Jince (Příbramsko) - Více než 90 vojáků v pátek slavnostním nástupem v Jincích na Příbramsku ukončilo desetiměsíční misi, kterou strávili na základně Šajkovac v Kosovu.
Plnili tam zejména logistické úkoly související s přípravou základny pro příchod dalších vojáků, někteří tam sloužili také v armádní ošetřovně. Při misi nebyl nikdo z vojáků zraněn nebo zabit.
Slavnostního aktu se zúčastnil náměstek ministra obrany Jiří Šedivý, který hodnotil působení českých vojáků v Kosovu pozitivně.
Nedávné incidenty byly výjimkou
"Jednoznačně to byl úspěch v kontextu stabilizace celého Balkánu a nic na tom nemění nedávné incidenty, což si myslím, že bylo jen takové vybočení z celkového trendu," uvedl Šedivý.
Připomněl tak krizi, která na severu Kosova vypukla na konci července poté, co se vláda v Prištině pokusila obsadit hraniční přechody Brnjak a Jarinje se Srbskem, aby zajistila přísnější celní kontrolu a plnění obchodního embarga na srbské zboží.
Deset měsíců na své první misi strávila v Kosovu například osmadvacetiletá Alena Tomášková. Sloužila v ošetřovně jako zdravotní sestra. "Byla jsem připravená. Věděla jsem, co od toho můžu čekat," uvedla drobná blondýnka.
Na základně často pomáhala zejména s léčením místních obyvatel. "Nejzajímavější bylo, když za námi chodili místní děti s ošklivými popáleninami. Poznali jsme, jak funguje místní obyvatelstvo a zdravotnictví," dodala Tomášková.
Již ne patroly, spíše logistika
Už podruhé byl na misi v Kosovu Petr Hora. "Poprvé jsem byl v roce 2008, kdy ještě probíhaly patroly, prohledávací operace nebo kontroly vozidel na stanovištích," řekl Hora.
Druhá mise se prý lišila, jelikož vojáci plnili zejména logistické úkoly. "Situace v našem regionu byla stabilní a klidná. Byla tam pouze malá srbská enkláva, která žila vysoko v horách a nebyly tam důvody k etnickému násilí, nebo dokonce k útokům na síly KFOR," dodal Hora. Oba vojáci slouží u 13. dělostřelecké brigády v Jincích na Příbramsku.
V bývalé srbské provincii se od roku 1999 vystřídalo přes 8000 českých vojáků. Nyní tam zůstává jednotka čítající 99 vojáků, kteří dohlížejí na odsun vojenské techniky a materiálu, na vypořádání smluvních vztahů a na předání prostoru základny místní samosprávě. Veškerou činnost by měli vojáci završit do konce října.
"Pro nás mise jako taková končí, i když v nějaké míře zůstáváme v působení ve velitelských strukturách Kosova, kde bude kolem 15 vojáků," doplnil zástupce náčelníka generálního štábu Aleš Opata.