří ve spacácích. A tak jsme to nějak probděli," líčil muž s francouzskými holemi, kterého zanedlouho čeká operace páteře.
Měl prý štěstí, že se ve frontě mohl střídat s manželkou. Když mu byla zima, šel se ohřát do auta. "Rozdáváme tady 40 000 korun. Jak to máme jinak udělat?" podotkl k tomu Semerád.
Dostanou 50 procent z kupní ceny
Podle Novotného mohl kraj příjem žádostí lépe zorganizovat. "Je to nedůstojné, myslím si, že příjem obálek by šel dělat jinou cestou, nějakou podací cestou. Třeba přes poštu s prezentačním razítkem, s pořádnou kontrolou několika lidí," míní.
Hejtmanství namítá, že kdyby lidé žádosti posílali poštou, nešlo by stanovit pořadí uchazečů. "Chtěli jsme vyloučit jakékoli machinace s žádostmi. Proto jsme řekli, že kdo dřív přijde, ten dřív mele," vysvětlil Semerád.
Podle něj jde o úmyslné opatření, aby dotaci získal jen ten, kdo ji skutečně potřebuje.
Možnost získat příspěvek na nové vytápění si ale pochvaluje. "Dotace je slušná, vyplatí se tady stát," podotkl důchodce, který v noci dostal lístek s pořadovým číslem 46. Čísla rozdával z vlastní iniciativy jeden z žadatelů, jenž dorazil mezi prvními.
"Přinesl si z domova nastříhané papírky, napsal čísla asi do 400. Seděl u prvního rohu a rozdával," uvedl Novotný. Lidé se ale většinou nikam nevzdalovali, báli se, že je někdo předběhne. Podle Novotného se mezi čekajícími objevili i podvodníci, někteří lidé si prý lístky napsali sami.
Příspěvek z takzvaných kotlíkových dotací bude činit zhruba 50 procent kupní ceny kotle a jeho maximální výše bude 40 000 korun.
Patří mezi nejpostiženější regiony
Dotace je určena domácnostem ve Středočeském kraji, které vymění ručně plněné kotle na tuhá paliva za nízkoemisní plně automatické kotle na uhlí, biomasu nebo jejich kombinaci, či za kotel plynový.
Ve Středočeském kraji je podle výsledků sčítání lidí, domů a bytů z roku 2011 provozováno kolem 115 870 kotlů na tuhá paliva.
Kraj patří mezi nejpostiženější tuzemské regiony, které trápí smog a podle některých odborníků je lokální vytápění hlavním znečišťovatelem ovzduší.
Podobná podpora vznikla před více než rokem v Moravskoslezském kraji, kde se dotační program také setkal s velkým zájmem.